אבו מאזן דחה בקשה של קארי להנמיך את הטרור


( שר הביטחון משה יעלון על סיפון המשחתת האמריקנית USS Carney. )
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: שר החוץ האמריקני ג'ון קארי יצא מפגישתו, ביום א' 21.2 בעמן בירת ירדן, עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כשהוא משוכנע בדבר אחד, אותו היה לדעת לפני זמן רב. המנהיג הפלסטיני איננו מוכן לעשות שום דבר, שום צעד, לקראת איזה תזוזה מדינית או ביטחונית. כרגיל הוא ממתין לקהילה הבינלאומית להגיש לו את הוויתורים הישראליים אשר ייכפו עלייה. עוזריו של קארי אף פעם לא שמעו ממנו  התבטאויות כל כך מיואשות מאבו מאזן.
ביום א'  נוכח קארי לדעת, כי למרות שחזר והסביר לאבו מאזן כמה פעמים, כי אין שום סיכוי שממשל אובמה יתמוך אי פעם ביוזמה הצרפתית לכנס וועידה בינלאומית על הנושא הישראלי-פלסטיני  אשר תכפה על ישראל את הקמתה של מדינה עצמאית פלסטינית ללא מו"מ, וכי ארה''ב  אף פעם לא תתמוך בהצעה כזו באם תובא בפני מועצת הביטחון, ממשיך המנהיג הפלסטיני לראות ביוזמה של נשיא צרפת הולנד את המהלך העיקרי אשר בו יתמוך בחודשים הבאים.
קארי נדהם מכך שאבו מאזן, דחה את הצעתו לשאת נאום, או לצאת בקריאה לפלסטינים להפסיק את פעולות הטרור. כל הניסיונות של קארי לשכנע את אבו מאזן לפעול להורדת להבות גל הטרור הנוכחי ולהרגיע את השטח הפלסטיני נכשלו.
פקיד בכיר בפמלייתו של קארי אמר לאחר הפגישה, 'כי ברור שאבו מאזן חושב כי הטרור בצורתו הנוכחית משרת היטב את מדיניותו, אם כי הוא לא יודה בכך בפומבי'.  הפקיד הבכיר השתמש במושג 'קארי מיואש ומזועזע'.
בישראל בה  הדו-שיח הציבורי הוא לאחרונה כמעט תמיד על נושאים שהיו, וכמעט אף פעם על נושאים שמתרחשים בזמן אמת, פרץ במקביל לתוצאות שיחות קארי אבו מאזן, הוויכוח מה ראש  אמ"ן האלוף הרצי לוי אמר או לא אמר, לפני כמה שבועות, על כך שתהליך מדיני יוריד את להבות הטרור. לאור תוצאות שיחתו של ג'ון קארי עם אבו מאזן, ברור שאם אפילו ראש אמ"ן אמר וחשב דברים אלה הוא טעה בהערכתו.
אחת התוצאות הבולטות של הדלפת קטעי נושאים ותוכן דיונים מישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני המוצאים מהקשרם, הוא שאפשר לראות בעליל, כי גורמי ההערכה המודיעינית בישראל טועים באחרונה יותר ויותר. כך הם הדברים לגבי המתרחש בסוריה, וכך הם הדברים לגבי המתרחש אצל הפלסטינים.
בהקשר זה כדאי לציין, כי ראש הממשלה נתניהו אף פעם לא מינה ראש חדש למועצה הלאומית לביטחון. במקומו של יוסי כהן שנכנס עתה לתפקיד של ראש המוסד. נתניהו שאיינו נותן אמון רב בניירות ההערכה המונחים לפניו, סבור כי הוא לא זקוק לעוד מקור של הערכות מודיעיניות.
אותם הדברים אמורים לגבי התבטאותו של שר הביטחון משה יעלון, ביום ב' 22.2. בשעה שביקר על סיפונה של משחתת אמריקנית USS Carney העוגנת בנמל חיפה במסגרת תרגיל הטילים הבליסטיים  הצבאי המשותף לצבא ארה"ב ולצה"ל Juniper Cobra 2016.
יעלון אמר, כי 'ארצות הברית ורוסיה הפועלות עתה במלחמה בסוריה מכירות בחופש הפעולה שיש לישראל ( לחיל האוויר הישראלי בסוריה) בהגנה על האינטרסים שלה'. The United States and Russia, both of which are currently active in the Syrian civil war, recognize Israel's freedom to act and to defend our interests.
ספק רב אם יעלון יימצא גורמים רבים בוושינגטון ומוסקבה אשר יתמכו בהצהרה כזו ויסכימו לה. הרבה מאוד קווים אדומים ישראליים נחצו בשבועיים האחרונים במלחמה בסוריה, בייחוד בדרום סוריה, מבלי הצמרות המדיניות והצבאיות של ישראל הגיבו.
אם ישראל תחליט להגיב על מצבים אלה כיום מיד יאשימו אותה כי היא מחבלת בסיכויים להנהיג הפסקת אש בסוריה.

אולי וושינגטון ומוסקבה מכירות בעקרון של חופש הפעולה הישראלי בסוריה, אבל גם עושות את  הכול כדי להביא לשיתוקו, בדיוק כפי שהן פעולות כלפי נכונותן של טורקיה וסעודיה 'להתערב' צבאית בסוריה כדי 'לשמור' על האינטרסים שלהן.

 
            
 

Print Friendly, PDF & Email