אבו דאבי מקימה על האי פארים Perim בסיס אווירי למסוקי תקיפה. הבסיס יאפשר לה לשלוט על כניסת מכליות הנפט הנעות מהמפרץ דרך מצרי באב-אל-מאנדב אל הים האדום ומשם לתעלת סואץ

צבא אבו דאבי ( איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE ), השתלט על האי מאיון , Mayun Island, הידוע יותר בשם פארים Perim, במצרי באב-אל מאנדב, החולשים על הכניסה הדרומית של הים האדום, והופכת אתו להיות נושאת המטוסים הגדולה ביותר באזור הים האדום.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי לפי החלטה של שליט איחוד הנסיכויות השייח' מוחמד בין זיאד MbZ, על האי הולכת ונשלמת עבודת הבנייה של בסיס אווירי אשר לפי המידע המצוי בידינו ישמש בסיס למסוקי תקיפה.  
הצבה של טייסות מסוקי תקיפה על האי תאפשר לאיחוד הנסיכויות לשלוט על כניסת אוניות ומכליות נפט  הנעות מהמפרץ דרך מצרי באב-אל-מאנדב אל הים האדום ומשם לתעלת סואץ-ובחזרה.
כמו כן יאפשר הבסיס הזה להפעיל כוחות מעורבות מהירים של הנסיכויות בחלקים המערביים והמרכזיים של תימן, מהם צבא הנסיכויות נסוג במשך 2020-2019.
זו לא פעם ראשונה שאיחוד הנסיכויות מנסה להקים על האי פארים בסיס אווירי.
כבר לפני חמש שנים ב-2016 החלה אבו דאבי להקים בסיס אווירי על האי אולם העבודות הופסקו לאחר פחות משנה. הסיבה להפסקה הייתה השתלטות צבא הנסיכויות על עיר הנמל הגדולה עדן Aden בדרום תימן. בשנה שעברה, באוקטובר 2020, פינו כוחות הנסיכות את העיר ומסרו אותה לידי צבא סעודיה.
מאז, אין לנסיכות בסיס צבאי באזורי הכניסה והיציאה של הים האדום.
ההחלטה של שליט הנסיכויות השייח' מוחמד בין זיאד MbZ, לחדש את בניית הבסיס, נובעת בעיקר משום שנשיא תימן עבד ראבו מאנסור הדי Abd Rabbu Mansour Hadi , הנתמך על ידי הסעודים, דחה בתחילת חודש אפריל בקשה של השייח' מוחמד בין זיאד להחכיר את האי פארים לאיחוד הנסיכויות לתקופה של 20 שנה.  כאשר הדחייה התקבלה באבו-דאבי החליט מוחמד בין זייאד לפעול  באורח עצמאי והורה על התחלת עבודות הקמת הבסיס האווירי על האי.
בתחילת חודש מאי החלו להגיע לאי אוניות של איחוד הנסיכויות כשהן נושאות ציוד הנדסי כבד, חומרי בניין, וכוחות צבאיים.  
מבחינה לגאלית בין לאומית מודבר למעשה בכיבוש האי פארים על ידי צבא הנסיכות ובסיפוחו לאיחוד נסיכויות הנפט.
ב-2016  נערכה הנסיכות להקים באי בסיס אווירי שיהיה לו מסלול ענק לאורך 3 ק"מ. מסלול כזה היה יכול לקלוט מטוסי קרב ומפציצים כבדים, עתה חמש שנים לאחר מכן, ב-2021, מקים צבא הנסיכות על האי מסלול קטן יותר שאורכו יהיה 1,85 ק"מ.  השלמת סלילת המסלול הזה הסתיימה כבר לפני כמה ימים.
מתמונת הלווין המצורפת לידיעה זו, אפשר לראות בבירור, כי  המסלול החדש ומבני הבסיס החדש משתרעים על פני רובו של האי הקטן הזה.
הקמת הבסיס למסוקי תקיפה והפעלתו המתוכננת לאמצע חודש יוני, תהווה שינוי דרמטי במאזן הכוחות באזור.  
בשבוע הראשון של חודש שעבר ( אפריל ), תקפה ישראל, בים האדום, את אוניית הפיקוד והריגול  האיראנית 'סאביז'  MV Saviz, והוציאה אותה מכלל פעולה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי תקיפה ישראלית זו, בוצעה לאחר שריאד ואבו דאבי פנו  בבקשה לישראל לפעול נגד האונייה האיראנית שאפשרה לטהרן שליטה צבאית-ומודיעינית  במתרחש בים האדום.
נטרול 'סאביז' והבסיס האווירי החדש על האי פארים, יחזיר לאבו דאבי ולריאד, ודרכם לירושלים, את השליטה בים האדום.  Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות