אבו מאזן נתן הוראה לפת"ח לא לגנות את הפיגוע באיתמר ולתמוך בו. חשש מפיגועים בפורים

המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים בלעדית כי לפני שיו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התקשר עם ראש הממשלה נתניהו במוצאי שבת 12.3, כדי לומר שהוא מגנה את הפיגוע, הוא נתן הוראה לראשי הפת''ח לתמוך בפיגוע בו נרצחו באכזריות חמישה ישראליים בליל שבת באיתמר.
זו הסיבה מדוע הדוברים הפלסטינים גינו אלימות, אבל לא התייחסו לצח הישראלים ישירות.
ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע על עמדתו הדו-פרצופית של אבו מאזן עוד לפני שהופיע בשידור לאומה, אולם לא הגיב על כך. נתניהו הסתפק באומרו כי הוא דורש מהרשות הפלסטינית גינוי על רצח ילדים.
המקורות של תיקדבקה מוסרים כי אין בידי גורמי המודיעין בישראל מידע האם אבו מאזן מנסה לנצל את תמיכתו בפיגוע כדי לנסות ולחזק את מעמדו הרופף על ידי ניצול תמיכת הפלסטינים במרד הערבי המתחולל במזרח התיכון ובצפון אפריקה, או שהוא מתכוון להרחיק לכת ולגרום להפניית הזעם הציבור הפלסטיני על ממשלו המושחת לעבר אינתיפאדה חדשה. עמדה זו של אבו מאזן פירושה חידוש פיגועי הפת''ח במטרות ישראליות.
ניסיונות של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, שנערכו בשבת, להסב את תשומת לבו של ממשל אובמה למשחק הכפול של אבו מאזן, הדומה מאוד לעמדות שהייה נוקט יאסר ערפאת בתחילת האינתיפאדה השנייה בשנת 2000, נענו בחוסר תגובה אמריקנית.
החשש במערכת הביטחון וצה''ל הוא שגם אם אבו מאזן איננו מתכוון להרחיק לכת לכיוון חידוש הפיגועים, יפרשו ראשי הפת''ח את עמדתו החיובית כלפי הפיגוע באיתמר, כמתן אור ירוק מצידו לביצוע פיגועים נוספים במטרות ישראליות בימים הקרובים.
השבוע ישנם גורמים פלסטינים, ישראליים, וגורמים שמאלנים בתוך ישראל ומחוצה לה, הדוחפים לעריכת 'יום זעם פלסטיני' ביום ג' 15.3, וביום א' וב' בשבוע הבא ( 21.3-20), מתקיימים אירועי חג הפורים. זו הסיבה מדוע כבר בשבת 12.3, הוכרזה כוננות עליונה מפני פיגועים בשירותי המודיעין, הביטחון, והמשטרה בישראל.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות