אובמה במאמץ לטרפד הסכם בין טראמפ ופוטין בסוריה


לפחות שש שיירות גדולות של נשק אמריקני, אשר אורגנו על ידי מפקדת הצבא האמריקני בבגדאד חצו בשלושת בימים האחרונים (14.11-12) את הגבול בין עיראק וסוריה והגיעו לידי הכוחות הכורדיים הסוריים PYD-YPG בצפון סוריה. כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
השיירות האלה יצאו לדרכן לפי הוראה אישית של הנשיא אובמה.
שיירות נשק נוספות מתארגנות בעיראק בדרכן לכורדים הסוריים. במשך חמש שנות המלחמה בסוריה סירב הנשיא אובמה לספק לכורדים מערכות נשק אמריקניות, שלא לדבר על טילי נ"מ וטילי נ"ט.
השבוע הורה אובמה לספק נשק כזה לכורדים. מדוע?
להלן שש ההתפתחויות העיקריות:
1. אובמה מנסה לקבוע עובדות בשטח בסוריה, במטרה לטרפד הסכם ההולך ומתגבש בין הנשיא המיועד דולנד טראמפ ונשיאי רוסיה וטורקיה ולדימיר פוטין וטאייפ ארדואן. 
במילים אחרות, הזירה הראשונה בה אובמה פועל כבר עכשיו נגד מדיניות הביטחון והחוץ של טראמפ, היא סוריה.
2. המקורות שלנו במוסקבה ובאנקרה מדווחים, כי ההסכם האמריקני-רוסי-טורקי המתגבש מדבר על כך כי הצבא הטורקי בסיוע חיל האוויר הרוסי, וכוחות של צבא סוריה, יפתחו במתקפה על בירת ISIS בסוריה-ראקא Raqqa, לאחר שהרוסים ובעלי בריתם האיראנים, יסיימו להכניע את המורדים הסוריים במזרח חאלב.
3. הכוונה היא לכבוש את ראקא עד אמצע חודש ינואר 2017, ואם אפשר לפני כן, במקביל לכניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן ב-20 לינואר.
ההערכה של צוות ההגנה של טראמפ היא' כי כיבוש ראקא יבוא לפני כיבוש מוסול Mosul. להערכת הצוות האופנסיבה האמריקנית-עיראקית על מוסול-לפי תוכניתו של אובמה-נכשלה, וכי בשלב זה אין סיכויים כי צבא עיראק יצליח לפרוץ לתוך העיר ולכבוש חלקים גדולים ממנה.
כל הקרבות עד עתה מתנהלים מסביב למוסול ולא בתוכה.
כלומר דולנד טראמפ רוצה להבטיח לעצמו ניצחון צבאי על ISIS עוד לפני שהוא נכנס, או כדי כניסתו לבית הלבן. מנגד, אובמה נחוש לנסות ולטרפד את המהלך של טראמפ.
4. צוות ההגנה של טראמפ שלח כבר קצינים אמריקנים בדימוס לשטחים הכורדיים בעיראק ובסוריה, המדווחים לו מהשטח. 
5. אספקת נשק אמריקני לכוחות המליציה הכורדים, המונה כ-45,000 חייל, יכולה לטרפד את השתתפותו של הצבא הטורקי במהלך לכיבוש ראקא, באם נשיא טורקיה טאייפ ארדון יחליט להפנות את כוחותיו הנמצאים בסוריה ובעיראק מול הכורדים במקום מול ISIS.
ארדואן איננו יכול להרשות לעצמו צבא כורדי מצויד בנשק אמריקני על גבול טורקיה עם סוריה.

6. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי בינתיים גם הטורקים וגם הרוסים עוקבים באמצעות מטוסי ביון אחר שיירות הנשק האמריקניות העושות את דרכן אל הכורדים הסוריים ואינם תוקפים אותן-אולם אפשרות כזו נשקלת באנקרה המתייעצת בנושא עם צוות ההגנה של  טראמפ ועם מוסקבה.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות