אובמה דורש מקדאפי לסגת מערים, לא הציג לוח זמנים, ולא דורש ממנו לרדת מהשלטון

24 שעות לאחר שמועצת הביטחון קבלה ביום ה' החלטה לפעול נגד קדאפי, הופיע הנשיא אובמה והציג לקדאפי שורה של דרישות שעליו למלא אותן אחרת יעמוד בפני פעולה צבאית. על פניהן מדובר בדרישות שאם יתמלאו מבטלות את הישגיו הצבאיים של כוחות קדאפי בשבועיים האחרונים, ומחזירות את היוזמה הצבאית והפוליטית למורדים. אולם בחינה מדוקדקת של תנאי אובמה מעלה כי הוא לא קבע איך ומתי על כוחות קדאפי לסגת מהערים האלה. הוא לא קבע שהערים צריכות לחזור לידי המורדים, ומעל לכל הוא לא קבע כי קדאפי צריך לרדת מהשלטון בלוב. במילים אחרות, אובמה מנסה רק להחזיר את התיקו הצבאי בלוב בין קאדפי למורדים, דבר המשאיר לו מרווח של זמן להחליט מה לעשות הלאה בלוב לאחר מכן.
הערים שעל כוחות קדאפי לפנות הן מיסרטה Misrata, וזאוויה Zawiya במערב. במילים אחרות, כוחות קדאפי צריכים לפנות את הערים הקרובות לטריפולי. אג'דאבייה Ajdabiya. נסיגה מעיר זו פירושה הסרת האיום הצבאי של קאדפי על בנגאזי. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי אובמה למשל לא אמר מה יתרחש באם קדאפי יסיג את כוחותיו הצבאיים מערים אלה, ובמקומם ייכנסו לערים כוחות של שבטים הנאמנים לקדאפי, ששליט לוב יטען שאין לו שליטה עליהם. המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מוסרים כי בהופעה זו אישר למעשה הנשיא אובמה כי אין בכוונת וושינגטון לפעול ישירות נגד קאדפי, וכי כל מה שיקרה בסוף השבוע הקרוב הוא ניסיון להפעיל החל מים שבת 19.3 את אכיפת האזור האסור לטיס מעל לוב משורה של בסיסים אוויריים באיטליה, יוון, וקפריסין.
ביום שישי 18.3 זמן קצר לפני דבריו של אובמה פרסמו המקורות של תיקדבקה את הניתוח הבא:
המבצע הצבאי נגד כוחותיו ומשטרו של קדאפי מתעכב, משום שממשל אובמה החליט להניח לאירופאים ולערבים להוביל אותו, מתוך כוונה שהם יפנו בסופו של דבר לוושינגטון לעזרה, ורק אז המבצע הצבאי יתחיל אם ממשל אובמה אכן יחליט על כך בסופו של דבר, וגם דבר זה איננו בטוח כלל, כך מדווחים המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה.
יממה לאחר החלטת מועצת הביטחון ביום ה' 17.3 על אכיפת אזור אסור לטייס בלוב, ועל פעולה צבאית שתמנע מקדאפי את המשך הפגיעה באזרחים, שום מטוס אמריקני, אירופאי, או ערבי התרומם בדרכו ללוב, ושום חייל מהכוחות המיוחדים של מדינות אלה לא נחת ופעל בטריטוריה לובית.
אפשר וצריך היה לצפות, כי חודש ימים לאחר שהקרבות בלוב החלו ב-15 לפברואר, ארצות הברית והאירופאים לא רק שיכינו בזמן ארוך זה כוחות לאכיפת אזור האסור בטיסה בלוב, אלא יהיו מוכנים להפעיל אותן מיד עם קבלת ההחלטה במועצת הביטחון. אולם ככל שנקפו השעות ביום ו' הלך והתברר כי לא רק שאין לאמריקנים ולאירופאים כוחות כאלה מוכנים, אלא שהם משאירים את זירות הפעולה הפוליטית והצבאית לקאדפי כאשר הם מאפשרים לו להפיק את כל היתרונות הפוליטיים והצבאיים האפשריים.
בהופעה מלחמתית ביום ו' של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בפרלמנט, אפשר היה לקבל את הרושם כי בריטניה יוצאת תוך זמן קצר מאוד למלחמה בלוב.
גם קדחת המלחמה שהתרחשה במשך יום ו' סביב מעונו של קמרון בדאונינג סטרייט, שם נראו קצינים בריטיים בכירים לבושים במדי קרב יוצאים ונכנסים בצעדים נמרצים כשהם נושאים אתם מפות ומסמכים, תרמה לאווירה הזו.
אולם כאשר הגיע קמרון בנאומו בפרלמנט לפסקה בה הוא אמר כי בשבת 18.3 הוא יוצא לפסגה שמארגן בפריס נשיא צרפת ניקולא סרקוזי עם ראשי מדינות ערב, היה ברור לכולם, כולל למועמר קאדפי, כי פעולה צבאית בריטית לא תתרחש מיד.
ממשל אובמה שיגר ביום ו' איתותים מאוד ברורים שאין שום דחיפות בפעולה צבאית אמריקנית בלוב. הנשיא אובמה יצא לסיור ארוך במדינות אמריקה הלטינית. נשיא אמריקני איננו עוזב את הבית הלבן באם פעולה צבאית אמריקנית במדינה זרה עומדת להתרחש.
דוברים של הפנטגון אמרו כי ההכנות לפעולה בלוב נמשכות אולם אין לצפות להתפתחויות, בוודאי לא לפני תחילת השבוע הבא.
אולם הסימן-האיתות האמריקני הברור ביותר כי אין שום דחיפות בפעולה צבאית אמריקנית בלוב הייתה העובדה כי נושאת המטוסים האמריקנית 'אנטרפרייז' USS Enterprise, שהייתה צריכה לעמוד בראש הכוח הימי-אווירי האמריקני שיפעל מול לוב הלכה, ביום ו', והתרחקה מממרכז הים התיכון יותר ויותר לעבר מפרץ עדן.
המקורות הצבאיים בוושינגטון ובבירות אירופה של תיקדבקה מציינים כי מצב זה נובע משלוש סיבות עיקריות:
1. וושינגטון אשר מציגה בהתבטאויותיה הפומביות את מנהיגי המורדים בלוב כמנהיגים החותרים לדמוקרטיה וחופש להמונים יודעת היטב כי המדובר בחבורה מבולבלת וחסרת אחריות פוליטית, הרחוקה ביותר מהתדמית הדמוקרטית שהמערב מנסה להדביק לה. ראשי המורדים לא רק שמסוכסכים בינם לעצמם, אלא במקום לעסוק במלחמה בקדאפי, כפי שהדבר נראה על מסכי הטלוויזיה, הם עוסקים יותר בסחר נשק ובהפקת רווחים אישיים כספיים ופוליטיים מהמלחמה. ממשל אובמה איננו רוצה להשתית את מדיניותו בלוב עליהם.
2.
וושינגטון נכשלה בניסיונה לגייס את הכת הצבאית המצרית לפעולה אמריקנית-מצרית משותפת נגד קדאפי. במצב הקיים כיום בעולם הערבי, בו צבאותיה של סעודיה פועלים לדיכוי ההתקוממות השיעית בבחריין, ומלך סעודיה מתנגד בחריפות למדיניותו של הנשיא אובמה במזרח התיכון, אין עניין לוושינגטון לצאת לפעולה צבאית מול לוב, כאשר שתי המדינות הערביות החשובות והגדולות ביותר אינן משתפות אתה פעולה.
וושינגטון איננה מעוניינת להראות כי איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, וקטאר, הן בעלות בריתה היחידות בעולם הערבי ובמפרץ.
3. ממשל אובמה, ולא רק הוא, אלא גם ממשלת דיוויד קמרון בלונדון, ורוב ראשי מדינות ערב מעריכים כי להיטותו הרבה של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי לפעול נגד קדאפי נובעת מסיבות שונות לגמרי מהרצון לבוא לעזרת המורדים בלוב.
בתחום הכורים הגרעיניים לייצור חשמל צרפת היא המעצמה השנייה בעולם לאחר ארצות הברית. בצרפת עצמה ישנם 58 כורים גרעיניים לייצור חשמל. הנשיא סרקוזי, וגם נשיאים צרפתים לפניו ניסו לבנות את עוצמתה הצבאית-כלכלית של צרפת על בניית כורים גרעיניים ושיווקם בעולם הערבי.
האסון הגרעיני ההולך ומתפתח בימים האחרונים בקומפלכס הכורים הגרעיניים היפניים בפוקושימה, מעורר שאלות רבות וקשות לגבי רמת הבטיחות של כורים גרעיניים אלה. גם חוסר היציבות הפנימית במדינות ערב והמפרץ הנמשך כבר למעלה משלושה חודשים מעלה שאלות שבינתיים אין להם תשובה לגבי הביטחון של כורים כאלה בעולם הערבי.
בוושינגטון ובלונדון אין ספק כי ניסיונו של סרקוזי לעמוד בראש המהלך הפוליטי-צבאי המערבי בלוב, נועד בראש ובראשונה לתת לפריס יתרון מדיני בבירות הערביות, שיעצור או ימתן את חוסר התעניינותן המתגבר, אם לא הסתלקותן של המדינות הערביות ובראשן סעודיה, מהמעורבות שלהן בתוכניות הגרעיניות הצרפתיות במזרח התיכון.
לא לוושינגטון, לא ללונדון, ולא למשטרים ערביים הנאבקים על עצם קיומם, יש עתה סובלנות ומצב רוח לעסוק בשיקולים האסטרטגיים-כלכליים של ניקולא סרקוזי.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי אין פלא כי במצב כזה, בו בינתיים אין סימנים קרובים לפעולה צבאית נגד קדאפי, בניגוד גמור למצב הרוח והסימנים המלחמתיים ששררו בוושינגטון ובלונדון רק 24 שעות קודם לכן ביום ה', יכול קדאפי להתרווח בארמונו ולהכריז, ביום ו', כי הוא מקבל את החלטת מועצת הביטחון מס' 1973, והוא זה אשר מכריז על הפסקת אש מיידית במלחמה כדי להגן על אזרחי לוב.
 

Print Friendly, PDF & Email