אהוד ברק: איראן כבר חצתה הקיץ את הסף הגרעיני. כבר מאוחר מידי לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית ולעצור אותה

במאמר ארוך במגזין האמריקני 'טיים' TIME השבוע ( פורסם ביום שלישי 26.7 ), קובע מי שהיה ראש ממשלה ושר ביטחון בישראל, כי איראן כבר חצתה הקיץ את הסף הגרעיני וייקח לה עוד 18 עד 24 חודשים לפתח ראשי חץ גרעיניים אותם אפשר להרכיב על טילים.
ברק לא אומר זאת אולם מדבריו משתמע, כי כל הדיבורים של מנהיגי ארצות הברית וישראל כי הם יימנעו מאיראן להשיג נשק גרעיני היו דיבורים ריקים ללא כיסוי, וכי כבר מאוחר מידי לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית.
עבודת פתוח זו יכולה להיעשות, לפי ברק, במנהרה קטנה שקשה מאוד יהיה לחשוף אותה. גם במצב כזה מנהיגי איראן ימשיכו להעמיד פנים כאילו האם אינם מפתחים נשק גרעיני וכי הם ממשיכים לקיים את האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני Non-Proliferation Treaty-NPT.
אבל זה לא ישנה את המצב שלאחר 20 שנה של עבודה איראן עומדת לחצות את הנקודה שאין ממנה חזרה ותהפוך לחברה במועדון הגרעיני'  After more than 20 years of trying, Iran is about to cross the point of no return in becoming a member of the nuclear club.
כל מה שאיראן זקוקה עכשיו הוא להעשיר אורניום לדרגה של 90 אחוז מהמלאי של 60 אחוז העומד לרשותה. זו עבודה מהירה ופשוטה שיכולה להיעשות במנהרה חסינה מפני מערכת נשק כלשהי.
לכן, קובע ברק, כי תקיפה אמריקנית-ישראלית על מתקני הגרעין האיראניים כבר לא תוכל לעצור את תהליך פיתוח ובניית הפצצה הגרעינית האיראנית. להפך תקיפה כזו, לדעתו, תיתן בידי טהרן לגיטימציה להחזיק בנשק גרעיני להגנה עצמית.
לדעת ברק האפשרות היחידה הקיימת היום למנוע את השגת הנשק הגרעיני על ידי איראן היא איום ממשי אמריקני במלחמה כוללת נגד איראן, אולם איום כזה איננו נראה במציאות הפוליטית-מדינית בארצות הברית.
אהוד ברק מעריך כי ייקח לאיראן עשר שנים נוספות כדי לבנות מאגר של פצצות גרעיניות.
לדבריו הדרך היחידה לטפל עתה באיום הגרעיני האיראני הוא שארצות הברית תספק לישראל אמצעים לתקוף את איראן בעצמה ולהקים מועדון צבאי-מודיעיני אזורי בו ישראל תשתתף שיעקוב אחר כל התפתחות בגרעין האיראני. כמו כן על ארצות הברית לשכנע את טורקיה, מצרים, סעודיה ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות כי היא תגן עליהן, צעד שימנע מהן לפתח נשק גרעיני משלהן.
השבוע צוטט המומחה אמריקני לנשק גרעיני רוברט ג'וזף  Robert Joseph שאמר כי 'איראן היא כבר מדינה גרעינית שיש לה מספיק אורניום לבנות פצצה אחת או שתיים גרעיניות' Iran is already a nuclear weapons state with enough uranium to build 'one, if not two' bombs.


Print Friendly, PDF & Email