אובמה דחה את המתקפה על סוריה. פונה לבתי הקונגרס לקבל אישור. אתקוף בעוד חודש

בבצעו היפוך מוחלט של עמדותיו כלפי פעולת עונשין נגד נשיא סוריה אסד, הודיע הנשיא אובמה במוצאי שבת 31.8, כי לא יתקוף בסוריה לפני שבתי הקונגרס האמריקנים יאשרו תקיפה כזו. אובמה אמר כי הוא מאמץ את המלצתו של ראש המטות המזוינים הגנרל מרטין דמפסי, כי תקיפה כזו יכולה להתרחש בעוד כמה ימים, שבועות, או חודש. זו הייתה ההצהרה הצבאית המוזרה והלא נכונה ביותר שנשיא אמריקני השפיע אי פעם. פירוש אימוץ צעד זה, הוא מתן מירווח עצום בידי אסד כדי להתכונן להתקפה. סימנים על הססנותו של אובמה כבר נראו קודם לכן כאשר פעל בימים האחרונות נמרצות כדי להפחית את היקף המכה הצבאית על אסד, כפי שדיווחנו בשבת 31.8, לפני דבריו.
שלוש הבעיות העיקריות העומדות עתה בפני ישראל עקב הצעד הזה של אובמה הן:
1. התחזקות נוספת של הציר איראן-סוריה-חיזבאללה.
2. טהרן תסיק, כי היא יכולה להשלים לפתח את הנשק הגרעיני שלה ולבנות פצצה גרעינית ללא כל חשש כי ארה''ב תפעל נגדה.
3.
התחזקות צבאית ומדינית של חיזבאללה, שהימר על 'הסוס הנכון' בשאר אסד.
מדובר גם בהתמוטטות האסטרטגיה של ראש הממשלה בינימין נתניהו, ושל שורה של שרי ביטחון, החל מאהוד ברק ועד משה יעלון, אשר שכנעו בחמש השנים האחרונות את דעת הקהל ישראל כי צריך להגיע להבנות עם הנשיא אובמה, במטרה ליצור אופציה ממשית נגד איראן. עתה התברר סופית, כי אובמה אף פעם לא התכוון ואיננו מתכוון להפעיל אופציה צבאית כזו. 

 ברגע שנשיא ארה''ב באראק אובמה החליט, כי מטוסים אמריקנים לא ישתתפו בתקיפה המיועדת בסוריה, אלה שהיא תתבצע רק באמצעות טילי טומוהוק, הוא ביטל את כושר החדירה והגביל את היקף ההרס penetration and destruction abilities, של מערכות הנשק האמריקניות מול המטרות הצבאיות הסוריות שנקבעו כמטרות התקיפה. הנשיא גם הגביל בצורה משמעותית את הטווח של מערכות הנשק האמריקניות שיתקפו את סוריה.
אם הנשיא אובמה יחליט ברגע האחרון לשנות את דעתו ובמקומם התקפה 'צרה ומדודה' narrow and tailerd, כפי שהוא הגדיר הוא יורה להנחית מכה אסטרטגית, התמונה הזו יכולה להשתנות.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי השימוש הבלעדי בהתקפה בטילי טומהוק לא יאפשרו לממשל אובמה ולצבא ארה''ב להשיג את חמש המטרות הבאות בתקיפה:
1. לא ייפגעו מאגרי הנשק הכימי הסוריים. טילי הטומוהוק יכולים לגרום נזקים בינוניים למבנים בבסיסי הנשק הכימי, אולם אין להם יכולת לחדור אל הבונקרים התת-קרקעיים היכן שהנשק הכימי מאוחסן. במילים אחרות, גם לאחר המתקפה האמריקנית, אסד יישאר עם כל הנשק הכימי שהיה לו ערב ההתקפה.
2. התקפת טילי טומוהוק איננה יכולה לשתק לא את חיל האוויר הסורי, ולא את בסיסי התעופה הסוריים.
כל מה שהתקפה כזו יכולה לעשות היא לגרום נזקים למסלולים של בסיסי האוויר הסוריים, דבר שאפשר יהיה לתקנו תוך שעות או ימים ספורים, תלוי במידת הנזק שתיגרם.
מתוך 30 בסיסי תעופה שעמדו לרשות חיל האוויר הסורי רק 6 בסיסים פעילים הם מבצעיים.
אם אובמה היה רוצה היה יכול להביא בקלות לשיתוקם של כמות חסרת חשיבות של בסיסי תעופה אלה. בכך היה עוזר ביותר למורדים הסוריים, וגם מאותת כי בכוונתו להנהיג במרחבים האוויריים של סוריה אזורים אסורים לטיסה. אולם אובמה בחר בדרך ברורה שלא לפגוע לא בבסיסים ולא בחיל האוויר הסורי. רוב המפציצים, מטוסי ומסוקי הקרב הסוריים מאוחסנים כבר מתחילת השבוע במחסות  מבוטנים בביטון מזוין נגד הפצצות. היכולת היחידה של טילי הטומוהוק תהייה לפגוע במבנים על-קרקעיים בבסיסים אלה.
3.
בדרך זו גם לא ייפגעו בסיסי הטילים הסורים, שכולם נמצאים בבונקרים תת-קרקעיים, ביניהם טילי ה- Scud C and D, המסוגלים לשאת ראשי חץ כימיים.
4.
לא תפגענה מפקדות סוריות גדולות הנמצאות בשטח. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי ברשימת המטרות המקוריות שראשי הפנטגון והצבא האמריקני הניחו לפני הנשיא אומבה, הייתה רשימה ארוכה של מפקדות מרכזיות סוריות שעמדו להיות מותקפות. בין המפקדות שהוזכרו, המפקדות של הדוויזיה הסורי מס' 4 ודוויזית המשמר הרפובליקני המגנות על אסד ואחיזת המשטר בדמשק. כמו כן היו ברשימה מפקדות הצבא הסורי בחומס, חמה, טרטוס, לטקיה, אזור חלב, ואידליב. המטרה הייתה להביא לשיתוקן של מפקדות אלה, ובכך להתמוטטות פנימית חלקית של מערך הפיקוד הסורי, דבר שיכול היה להביא לפגיעה משמעותית ביכולתו המבצעית של צבא סוריה.
המקורות שלנו מוסרים, כי לידיעתו של הנשיא אובמה הובאה רשימת 35 המטרות שההנהגה הצבאית של המורדים הסוריים, בראשות הגנרל אידריס Brigadier General Salim Idris, הגישה לממשל, כבקשה מיוחדת שייפגעו בהן.
לא הנשיא, הפנטגון, או ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, אישרו אפילו פגיעה במטרה אחת המופיעה ברשימה. הדבר מעיד על חוסר האמון המוחלט השורר בין הצמרות המדינית והצבאית האמריקנית, ובין הנהגת המורדים.
5.
המקורות שלנו מדווחים, כי המטרות שכן יפגעו, יהיו בעיקר יחידות ארטילריה סוריות, חלקן השתתף בירי הנשק הכימי ביום ד' 21.8, במזרח דמשק, מפקדות ומרכזי קשר מקומיים, ושורה של מכוני מחקר סוריים העוסקים בפיתוח הנשק הכימי הסורי ושדרוגו.
אם אכן זה יהיה אופייה של ההתקפה האמריקנית, נשיא סוריה בשאר אסד יישאר עם רוב כוחו הצבאי ויכול להמשיך את המלחמה ללא הפרעה.
 

Print Friendly, PDF & Email