אובמה: אפעל רק לפי אינטרסים אמריקנים. דוחה בבוז את לחצי ישראל בנושא האיראני ומגדיר אותם 'כרעשים חיצוניים'

כמה שאפשר עתה להגדיר כקרע מוחלט ביחסי ארה''ב וישראל בנושא איראן, דחה ביום ב' 24.9 לפנות בוקר, בהופיעו ברשת CBS, הנשיא אובמה את לחציו של ראש ממשלת ישראל נתניהו לתאם את הפעולות הצבאיות נגד התוכנית הגרעינית האיראנית, ולאחר שאמר, כי הוא מבין ומסכים עם נתניהו, כי אסור לתת לאיראן להתחמש גרעינית, מאחר והדבר מהווה סכנה לארה''ב ולישראל ויגרום למרוץ חימוש גרעיני באזור, הדגיש אובמה, כי הלחץ היחיד המופעל עליו מביא אותו לפעול פשוט רק לפי מה שהוא מרגיש נכון עבור העם האמריקני. 'אני עומד לחסום כל רעש( ללחץ) שקיים שם בחוץ' And I am going to block out – any noise that's out there, אמר אובמה בבוז מכוון כלפי המאמצים של הצמרת הישראלית בארה''ב להגיע לתיאום עמדות אתו.
'אני מרגיש עתה התחייבות, (אני מדגיש) התחייבות ולא לחץ' אמר אובמה, 'להבטיח שנו מקיימים התייעצויות הדוקות עם הישראלים על נושאים אלה, מאחר והם משפיעים עליהם עמוק'.
ציטוט המקור: Now I feel an obligation – not pressure but obligation – to make sure that we’re in close consultation with the Israelis on these issues because it affects them deeply. .
במילים אחרות, כל מה שאובמה מוכן לעשות בשלב, בו דחה את 'הרעשים הישראלים', הוא להתייעץ אתם.  
לא יכולות להיות מילים יותר ברורות מאלה של נשיא ארה''ב, לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון אהוד ברק, כי הוא יפעל לפי מה שהוא חושב האינטרסים האמריקנים, וכי עליהם לפעול, באם הם רוצים בכך, לפי האינטרסים הישראליים.

אולם העובדה שהנשיא אובמה הגדיר את הלחץ הישראלי המתנהל בארה''ב כאיזה 'רעש שקיים שם בחוץ', מפגין לא רק זלזול ופגיעה מכוונת בישראל, אלא בכך שהנשיא אובמה מצטרף לצמרת הפוליטית והצבאית האיראנית, אשר מחלקת את דבריה-איומיה לשלושה חלקים. מצד אחד האיראנים מאיימים במכת מנע על שינחיתו על ישראל ובהשמדתה של ישראל באם  תתקוף את התוכנית הגרעינית, מהצד השני אומרים האיראנים, כי לישראל אין לא את הכוח הצבאי, ואת האומץ לתקוף את איראן.
גם נשיא איראן אחמדינז'אד אמר ביום שני לפנות בוקר לרשת CNN, כי אם ישראל תתקוף את איראן, איראן תגיב. לדבריו 'ישראל ממציאה סיפורים (על הגרעין והפצצה הגרעינית האיראנית), והיא מחפשת תירוצים להתנהגות הרפתקנית'.  את מה שנשיא ארה''ב מגדיר כ'רעשים' טורדניים, נשיא איראן מגדיר 'כסיפורים ותירוצים'.
נשיא איראן לא פירט מכוונה כיצד איראן תגיב, מאחר ורק כמה שעות לפני הופעתו אמר ברגדיר-גנרל אמיר עלי הגִ'יזַאדה Brigadier General Amir Ali Hajizadeh, מפקד מערך הטילים של משמרות המהפכה האיראניים, כי לא רק שאיראן תנחית מכת מנע אם ישראל תשלים את הכנותיה לתקוף אותה, אלא איראן תגיב גם בתקיפת בסיסים אמריקניים בבחריין, בקטאר, ובאפגניסטן.
המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני, מיהר להגיב על דברי אובמה, ואמר, כי עצם העובדה שאובמה מגדיר את דאגתה הלגיטימית של ישראל מהנשק הגרעיני האיראני  'כרעש' ומתייחס אליה רק כאל אחת מידידותינו הקרובות ביותר במזרח התיכון (ולא כידידה היחידה והחושב ביותר),  'היא רק הוכחה נוספת להתעלמות הכרונית (של אובמה), מצרכי הביטחון של בעלת הברית הקרובה ביותר שלנו ( ישראל), במזרח התיכון'. This is just the latest evidence of his chronic disregard for the security of our closest ally in the Middle East.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי זו הפעם השנייה תוך שבועיים שהנשיא אובמה אומר לראש הממשלה נתניהו בצורה הברורה ביותר כי הוא איננו רוצה לשמוע את הטיעונים הישראליים בדבר הצורך לתקוף את איראן.
הפעם הראשונה הייתה בערב ראש השנה ב-12.9, ואילו הפעם השנייה באה בערב יום כיפור ב-24.9.
כבר ב-12.9 כתב תיקדבקה: לאחר יום  ולילה רצופים בהתנגשויות מילוליות ואישיות, כולל כאלה שעוד הוחלפו ביום ד' 12.9 לפנות בוקר, בין נשיא ארה''ב באראק אובמה וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, לא נותר לנתניהו אלא לקבל את ההחלטה המבצעית המכריעה בחייו הפוליטיים, ולא פחות בתולדותיה של ישראל-קרי מתי לתקוף את התוכנית הגרעינית של איראן.  לא רק לנתניהו, אלא לכל  אמריקני, ישראלי ואיראני ברור, לאחר הסערה המגנטית שהתחוללה השבוע בין וושינגטון וירושלים, כי אובמה איננו רוצה, ובוודאי גם בעתיד לא ירצה לתקוף את איראן'. עד כאן הציטוט.
אולם בשבועיים שעברו מאז, סירב נתניהו לבלוע את המסר של אובמה, והציף את וושינגטון בשורה של שליחים ישראליים, ובראשם שר הביטחון אהוד ברק, והיועץ לביטחון לאומי שלו יעקוב עמידרור. לא רק ששליחים אלה לא השיגו דבר, אלא להיפך. הם ונתניהו הביאו להתרחקותו המופגנת של נשיא ארצות הברית לא רק מישראל אלא גם מאופציית ההתקפה על התוכנית הגרעינית האמריקנית. 
עתה לאחר דבריו מלאי הבוז של נשיא ארה''ב אובמה,  אין לראש הממשלה בנימין נתניהו שום ברירה אחרת אלא לדחות את נסיעתו לעצרת האו''ם, אליה הוא מתכונן לצאת במוצאי יום הכיפורים 26.9.
עד עתה ניהל נתניהו מדיניות של עימות על הסף גם עם הנשיא אובמה, וגם עם איראן.
דבריו של הנשיא אובמה, בהם הוא אמר, כי הוא יפעל רק לפי האינטרסים של ארה''ב, כוללים בתוכם מסר מאוד ברור לנתניהו: דרכינו נפרדות, ועליך לפעול לפי מה שאתה רואה כאינטרסים הישראלים. כראש ממשלת ישראל, נתניהו לא יכול להגיע עכשיו לניו יורק, ולהציג שוב את העמדה ההפוכה שלו בנושא הגרעיני בפני דעת קהל האמריקנית. 
הופעה כזו של נתניהו תהייה התגרות מיותרת ולא נחוצה בנשיא ארה''ב, והתערבות ישירה ישראלית במערכת הבחירות לנשיאות. 
המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני כבר ענה להתבטאות המזלזלת של הנשיא אובמה בישראל, וקבע  כי לפנינו דוגמא נוספת כיצד ממשל אובמה מתרחק מישראל.  עכשיו על נתניהו להישאר בישראל ולהתרכז במה שהוא צריך לעשות, לפעול נגד איראן.  
 


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות