אבטחת מתקני הגרעין האיראניים הועברה לידי משמרות המהפכה. הדבר מבטיח שליטה מוחלטת של המשמרות בנשק הגרעיני האיראני

עם ההתקדמות במו"מ הגרעיני בין המעצמות, כולל ארצות הברית, ואיראן, ובמקביל פעולות החבלה במתקני הגרעין ( פעולת החבלה האחרונה הייתה  ב-11 באפריל כאשר מטען חומר נפץ גדול שהוטמן באתר העשרה בנאטנז ואשר הופעל בשלט רחוק התפוצץ. ), החליטה הצמרת הצבאית והמודיעינית האיראנית להוציא את אבטחת מתקני הגרעין מידי הצבא האיראני ולהעבירו לידי משמרות המהפכה.
צעד זה מדווח השבוע  בשני מאמרים, בצורה מוצנעת, המופיעים באתר האינטרנט  'טאבנק' Tabnak. ובאתר  סוכנות הידיעות של הסטודנטים האיראניים, Pupils Association News Agency-PANA.
האתר 'טאנבק' שייך למפקד משמרות המהפכה לשעבר מוחסן רזאי Mohsen Rezaei.
רזאי אשר העמיד את המועמדות שלו כמה פעמים לנשיאות איראן, מתקרב באחרונה למנהיג העליון האיראני האייטוללה עלי חמנאי.
סוכנות הידיעות של הסטודנטים האיראניים היא סוכנות ידיעות רשמית של המדינה האיראנית, אולם היא מנוהלת על ידי משמרות המהפכה האיראניים כבר שנים רבות, מאז השתלטות הסטודנטים האיראניים על שגרירות ארה"ב בטהרן ב-1979.
לא נמסרו כל פרטים מדוע העברה זו בוצעה כבר עכשיו.
אולם המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי ב-16 השנים האחרונות החל מ-2005, משמרות המהפכה דרשו מהאייטוללה עלי חמנאי להפקיד בידיהם את האבטחה של תוכנית הגרעין האיראנית אשר עד עכשיו בוצעה באמצעות משרד המודיעין האיראני VAJA , אשר הפעיל לשם כך את הצבא הסדיר.
שנים רבות חמנאי דחה דרישה זו של המשמרות.
העברת אבטחת מתקני הגרעין לידי משמרות המהפכה, מאותת על החלטתו של המנהיג האיראני האייטוללה עלי חמנאי, להיערך מחדש לתקופה לאחר שיושג הסכם גרעין חדש עם ארצות הברית.
לשום גורם בסוכנויות הביון המערביות והמזרח תיכוניות העוקבות אחר תוכנית הגרעין האיראנית אין ספק, כי לאיראן כמה אתרים סודיים בהם מבוצעת מלאכת פיתוח, ניסוי, ובניית הנשק הגרעיני האיראני.  
המקורות האיראניים של תיקדבקה מעריכים שחמנאי נקט בצעד הזה  בשל 3 סיבות:
1. חמנאי רוצה להרגיע את משמרות המהפכה, כי ההסכם שיושג עם האמריקנים לא ייפגע בתוכנית הגרעינית הסודית והיא תמשיך להתנהל בכל היקפה תחת פיקוח המשמרות.
2. באיראן מעריכים, כי בגלל חוסר ההסכמות בין ממשל הנשיא ג'ו ביידן ובין ישראל, על המדיניות  אמריקנית מול איראן, תגביר ישראל את התקפותיה על התוכנית הגרעינית ועל אישיים מרכזיים המעורבים בה.
מאחר ומשמרות המהפכה הם הזרוע האיראנית המבצעית שתופעל נגד ישראל בהתפתחויות כאלה,  הם גם הגוף אשר צריך לקבל את הגנת האתרים הגרעיניים, מפני התקפות ישראליות.
3.  גם המנהיג האיראני האייטוללה עלי חמנאי מבין, שהפקדת ביטחון האתרים בידי משמרות המהפכה לא רק שמגביר את כוחם ואת מעמדם באיראן, אלא גם נותן בידיהם נשק גרעיני.   
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות