אובמה במאמץ מול בגדאד למנוע טיהור אתני סוני במוסול


( שיירות הפליטים השבוע בדרך בא'אג'  Ba’aj road )
הקרב האמיתי  ביום הרביעי לקרבות באופנסיבה מול ISIS (יום ה' 20.10), מתנהל הרחק משדה הקרב, ולא בין הכוחות העיראקיים והכורדים ו-ISIS. הקרב מתנהל בין הנשיא אובמה והמפקדים האמריקנים של האופנסיבה, לבין ראש ממשלת עיראק חיידר אל עבאדי, והגנרלים העיראקים הסובבים אותו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי הקרב האמריקני-עיראקי ניטש על דרך בשם  בא'אג'  Ba’aj road. המדובר בדרך שאורכה קצת למעלה מ-500 ק"מ, שאיננה מופיעה בשום מפה.
זוהי מעין 'דרך בורמה'  ש-ISIS  פילס בין שתי הבירות שלו, מוסול בעיראק, וראקא בסוריה.
המקורות שלנו מדווחים כי הדרך עוברת דרום לעיר העיראקית תל-עפאר, ומשם חוצה את הגבול לסוריה. בסוריה הדרך עוברת דרומית לאזורים שנשלטים על ידי המליציות הכורדיות הסוריות, שבשורותיהן ישנם אלמנטים של כוחות מיוחדים אמריקנים.
הנשיא אובמה והמפקדים האמריקנים דורשים מראש ממשלת עיראק  חיידר אל עבאדי, להורות לכוחות צבא עיראקיים לנוע לעבר גבול עיראק וסוריה  ולחסום את הדרך הזו.
מאחר והאמריקנים אינם יכולים להפציץ את הדך משום שנעים בה אלפי פליטים שנמלטים מהקרבות מסביב למוסול, הדרך בין מוסול לראקא נשארת פתוחה. דבר זה מאפשר ל-ISIS להעביר באמצעותה ללא הפפרעה לוחמים, נשק, תחמושת ואספקה בין שתי הערים.
המקורות שלנו מוסרים, כי הנשיא אובמה הזהיר, ביום ד' 19.10, את  אל עבדאי, כי במצב כזה  האופנסיבה על מוסול יכולה להימשך זמן רב, מעבר ל-20 בדצמבר,  שהוא הזמן שנקבע על ידי המפקדים האמריקנים לסיום המערכה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי חיידר אל עבאדי אמר לנשיא אובמה ולמפקדים האמריקנים בבגדאד, כי הוא מסכים לנסות ולסגור את דרך בא'אג'  Ba’aj road, אבל בתנאי שלפני כן כל התושבים המוסלמיים הנמצאים במוסול-כ-750,000 איש- יפנו אותה. אל עבדאי טוען כי כל זמן שהתושבים הסונים ימשיכו להיות במוסול, אי אפשר יהיה להתגבר צבאית על ISIS, מאחר והוא מקבל מהם תמיכה.
הנשיא אובמה מתנגד בחריפות לדרישה הזו של אל-עבדאי משום שהוא רואה בה ניסיון של ראש הממשלה העיראקי לבצע טיהור אתני של העיר מוסול  תחת המטריה של המתקפה על ISIS.

( תמונה בלעדית של הגנרל האיראני קסאם סוליימני-השבוע בחזית מוסול. )
עוד מציינים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי בימים האחרונים הגיע לאזור מוסול הגנרל האיראני קסאם סוליימני מפקד גדודי אל-קודס האיראניים. סוליימני נמצא במפקדות של כוחות המליציות העיראקיות השיעיות הפרו-איראניות, אשר עדיין לא הוטלו  למערכה.
אין ספק כי עמדתו של ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי קיבלה חיזוק מהגעתו לשטח של קסאם סוליימני.
המלחמה במוסול עלתה, ביום ה' לפנות בוקר  (יום ד' בלילה לפי שעון ארצות הברית) בעימות השלישי והאחרון בין שני המועמדים לנשיאות הילארי קלינטון ודונלד טראמפ.  טראמפ שהיה כנראה מעודכן יותר במתרחש במלחמה אמר, כי המרוויח הגדול ביותר מהמערכה במוסול תהייה איראן.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי לאחר ארבעה ימי קרבות, אין שינויים גדולים בשטח. הכוחות העיראקיים מתקדמים בכמה גזרות, אולם מדובר בהתקדמות איטית ביותר.  בכמה גזרות אחרות התקדמותם של הכוחות נבלמה על ידי ISIS.

Print Friendly, PDF & Email