אבו מאזן מוטט את עסקת קארי-נתניהו

הרצון העז והבולט, שהוא תמיד חסרון וסימן חולשה במו''מ, להשיג הארכת זמן למו''מ האמריקני-ישראלי-פלסטיני, של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ושר החוץ האמריקני  ג'ון קארי, הביא  ביום ג' 1.4,  להתמוטטות עסקת קארי נתניהו, לאחר שאבו מאזן הניח בכוונה בפניה שורה של מכשולים ומוקשים.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אבו מאזן נקט בטקטיקה לפיה הוא איננו  דוחה את הצעותיו של קארי, אולם במהלך מחושב היטב, הוא הפר בכוונה את עיקר ההסכמות אליהן קארי ונתניהו הגיעו אתו, והשאיר אותם בפני ברירה, להיכנע לדרישותיו ולשורה של תנאים חדשיים שהוא הציג. 
לאור המצלמות ובפומבי חתם אבו מאזן על פניית מה שהוא מכנה 'המדינה הפלסטינית העצמאית' אל 12 מוסדות האו''ם (מתוך 63 המוסדות הקיימים) להתקבל למוסדות אלה. זאת למרות שהוא התחייב שלא ינקוט בצעד כזה. אבו מאזן טוען כי נקט בצעד זה משום שנתניהו הפר גם הוא את ההסכמים לפיהם הוא הבטיח לשחרר 26 פלסטינים, 14 מהם ערביי ישראל, האסורים בישראל באשמת טרור.
בדחותו את הצעות ישראל לשחרר 400 אסירים נוספים, דורש עתה אבו מאזן כי תמורת הארכת המו''מ לתשעה חודשים נוספים, שחרור של 1,000 אסירים, כדי שעסקה זו לא תהייה קטנה יותר מעסקת שליט. כמו כן דורש אבו מאזן כי בין המשוחררים  יהיו מנהיגים פלסטינים בכירים, כמו מרואן ברגותי, שנאשם בששה מקרי רצח, ואחמד סעדת, מי שתכנן את רצח השר רחבעם זאבי. כמו כן דורש יו''ר הרשות, את החזרתם מגלות את כל הרוצחים הפלסטינים ששוחררו, אבל לא הורשו לחזור לבתיהם.
למרות הניסיונות של אנשי נתניהו להפחית מהאפקט שצעדיו של אבו מאזן גרמו, הצמרת האמריקנית התרשמה מהם בצורה שונה לחלוטין.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בואו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי  לישראל ולרשות הפלסטינית, ביום ד' 2.4, מוטל עתה בספק, ובוושינגטון מתנהלים דיוניים קדחתניים העומדים להכריע בשאלה עם על קארי לבוא לדיוניים  בירושלים או ברמאללה, או שלבטל את נסיעתו.
בינתיים, הבית הלבן שאיננו רוצה כי שמו של הנשיא אובמה יהיה קשור עם התמוטטות המהלך של קארי ונתניהו, הודיע כי הנשיא עדיין לא החליט על שחרורו של ג'ונתן פולארד.
ברגע האחרון נמסר, על ביטול בואו של קארי ביום ד' למזרח התיכון. מקורות אמריקנים אמרו כי יעבור עוד זמן רב עד שקארי יגיע עוד פעם לאזור.  
קודם לכן דיווחו המקורות של תיקדבקה:
שחרורו של ג'ונתן פולארד, היושב בכלא כבר בכלא האמריקני 30 שנה, מאז 1985, באשמת ריגול  לטובת ישראל, הוא העומד ביום ג' 1.4 לפנות בוקר, במרכז המו''מ בין שר החוץ האמריקני ג'ון קארי וראש הממשלה בנימין נתניהו. ממול ברמאללה, עומדים במרכז המו''מ בין קארי ליו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שחרורם של טרוריסטים ערבים ישראליים, והקפאה מלאה או חלקית של הבנייה ביישובים ביהודה ושומרון. הפלסטינים דורשים כי גם ירושלים תיכלל במסגרת זו.
העובדה ששר החוץ ג'ון קארי, שהתכוון לשהות בירושלים וברמאללה לילה אחד בלבד, ולחזור לבריסל, החליט לדחות את פגישתו עם אבו מאזן, והתרכז בשיחות עם נתניהו,  מראה כי הוא החליט לנסות ולהשתמש באחד הקלפים האחרונים שנשארו בידי ארה''ב כלפי ממשלת נתניהו, והוא שחרורו של ג'ונתן פולארד.
קארי מעריך, כי אם פולארד, אותו נתניהו מנסה לשחרר במסגרת המגעים המדיניים  שהוא מנהל בנושא הפלסטיני, כבר 16 שנה מאז 1998, (כאשר הנשיא ביל קלינטון הבטיח לו לבצע זאת, אבל נרתע ברגע האחרון בגלל לחצם הכבד של ראשי גופי השירותים החשאיים האמריקנים שהתנגדו לכך בחריפות), ישוחרר, יוכל נתניהו להציג לפני ממשלתו ודעת הקהל הישראלית וויתורים נוספים שהוא ייעשה לפלסטינים.
גם מקורות אמריקנים בוושינגטון רמזו בלילה, כי הממשל מוכן לדון בשחרור פולארד בתנאים מסוימים, שפירושם הרחבת מסגרת המו'מ הישראלי-פלסטיני. המקורות אמרו, כי מאחר ופולארד, בן ה-59, יהיה זכאי לחנינה בנובמבר 2015, התנגדותם של גופי המודיעין האמריקנים לשחרורו, כבר איננה חריפה כמקודם.  
הבעיה העיקרית שבפניה ניצב קארי עם שחרור פולארד היא, שהוא איננו יכול לתת את הקלף הזה לנתניהו ולישראל, רק תמורת שחרור עוד כמה מאות אסירים פלסטינים, והארכת המו''מ לעוד תשעה חודשים עד דצמבר 2014. קארי רוצה בעוד וויתור משמעותי שנתניהו ייעשה שיאפשר לאמריקנים לומר כי יש פריצת דרך ממשית ולא טכנית במו''מ. לכן  במקום לתווך בין נתניהו ואבו מאזן,  הוא הפעיל במשך הלילה את כובד משקלו רק על נתניהו במטרה להוציא ממנו וויתורים נוספים.
שתי הבעיות העומדות בפני נתניהו הן: אם יעשה וויתורים מרחיקי לכת כפי שקארי והפלסטינים דורשים, גם שחרור של פולארד ערב חג הפסח, הוא לא יוכל למנוע משבר ממשלתי, שנתניהו איננו רוצה להיכנס אליו, משום שהוא איננו יודע עדיין כיצד ואיך ייחלץ ממנו. בעיה נוספת היא שהפלסטינים, המודעים ללחץ שקארי מפעיל על נתניהו, מעלים  כל הזמן את רף הוויתורים הישראלים שהם דורשים.  
חוגים אמריקנים מסרו, כי קארי החליט להישאר בישראל עוד מספר שעות ביום ג' בבוקר בין השאר כדי להיפגש עם יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. עם פגישה זו תתקיים סימן שנעשה עוד צעד אחד לקראת השגתו של הסכם להצלת השיחות, ולקראת שחרורו של פולארד. אם פגישה זו לא תתקיים וקארי ייצא לבריסל, סימן שקארי נכשל  להשיג פריצת דרך.
במילים אחרות, המו''מ המדיני האמריקני-הישראלי-הפלסטיני, הפך עתה למאבק איך שחרורו של ג'ונתן פולארד יוצג עתה בפני דעת הקהל בארה''ב, ישראל, והרשות הפלסטינית.
מבחינתו של פולארד יש כאן צעד ממשי רציני ראשון לקראת שחרורו. מבחינת המו''מ המדיני אין כאן כל בשורה, מלבד העובדה ששיטת הסחטנות הפלסטינית שוב עובדת ביעילות. 

Print Friendly, PDF & Email