אובמה דחה את כל ההצעות הישראליות לתיקונים בהסכם הגרעין

ביום שני 15.6, הסבו היועצת לביטחון לאומי של ארה"ב סוזן רייס, סגנית שר החוץ האמריקני וראש צוות המו''מ האמריקני למו''מ וונדי שרמן לארוחת ערב בוושינגטון עם היועץ לביטחון של ישראל יוסי כהן. שני הצדדים ידעו כי המדובר בארוחת ערב גורלית, לפחות עבור ישראל, בה עמדו המשתתפים לדון בהסכם הגרעיני ההולך ומתגבש בין וושינגטון לטהרן.
הפגישה שנערכה לפי בקשת ישראל, התקיימה זמן קצר לאחר שראש סוכנות הביון המרכזית האמריקנית ה-CIA ג'ון ברננן John Brennan, ערך בישראל ביקור חשאי  בישראל בשבוע הראשון של החודש. ברננן שטח בפני הישראלים אתם שוחח, ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו,  מה באמת מתרחש במו"מ הגרעיני עם איראן, ואיזה סעיפים לפי הערכת ממשל אובמה יופיעו בהסכם הסופי ואיזה לא.
הצמרת הפוליטית והמודיעינית הישראלית שנפגשה עם ברננן, הייתה מוכת תדהמה.
לא היה סעיף אחד החל מהעשרת האורניום, ועד וויתור אמריקני על ביקורי פיקוח באתרים צבאיים איראניים החשודים ככאלה בהן מתבצעת, או שבוצעה בעבר, עבודת פיקוח גרעיני, בהם ממשל אובמה לא התקפל. הישראלים שמעו לראשונה כיצד הממשל לא רק מכשיר את העשרת האורניום, אלא שהוא מסכים עכשיו להרחבת פעולותיו של המתקן הגרעיני האיראני באיספהן  Isfahan UCF facility. לפי ההסכם המתגבש איראן תוכל איראן לבצע באיספהן  המרה (עיבוד מחדש) של מה שנקרא 'העוגה הצהובה'- שהוא אורניום מעושר עד לדרגה ממנה אפשר להפכו לגז, שיאפשר להשתמש בו בתהליך של הכנת פצצה גרעינית, conversion of the yellow cake to enriched nuclear material.
הישראלים גם שמעו, כי למרות כל הבטחות הממשל, אי אפשר יהיה להחזיר את הסנקציות לאחר שיבוטלו, גם אם יתברר שאיראן מרמה וממשיכה בפיתוח תוכניתה הגרעינית.
לאחר התדהמה מהתמונה שראש ה-CIA פרש לפניהם, ביקש ראש הממשלה נתניהו מברננן פסק זמן של כמה ימים בהם תוכל ישראל לדון בחומר שהונח לפניהם והסכמה אמריקנית לקבל בוושינגטון את היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן שיגיע לשם עם הערות-התגובות הישראליות.
ברננן התקשר עם וושינגטון, ותוך זמן קצר מאוד הייתה בידו תשובה חיובית של הממשל. כאשר ברננן יצא את הארץ חזרה לוושינגטון, הוא קבע עם מארחיו הישראליים כי היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן יגיע לוושינגטון כדי להציג את עמדות ישראל.
המקורות בוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי בארוחת הערב המשולשת- רייס, שרמן, כהן שהתקיימה ב-15.6 נקט יוסי כהן טקטיקה ישראלית חדשה.
להפתעתם של המשתתפים בארוחה אמר היועץ לביטחון לאומי הישראלי, כי ירושלים מבינה כי ההסכם הגרעיני בין ארצות הברית ואיראן היא עובדה קיימת שאי אפשר כבר לשנותה.  אולם לישראל יש רשימה של תיקונים שהיא מציעה להכניס לסעיפי ההסכם. כהן טען בפני רייס ושרמן, כי השינויים-התיקונים שהיא מציעה הם לא רק יועילו לישראל אלא גם לארצות הברית. לדבריו, ייתכן מאוד כי צוותי המו"מ האמריקנים לא שמו לב לפרטים אלה ואחרים בטיוטת ההסכם-פרטים שנוגדים לא רק את המדיניות האמריקנית באזור, אלא גם פוגעים בביטחונה הלאומי של ארה"ב.
אולם דבריו והמאמץ שיוסי כהן עשה להציג ולהסביר את דבריו היה לשווא.
סוזן רייס וונדי שרמן שמעו בנימוס רב את טיעוניו של יוסי כהן, ולאחר מכן דחו אותם על הסף.
מקורות אמריקנים וישראליים בכירים המעורים במה שהתרחש בשיחה המשולשת הזו בוושינגטון מסכימים ביניהם, כי בסופו של דבר זה לא היה דיון רציני בין ארצות הברית וישראל על ההסכם הגרעיני, אלא דו שיח של חרשים.
שתי הנשים אמריקניות הבכירות ביותר בממשל אובמה העוסקות בנושא הגרעין האיראני דחו את הערותיו של יוסי כהן להסכם הגרעיני, ואמרו לו כי אין  לוושינגטון מה לדון בהסתייגויות הישראליות.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בארוחת ערב זה נוצר מצב, בו ארצות הברית לא רק שאיננה מוכנה לקבל את הסתייגות הישראליות, אלא שהיא בכלל איננה רוצה לדון בהן.
במילים אחרות, היועץ לביטחון לאומי הישראלי יוסי כהן, חזר בשבוע שעבר ארצה בידיים ריקות.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות