אובמה, אשטון ואמאנו, מציגים מצג שווא כאילו טהרן מוכנה לדבר על הגרעין, רק כדי למנוע תקיפה ישראלית

הממונה על קשרי החוץ האירופאים, ומי שעומדת בראש שיחות הגרעין שמנהלות שש המעצמות עם איראן, קתרין אשטון, סיכמה ביום ב' בלילה עם ראשי המשלחת האיראנית לשיחות סעיד ג'אלילי, כי בסיבוב מס' 3 של השיחות שייערך במוסקבה ב-19-18 ביוני האיראנים מסכימים לדון במגבלות אשר המעצמות סבורות כי יש לשים על העשרת האורניום שלהם לדרגה צבאית של 20 אחוז.
כבר בעצם הצגת ההבנה שלה עם ג'אלילי, ביום ג' 12.6 בצורה כזו, יש הטעייה. כל מה שג'אלילי הבטיח הוא, כי אם האיראנים יבואו בכלל לשיחות למוסקבה, דבר שהוא לא הבטיח, איראן תתייחס להצעות של שש המעצמות בצורה, 'אשר יענו לדאגת המעצמות בדבר האופי הבלעדי שוחר השלום של התוכנית הגרעינית האיראנית'. ציטוט המקור: The Iranians agreed on the need for Iran to engage on the (six powers’) proposals, which address its concerns on the exclusively peaceful nature of the Iranian nuclear programme. אין בהסכמה זו אפילו מילה אחת על נכונות איראן לדון בהעשרת האורניום לרמה של 20 אחוז. ובוודאי שאין בדברי ג'אלילי אפילו מילה אחת כיצד קרה, כי באחרונה התגלו כי במתקן הגרעיני בפורדו נמצאו סימנים המעידים כי האיראנים כבר מעשירים את האורניום שלהם לדרגה של 27 אחוז.
ההכרזה של אשטון, היא הטעיה מכוונת משום שגם בשני הסיבובים הראשונים של השיחות באיסטנבול (14.4), ובבגדאד (23.5), פרסמו ממשל אובמה והאיחוד האירופאי, כי 'הפעם השיחות הן שונות' משום שהאיראנים מוכנים לדון הפעם בנושאים הגרעיניים, בשעה שהאמת הייתה שהאיראנים לא היו מוכנים לדון בשום נושא גרעיני.
במלים אחרות, ממשל אובמה וקתרין אשטון, מסתירים את האמת על מה באמת מתרחש בשיחות הגרעיניות, רק כדי שלא יצטרכו להודות כי הן כבר נכשלו, דבר שיאלץ אותם להחליט על פעולה צבאית נגד איראן, או לתמוך בתקיפה ישראלית כזו.
באותה מדיניות נוקט גם ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA יוקיאה אמאנו Yukiya Amano, אשר ביום ב' 11.6, הכחיש כי נשברו השיחות עם איראן על אפשרות ביקור פקחים במתקנים צבאיים איראניים החשודים כמתקנים גרעיניים. אמאנו כבר הכריז פעם אחת ב-22.5, לאחר שיצא מטהרן בידיים ריקות, כי הוא השיג הסכם עם האיראנים על נושא זה. רק שהסכם כזה אף פעם לא נחתם.  השאלה היא כמה פעמים עוד אמאנו מוכן לבזות את עצמו, רק כדי ליישר קו עם המדיניות של ממשל אובמה להתעלם מהעמדה האיראנית האמיתית.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי בשיחות בגדאד הדבר היחיד שנציגי שש המעצמות שמעו מסעיד ג'אלילי, היה נאום ארוך על קרב חוראמשאהר Khorramshahr , שהתנהל בדיוק לפני 30 שנה, ב-23 במאי ב-1982, בו הכוחות האיראנים הביסו את כוחותיו של סדאם חוסיין, מי שהיה אז נשיא עיראק, למרות שהמעצמות הגדולות ומדינות המפרץ הפרסי תמכו בו.
ג'אלילי הציג לפני נציגי המעצמות את רשימת הנשק שהם ספקו אז לעיראקים: הגרמנים סיפקו טנקי 'ליאופרד'. הבריטים, טנקי צ'יפטן. הצרפתים, טילי 'אקסוסט' ומטוסי קרב. הרוסים, ממטוסי 'מיג' וטילי סקאד B. גרמניה ובריטניה, סיפקו נשק כימי. האמריקנים, טילי אוויר-אוויר 'סיידווינדר' ומטוסי 'אוואקס'. הסעודים והכוויתיים, דולרים. ציטוט המקור:   
"The weapons that they provided to Saddam's Bathist regime included German Leopard tanks, British Chieftain tanks, French Exocet missiles and Super Etendard aircraft, Russian MIG fighter-planes and Scud-B missiles, German and British chemical weapons, American Sidewinder missiles and AWACS aircraft, Saudi, Kuwait, and Emirati dollars".
במילים אחרות, מה שג'אלילי רמז בדבריו הוא, כי למרות שהעולם כולו התערב צבאית נגד איראן, הוא לא הצליח לנצח אותה צבאית, לא לפני 30 שנה, ומכאן שהוא גם לא ינצח אותה  היום.
האיפול המוחלט שממשל אובמה ומדינות אירופה הטילו על תוכן הדיונים הגרעינים, פוטר אותם מלהשיב על האשמות חמורות כאלה, כי גרמניה ובריטניה הן שנתנו בידי עיראק נשק להשמדה המונית כבר לפני 30 שנה, אבל יותר מזאת: איפול זה מאפשרים להם להמשיך להעמיד פנים כאילו מתקיימים דיונים על נושא הגרעין, בעוד שלמעשה איראן מסרבת לקיים דיונים כאלה. 
המקורות האיראנים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי את העמדה האיראנית הנכונה להיום אפשר לסכם בחמש נקודות:
1.  ארה''ב מיצתה כבר את כל מהלכיה החד צדדיים במזרח התיכון, והיא מבינה עכשיו כי מבלי מעורבות ישירה של מוסקבה ובייג'ין במהלכים אלה, היא  לא תוכל להשיג שום התקדמות בנושא הגרעיני האיראני. המקורות שלנו מציינים, כי עמדה איראנית זו נובעת מהניסיונות הכושלים של ממשל אובמה להשיג באמצעות מוסקבה הסכם על הדרכים לפתור את המצב בסוריה.
2.
שיחות הגרעין שאיראן ניהלה עם המעצמות באיסטנבול ובבגדאד, (בטהרן מכנים אותן  The P7 Talks), חשפו את העובדה כי מול איראן לא ניצבת חזית אחת של הקהילה הבינלאומית, כפי שממשל אובמה מציג, אלא חזית סדוקה של לפחות שלושה גורמים, רוסיה, סין והאירופאים, שלכל אחד מהם ישנה מדיניות שונה מזו של וושינגטון.  במילים אחרות, האינטרס האיראני הוא להמשיך את השיחות כמה שאפשר מאחר ותהליך זה מביא להחלשת העמדה האמריקנית.
3.
בטהרן מודעים לכך כי וושינגטון עומדת להחמיר את הסנקציות נגדה, וכי אובמה שוקל להטיל על איראן אמברגו של תעופה וספנות. מלבד העובדה שההנהגה האיראנית החלה כבר להיערך לקראת החמרת הסנקציות, כלומר לחפש את הדרכים איך לעקוף אותן,  מתייחסים האיראנים אל מדיניות זו של אובמה כלא הגיונית. ככל שהסנקציות ילכו ויוחמרו, כך יעלה המחיר האיראני על כל וויתור גרעיני שהם יהיו מוכנים לעשות. מבחינת טהרן, החמרת הסנקציות רק  תאפשר להם  מרווח זמן, ומסלול יותר מהיר, לפיתוח הגרעיני.     
4.
בטהרן לא רואים את המו''מ עם המעצמות כמצומצם לנושא הגרעיני בלבד. מקור איראני בכיר אומר, 'כי אם המו''מ היה על הגרעין בלבד, לא היה צורך בשיחות עם המעצמות, אפשר היה לפתור אותו במסגרת הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA בווינה'. מזווית הראייה של ההנהגה האיראנית השיחות עם המעצמות הן המכשיר היעיל ביותר להשיג את הכרת המעצמות במעמדה של איראן כמעצמה. 'אנחנו כבר עברנו יותר ממחצית הדרך להשיג מטרה זו' אומרים בטהרן. 'מוסקבה ובייג'ין כבר מבינות את זה'. 'האירופאים בגלל השבר הפוליטי והכלכלי הפוקד אותם, כבר משלימים עם מעמד איראני זה'. אומר מקור איראני אחר. 'כל מה שנותר לנו לעשות הוא לשכנע את ארצות הברית, ואנו קרובים לכך יותר מאשר רבים במערב סבורים'.  
5. איראן לא תוותר בשיחות על אף אחד מהישגיה הגרעיניים והטכנולוגיים.

השאלה הגדולה היא, למה ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, המדבר גבוה גבוה על עצירת הגרעין האיראני, לא רק ששותק מול מדיניות אמריקנית-אירופאית זו,  אלא משתף אתה פעולה. 

Print Friendly, PDF & Email