אובמה דחה את דרישות ישראל בנושא הגרעין האיראני. בתגובה החזירה ישראל את האופציה הצבאית לשולחן

נשיא ארצות הברית באראק אובמה דחה כבר בשבוע שעבר  את כל דרישות ההנהגה הישראלית לגבי המו''מ הגרעיני עם איראן, ובתגובה על כך הניחה ישראל בחזרה את האופציה הצבאית על השולחן, וביטלה את התחייבותה לנשיא אובמה כי לא תתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית עד לבחירות לנשיאות ארה''ב ב-6 לנובמבר, כך מוסרים בלעדית המקורות של תיקדבקה בוושינגטון. בירושלים ממשיכים להעמיד פנים, כאילו יש עדיין סיכוי שארה''ב ו-5 המעצמות המשתתפות במו''מ יאמצו כמה מדרישות ישראל, וממשיכים לחזור ולהשמיע אותן כאילו יש להן עדיין סיכוי. אולם לאחר שהנשיא אובמה עצמו הטיל עליהן ווטו, ברור שישראל לא רק הפסידה בקרב המדיני על הגרעין האיראני, אלא שהיא נדחקה  לגמרי הצידה מכל עמדת השפעה על המו''מ הגרעיני עם איראן.
המקורות שלנו מוסרים, כי ההחלטה של הנשיא אובמה לדחות את דרישות המינימום הישראליות, שכללו דרישה להפסקה מוחלטת של העשרת האורניום  האיראני החל מדרגה של 3.5 אחוז ועד ל-20 אחוז, שהיא כבר דרגה צבאית, הוצאת כל האורניום המעושר מאיראן, וסגירת המתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו, נמסרה לישראל ביום חמישי 17.5, בעת פגישה שנערכה בפנטגון בין שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, ושר הביטחון אהוד ברק.
כרגיל, כדרכם בחצי השנה האחרונה,  ניסה ממשל אובמה להמתיק את התרופה המרה שהוא הגיש לישראל, בהודעה על הקצבות נוספות למערכת הביטחון הישראלית. הפעם הודיע הממשל לישראל הוא יקציב עוד 70 מיליון דולר נוספים לבניית סוללות נוספות של מערכת יירוט הטילים לטווח קצר 'כיפת ברזל'.
לאחר הפגישה עם פאנטה, ניסה ברק לרכך את העמדה האמריקנית באמצעות פגישות עם שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, ועם היועץ לביטחון לאומי האמריקני טום דונילון. אולם המקורות שלנו מוסרים, כי קלינטון התחמקה ממתן תשובה לברק לאחר שאמרה לו כי היא איננה מטפלת במו''מ הגרעיני עם איראן, והנושא הזה הוא בטיפולו הבלעדי של הבית הלבן. דונילון אמר לברק, כי ההחלטה לדחות את כל הדרישות הישראליות היא החלטה אישית-סופית  של הנשיא אובמה, ואין כל דרך לשנותה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי ישראל לא הודיעה רשמית לממשל אובמה כי היא מסתלקת מהבטחתה שלא לתקוף את התוכנית הגרעינית עד לבחירות לנשיאות בנובמבר, אולם לאחר התייעצויות שנערכו במשך כל השבוע עם שובו של ברק מארה''ב, הוחלט שברק יאותת על כך ביום ד' 23.5, כאשר נפתחו שיחות הגרעין בין שש המעצמות ואירן בבגדאד.   
רק מעטים בלשכת ראש הממשלה נתניהו, ובלשכת שר הביטחון בתל-אביב, ידעו, כי המשפטים הבאים בראיון שברק אמר ביום ד' בבוקר בראיון ב'קול ישראל', 'אין צורך לומר לנו מה לעשות, (כלומר איש לא יגיד לנו גם מה לא לעשות), ואין לנו שום סיבה להיתפס לפאניקה'.  
'ישראל היא מאוד מאוד חזקה, ואנחנו יודעים כי האיראנים הם שחקני שח מעולים וינסו להשיג יכולות גרעיניות' 'העמדה שלנו לא השתנתה'. 'העולם חייב לעצור את איראן מלהפוך (למעצמה) גרעינית'. 'כל האופציות נשארות על השולחן', הם מסר התשובה הישראלית לאובמה.
ישראל החזירה רשמית ביום ד' בבוקר את האופציה הצבאית  לתקוף את בתוכנית הגרעינית האיראנית אל לוח השח האמריקני-איראני.
כדי שלא תהיינה 'אי הבנות' בוושינגטון לגבי משמעות דבריו של ברק, דאגה לשכת שר הביטחון להוציא תרגום מדויק לאנגלית של דברי שר הביטחון:   
There is no need to tell us what to do, and we have no reason to panic.  Israel is very, very strong, but we do know that the Iranians are accomplished chess players and will try to achieve nuclear capabilities.  Our position has not changed.  The world must stop Iran from becoming nuclear.  All options remain on the table. 

Print Friendly, PDF & Email