אדיס אבבה עומדת ליפול בידי שני כוחות מורדים העולים עליה. אחד מהם כוח מוסלמי. מעמד ישראל בקרן אפריקה מתדרדר. איראן החלה לספק מל"טים מתפוצצים לאתיופיה

אדיס אבבה, בירתה של אתיופיה, המדינה השנייה בגודלה באפריקה- 120 מיליון תושבים, עומדת ליפול לידי הכוחות של החזית העממית לשחרור טיגריי  – TPLF Tigray People’s Liberation Front.
הצבא האתיופי המונה כ-160,000 חיילים נמצא כבר 6 חודשים החל מחודש יוני, בתהליך של נסיגה מפני הכוחות הטיגריים, לאחר שקודם לכן, בנובמבר 2020 פלש, לפי הוראת ראש הממשלה באדיס אבבה אביי אחמד Abiy Ahmed, שהוא חתן פרס נובל לשלום, לצפון חבל טיגריס במטרה לחסל את כוחות החזית העממית לשחרור טיגריי.
לפי הידיעות המגיעות בימים האחרונים מאתיופה, חלק מיחידות הצבא האתיופי הפכו ללא מבצעיות, עקב אבדות כבדות, ואילו ביחידות אחרות נראים סימנים של התמוטטות.
השבוע כבשו הכוחות הטיגריים שתי ערי מפתח אסטרטגיות-דסאייה וקומבולצ'ה Dessie and Kombolcha, הנמצאות במרחק של 256 ק"מ מהבירה אדיס אבבה, והם מתקדמים במהירות דרומה לעבר הבירה.  
ראש הממשלה אביי אחמד הכריז, ביום שלישי 2.11, על מערכה להישרדות survival campaign, ודרש מתושבי הבירה להיערך לכניסת הכוחות הטיגריים לעיר ולהצטייד בכלי נשק כדי שיוכלו להגן על אזורי מגוריהם. כמו כן נדרשו כל התושבים להעביר את מכוניותיהם לרשות הצבא למען המאבק הלאומי.
כוחות משטרה אתיופית גדולים עוברים באדיס אבבה מבית לבית ועוצרים אזרחים ממוצא טיגריי.
כוח מורדים אחר 'צבא השחרור של אומורו'  The Oromo Liberation Army-OLA, הודיע כי גם כוחותיו מתקדים לעבר אדיס אבבה.
אם אכן אדיס אבבה תיפול בידי הכוחות האלה צפויה התפרקות אתיופיה לשבטים המנהלים ביניהם מלחמה עקובה מדם.
 במצב כזה, איים השבוע נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן להטיל סנקציות על ממשלת אביי אחמד, בגלל פשעים שהצבא האתיופי ביצע במהלך הלחימה.  שליחו המיוחד של הנשיא לקרן אפריקה ג'רי פלטמן Special Envoy for the Horn of Africa Jeffrey Feltman, נכשל עד עתה בהשגת פתרון למצב. הסטייט דפרטמנט קרא לאזרחים אמריקנים לצאת במהירות מאדיס אבבה.
מזווית ישראלית מעמדה של ירושלים בקרן אפריקה מתדרדר.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד צינן באחרונה את קשריו ואת יחסו לישראל, לאחר שמערכת הביטחון סירבה לבקשתו לספק לו מל"טים מתפוצצים שיעזרו לו לעצור את הכוחות העולים על אדיס אבבה.
עד עכשיו התעשייה הצבאית הישראלית הייתה הספק העיקרי של נשק לצבא אתיופיה.
אביי אחמד הצליח לקבל מספר קטן של מל"טים מתפוצצים סיניים מאבו דאבי, ובשבוע האחרון איראן הבטיחה לו לספק לחיל האוויר האתיופי מל"טים כאלה, ובכך קנתה לה דריסת רגל בקרן אפריקה.
אם אכן אדיס אבבה תיפול בידי הכוחות הטיגיריים ושל אומארו, אין פירוש הדבר שהמשטר החדש  באדיס אבבה יהיה עוין לישראל. לטיגירים היו יחסים קודמים עם ישראל והם אינם עוינים לה. האומארים הם מוסלמים, אבל לא מוסלמים קיצונים. אבל מוקדם מידי לומר מה יהיה יחסם לישראל.
אם אביי אחמד יצליח להדוף את הכוחות העולים על בירת אתיופיה, ההשפעה האיראנית באדיס אבבה תגדל  ותערער את מעמד ישראל באתיופיה.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות