אבו מאזן: הגבולות הפלסטינים הם גבולות 1947. היתר שטח כבוש

בנאום ביום ו' 16.9 בערב ברמאללה, הודיע יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כי הוא יגיש הצעה למועצת הביטחון להכיר במדינה פלסטינית עצמאית, וכי לאחר שהפלסטינים יקבלו מדינה ודגל מוכרים על ידי שני שליש ממדינות העולם, כל שאר הנושאים וההצעות הקשורים למו''מ המדיני עם ישראל נשארים פתוחים לדיון.
בדברו על הפנייה לאו''ם הזכיר אבו מאזן את מדינה פלסטינית בגבולות 1967, אולם לקראת סוף נאומו בתארו את הקשיים שעוד ייעמדו בפני הפלסטינים לאחר שהפנייה תעשה בשבוע הבא, הדגיש אבו מאזן,  כי הכיבוש הישראלי לא יסתיים למחרת היום, מאחר והמחסומים או התנחלויות הישראליים אינם הגבולות של המדינה הפלסטינית. לדבריו הגבולות הם גבולות 1947, שקבעה החלטת האו''ם, וכול השאר, כלומר, כולל חלקים גדולים של מדינת ישראל בתוך הקו הירוק, הם שטחים כבושים אשר הפלסטינים יידרשו את החזרתם.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי אבו מאזן ניסה להציג בנאומו כאילו 126 המדיניות חברות האו''ם שתומכות בפנייה הפלסטינית לאו''ם לקבלת עצמאות, תומכות גם בתפיסה הפלסטינית לגבי הגבולות של מדינה זו.
במקביל, הדגיש אבו מאזן ארבעה נושאים נוספים עיקריים:
1. יו''ר הרשות קרא לפלסטינים שלא לנקוט בשום אלימות בהפגנות ובמחאות שעומדות להתקיים, משום שזו רק תגרור את הפלסטינים אל הפינות שהם אינם רוצים להיות בהן, אבל ישראל רוצה לדחוף אותם לשם.
2. לאחר הפנייה למועצת הביטחון, אפשר יהיה לדון בכל שאר ההצעות שהועלו לגבי המו''מ הפלסטיני ישראלי, והפלסטינים פתוחים למו''מ כזה.
3. אבו מאזן חזר כמה פעמים בנאומו, כי בירתה של המדינה הפלסטינית שתוכר תהייה ירושלים. כמו כן התחייב לפעול למען החזרת הפליטים הפלסטינים.
4. אבו מאזן התחייב לפעול למען אחדות פלסטינית, ולפיוס עם החמס.
בתחילת דבריו תיאר יו''ר הרשות הפלסטינית את המאמצים הגדולים שישראל עשה כדי לטרפד את העצמאות הפלסטינית, בייחוד על ידי הקמת ובניית התנחלויות חדשות, לעומת המאמצים הגדולים שהפלסטינים עשו כדי להקים את המוסדות והמנגנונים של המדינה הפלסטינית העתידית.
'אמרנו כי מוסדות אלה יהיו מוכנים עד לספטמבר (2011) והנה הם מוכנים', אמר אבו מאזן. גם נשיא ארצות הברית באראק אובמה אמר כי יש להקים מדינה פלסטינית עצמאית עד ספטמבר, טען.
אבו מאזן התפאר בכך כי ברשות הפלסטינית שוררת דמוקרטיה ולכן אין בה תופעות של יציאת המונים הדורשים חופש לכיכרות, רמז לאירועי המרד הערבי. המקורות של תיקדבקה מדגישים, כי הבחירות האחרונות שנערכו לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני  התקיימו לפני חמש שנים ב-2006, ומאז לא נערכו שום בחירות, כולל בחירות מוניציפאליות. למעשה אבו מאזן הוא עתה שליט לא חוקי, ובוודאי שלא דמוקרטי של הרשות הפלסטינית, והוא שולט בכוח הכוחות המזוינים הפלסטינים ולא הדמוקרטיה.
בהתקיפו בצורה קשה את כוחות צה''ל והמתיישבים הישראליים בגדה המערבית, אמר אבו מאזן, כי אלה משלחים בפלסטינים כלבים מאומנים הפועלים נגד אנשים, וחזירי בר שמחריבים את היבולים שלהם. עם זאת הדגיש כי מטרת הפנייה לאו''ם היא לא לבודד את מדינת ישראל, ולא לפגוע בלגיטימיות שלה, דבר שלדבריו איש אינו יכול לעשות, אלא לבודד את המדיניות הישראלית נגד הפלסטינים ולסיים את הלגיטימציה של הכיבוש הישראלי.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות