אהוד ברק פורש מהחיים הפוליטיים, אבל לא מהממשלה ומהביטחון. יוביל מתקפה על איראן, באם תהייה כזו

שר הביטחון אהוד ברק, הודיע ביום ב' 26.11, על פרישתו מהחיים הפוליטיים, אבל לא על פרישתו מהממשלה ומהנושאים הביטחוניים הקשורים עם איראן. ברק הודיע במפורש כי הוא ימשיך לכהן בממשלתו של בנימין נתניהו, כשר הביטחון, עד זו תמשיך בכהונתה.
במילים אחרות, אם במזרח התיכון תפרוץ מלחמה פתאומית עם איראן, כפי שמלחמה כזו פרצה עם החמס ב-14.11, הבחירות הכלליות בישראל שנועדו ל-22 בינואר יידחו, ממשלת נתניהו תמשיך לכהן בתפקידה, ואהוד ברק ימשיך להיות שר הביטחון בה.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מוסרים, כי החלטתו של ברק לפרוש מהחיים הפוליטיים קשורה בהחלטה של נשיא ארצות הברית באראק אובמה לפתוח בימים הקרובים בשיחות הישירות בין וושינגטון לטהרן, על עתיד התוכנית הגרעינית האיראנית. פתיחת שיחות אלה תהוונה רגע/שלב דרמטי מאוד במזרח התיכון, ויהיו לו השלכות מרחיקות לכת פוליטיות, צבאיות וכלכליות על ישראל. 
בהקשר זה צריך לראות גם את מבצע 'עמוד ענן' של צה''ל בעזה. המבצע היה הצעד ראשון מכריע בפתיחתן של שיחות אמריקניות-איראניות אלה.
מטרתו הייתה להראות לאיראנים, כי לזרוע הטילית  שלהם ושל חיזבאללה, אין ולא יהיה כושר הכרעה במלחמה העתידה, וכי ככל שהם יימשכו את המו''מ הגרעיני, כך הם יאבדו עוד חלק נוסף מהקואליציה המזרח תיכונית שלהם בדיוק כפי שבנובמבר 2012, הם מאבדים את החמס, את רצועת עזה, וכנראה גם מתחילים לאבד את הג'יהאד האיסלמי.

למערכת שיקולים זאת מצטרפת גם התקיפה הישראלית על מפעל  הנשק 'ירמוק' ליד חרטום בסודן ב-14.10, בו הושמד משלוח הטילים ארוכי הטווח שעמד לצאת לעזה. התקפה זו נועדה לאותת לאיראן, כי אם ארצות הברית וישראל תתקפנה אותה,  לא רק מתקני הגרעין האיראניים ייפגעו, אלא כל התשתית הצבאית והמודיעינית החשאית האיראנית בכל האזור המשתרע  מלבנון ועד קרן אפריקה.
לפי תפיסת וושינגטון וירושלים לאור תוצאות אלה, על ההנהגה האיראנית להחליט עתה לאן פנייה מועדות? לשיחות רציניות על הגרעין האיראני, בו איראן תצטרך לוותר על כך כי בידיה תישאר אופציה לבניית נשק גרעיני, או לעימות צבאי אזורי כולל, בו היא תצטרך להתמודד עם הצבא האמריקני, צבאות מערביים אחרים, וצה''ל.
לכן החלטתו של אהוד ברק לפרוש מהחיים מהפוליטיים פירושה הוא, כי הוא מעדיף להתרכז בהובלת המהלך האמריקני-ישראלי מול איראן, מאשר לנהל מערכת בחירות אשר תכניס בין 5 לך-8 מחברי מפלגת 'העצמאות' לכנסת.
בהחלטה זו יש סיכון אישי רב. אם המהלך האמריקני-ישראלי מול איראן לא יבשיל ולא יתרחש, אזי ברק יצטרך למלא את החלטתו לפרוש מהחיים הפוליטיים. אולם אם המהלך הזה כן יתבצע, וכנראה שיש לברק סיבות רבות להאמין בכך, הרי שהוא לא רק שיוכל לחזור לחיים הפוליטיים, אלא שבאם הוא ירצה בכך הוא יחזור בגדול.   
כפי שמבצע 'עמוד ענן' הראה כי לצבא הפרשנים, העיתונאים, ואישי הציבור השונים במדינת ישראל, אין מידע רב ומדויק על מה הם משדרים, או מדברים, כך הפצצה הפוליטית של ברק מיום ב', חזרה והפגינה עובדה זו פעם שנייה תוך 10 ימים. פשוט קשה להאמין איזה מפלגות וקואליציות חדשות דמיונית בנו הפרשנים והמומחים, כאשר לאף אחת מהן אין ולא היה קשר למציאות.           

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות