אבו מאזן נערך לפוצץ את המו"מ עם ישראל. חידש את שיטת 'הדלת המסתובבת'. משחרר חשודים בטרור ללא חקירה

יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נערך לפוצץ את המו''מ המדיני עם ישראל, מיד לאחר שחרור הגל של אסירים פלסטינים, שיתרחש בשבוע הבא. שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, העומד להיפגש ביום ד' 23.10 עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ברומא ינסה למנוע מהלך פלסטיני זה, על ידי וויתור טריטוריאלי דרמטי מיידי של ישראל לא ביהודה ושומרון, אלא בתוך הקו הירוק.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי הפלסטינים דורשים וויתור ישראלי באזור ים המלח בו יימסר שליש משטח הים והשטחים מסביבו לריבונות פלסטינית.
המקורות של תיקדבקה, כבר דיווחו על תוכנית אמריקנית-פלסטינית זו לפני חמישה חודשים ב-28 במאי השנה. עתה חוזרת התוכנית הזו לשולחן הדיונים בצורה יותר נרחבת.
דבריו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביום ג' 22.10, בהם התייחס בראשונה לגל מעשי הטרור הפלסטיניים האחרונים, הם מלאכת מחשבת של כפל וזהירות לשונית, אשר נועדו יותר להסתיר את המתרחש באמת בשטח, מאשר לומר לאזרחי ישראל, ובייחוד לתושבי ירושלים, יהודה ושומרון, בפני מה הם עתידים לעמוד בימים הקרובים. 
על גל הטרור אמר שר הביטחון, כי 'אנחנו רואים את זה בחומרה, וייתכן שאווירת ההסתה של הרשות הפלסטינית, האירועים הדתיים האחרונים וכל סיבה אחרת – הביאו לגל הזה. יכול להיות שהגל הזה, כשלעצמו, הוא גל מדבק'. כאשר יעלון נשאל, לאור  אם אנחנו על סף אינתיפאדה חדשה? הוא השיב, כי 'אין שום סימן למה שנקרא התקוממות עממית, או אצל הפלסטינים-אינתיפאדה שלישית. 'כמובן שאנחנו רואים כל אירוע כזה בחומרה ונערכים לכל הסלמה'.
להלן מילון קצר של המקורות הצבאיים של תיקדבקה, לשני המצבים העיקריים עליהם יעלון מדבר.
1. כאשר  שר הביטחון אומר, כי 'אין שום סימן למה שנקרא התקוממות עממית, או אצל הפלסטינים-אינתיפאדה שלישית', הוא צודק מבחינה טכנית. אבל מבחינה מעשית מסתיר יעלון את העובדה, כי בדיוק כפי שיאסר ערפאת החל לפרק את שיתוף הפעולה הביטחוני בין ארה''ב-ישראל- הרשות הפלסטינית מיד עם תחיל האינתיפאדה השנייה לפני 13 שנה, בשנת 2000, אבו מאזן כבר החל נוקט בצעדים הראשונים לפירוק שיתוף פעולה ביטחוני זה כבר  עכשיו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי כלפי חוץ נראה כאילו שיתוף הפעולה נמשך, אולם מדובר בהעמדת פנים פלסטינית. גופי המודיעין והביטחון הפלסטינים מקבלים ממקורות צבאיים ומודיעיניים ישראלים  מידע על חשודים בטרור, והם עוצרים אותם. אולם לפי הוראה אישית שהתקבלה מאבו מאזן, הם מחזיקים אותם במעצר מספר שעות, או ימים, ומשחררים אותם מבלי שהם חוקרים אותם.
במילים אחרות, אבו מאזן כבר הפעיל את השיטה המפורסמת של יאסר ערפאת, שקיבלה אז את הכינוי 'הדלת המסתובבת'.
חוגים צבאיים בכירים בשטח אומרים, כי מעצר ללא חקירה היא השמה לצחוק וללעג של המלחמה בטרור. אם לא חוקרים חשוד על הקשרים שיש לו עם גופי, או התארגנויות טרור, ומידע כזה לא מגיע בחזרה לצה''ל, האלמנט העיקרי בשיתוף הפעולה הביטחוני האמריקני-ישראלי-פלסטיני איננו קיים יותר.
נוסף לכך, אם כוחות הביטחון הפלסטינים יודעים, כי קיימת הוראה לשחרר את החשודים הפלסטינים בטרור, הם מבינים ממנה, כי נפתחה לפניהם הדרך לשתף עם החשודים בטרור פעולה ולא להכביד עליהם.
2. כאשר יעלון  אומר, כי 'ייתכן שאווירת ההסתה של הרשות הפלסטינית, האירועים הדתיים האחרונים וכל סיבה אחרת – הביאו לגל (הטרור) הזה', הוא מתכוון לכך, שלפי הוראה אישית נוספת של אבו מאזן, מנהלים כלי התקשרות הפלסטינים מערכה לפיה ישראל מתכוונת להשתלט על הר הבית וכי מסגד אל-אקצא נמצא בסכנה.
כלי התקשורת הישראליים אינם מזכירים אפילו במילה אחת מערכה פלסטינית זו, אולם כבר שנים רבות לא נוהלה מערכת הסתה פלסטינית מרוכזת כזו מסביב להר-הבית-נושא הנקלט מיד אצל פלסטינים רבים, כסיבה להגביר את התקפותיהם על מטרות ישראליות.   במילים אחרות, יעלון יודע היטב מדוע לפתע התגברו התקפות הטרור הבודדות על חיילי צה''ל, ועל מטרות אזרחיות ישראליות.
צריך וכדאי לזכור, כי יאסר ערפאת נתן לאינתיפאדה השנייה את השם 'אינתיפאדת אל-אקצא'.    
זה לא היה מקרה כי יעלון דיבר בחברון  זמן קצר לאחר שכוחות של צה"ל ושל השב"כ שפעלו, ביום ג' 22.10 באזור הכפר בילעין, צפונית לכביש 443, הרגו מבוקש פלסטיני מוחמד אסי בן 28,  Mohammed Assi, איש הג'יהאד האיסלמי, שהתבצר במערה באזור.
בין הכוחות למבוקש התפתחו חילופי אש ובמהלכם הוא נהרג. מוחמד אסי היה ממתכנני פיגוע  האוטובוס בתל אביב ב-21 לנובמבר 2012, מיד לאחר סיומו של מבצע 'עמוד ענן' ברצועת עזה. בפיגוע  נפצעו 29 בני אדם.
המסר של צה''ל הועבר לפלסטינים, ערב פגישתם של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, וראש הממשלה נתניהו ביום ד' ברומא.

 

Print Friendly, PDF & Email