אובמה דחה מעורבות צבאית מערבית-ערבית בסוריה. שוקל הקמת מסדרונות אנושיים

נשיא ארה''ב באראק אובמה דחה סופית ביום ג'  28.2, תוכנית שהוגשה לו בשבוע שעבר למעורבות צבאית מערבית-ערבית בסוריה, והוא שוקל עתה תוכנית חלופית  להקמת 'מסדרונות אנושיים' humanitarian corridors באזורים בהם מתחוללים קרבות בין המורדים לצבא סוריה. אולם המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים בלעדית, כי אובמה מתנה את ביצועה של תוכנית כזו בהסכמתה של רוסיה. הסיבה: אם מוסקבה תסכים לתוכנית, היא תוכל לשכנע את נשיא סוריה בשאר לקבלה, או לפחות להשלים איתה בשתיקה, ולהורות לצבאו ולכוחות הביטחון העומדים לרשותו שלא לתקוף את המסדרונות. בינתיים, אין תגובה של מוסקבה לגישושים האמריקנים בנושא, אם כי הרוסים כבר הבהירו כי הצעה כזו תובא לאישור למועצת הביטחון הם יטילו עליה ווטו.
סיבה עיקרית נוספת בגללה אובמה דחה את התוכנית הצבאית, היא התחמקותם של מנהיגי טורקיה, ראש הממשלה טאייפ ארדואן, ושר החוץ הטורקי  אחמאט דובאטולו, לקחת חלק בתוכנית כזו. ללא השתתפותה של טורקיה הגובלת עם סוריה,  וללא הסכמתה של אנקרה   להעמיד בסיסים לשימוש הכוחות הצבאיים המערביים והערביים שייפעלו בסוריה, תוכנית כזו איננה יכולה לצאת לפועל.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי כלפי חוץ מציגה אנקרה חזות כמי שמוכנה להשתתף מיד בכל תוכנית צבאית למעורבות בסוריה, אולם כאשר מגיע השלב בו צריך לדון בפרטים המבצעיים של תוכנית כזו, מקבלים הטורקים רגלים קרות.      
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מביאים כאן את הפרטים הבלעדיים של התוכנית למעורבות צבאית מערבית-ערבית שהנשיא אובמה דחה, מאחר וקיימת אפשרות שאם גם תוכנית הקמת 'המסדרונות האנושיים' לא תצא לפועל, יחזור הנשיא אובמה לשקול את האפשרות להפעיל חלקים מתוכנית צבאית זו. פרטים אלה פורסמו בלעדית בשבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס'  530, שיצא לאור ב-24 לפברואר.
1.
כרבע משטחה של סוריה, ( שהוא 185,180 קמ''ר), ולמעלה מרבע מאוכלוסייתה כ-5,5 מיליון תושבים, מתוך 23 מיליון, יוכרזו על ידי קבוצת מדינות ובראשן ארצות הברית כ'אזורים מוגנים' safe haven,  שיהיו מוגנים על ידי כוחות אוויר.
2.
המדובר באזור שישתרע מהעיר דארקוש Darkush בצפון סוריה, הנמצאת על גבול סוריה-טורקיה, ואשר הפכה בימים האחרונים למוקד המרכזי של הקרבות בין כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד וכוחות המורדים. הקרבות באזור הם הרבה יותר כבדים ונרחבים מאלה המדווחים בהרחבה בתקשורת הבינלאומית על חומס. הצבא הסורי מנסה בהתקפה על עיר זו, שהפכה למרכז  הלוגיסטי של מעבר לוחמים ונשק מתוך מטורקיה לסוריה, לחתוך ולחסום את קווי האספקה של המורדים.
אזורים וערים סוריות נוספים שיכללו 'באזורים המוגנים' יהיו: ג'בל זאווייה Jabal Al zaweya, אידליב, חמה, וחומס והעיירות והכפרים שמסביבם.   
3. 
המדינות שהסכימו בשבוע שעבר להשתתף במהלך צבאי כזה הן: בריטניה, איטליה, טורקיה, סעודיה, מצרים, איחוד נסיכויות הנפט הערביות וקטאר. אם המצרים והסעודים ישתתפו במבצע זה, האזורים המוגנים יורחבו גם לדרום ולמזרח סוריה, וכללו ערים כמו דרעא, דיר א-זור, ואבו קמאל.
4.
כל המבצע היה צריך להתנהל על ידי מטוסי קרב-התקפה, מבלי שכוחות קרקעיים יהיו מעורבים בו.  המטוסים האמריקניים,הטורקיים, הצרפתים, האיטלקיים, והבריטים עמדו להמריא משלושה בסיסים במזרח התיכון: דייארבקאיר Diyarbakır בדרום-מזרח טורקיה.
אינצ'ארליק Incirlik Air Base במזרח  טורקיה. בשני בסיסים טורקיים אלה ישנה כיום נוכחות של כוחות אוויר אמריקנים גדולים. הבסיס השלישי ממנו עמדו המטוסים להמריא למרחב האווירי הסורי היה בסיס חיל האוויר הבריטי אקרוטירי Akrotiri בקפריסין.
5. צרפת הייתה מוכנה להעמיד לצורך המבצע את נושאת המטוסים הגרעינית היחידה שלה, Charles De Gaulle, אבל היא ידעה כי ללא כוח אווירי אמריקני, מערכת הלווייניים האמריקנים הצבאיים, וללא יכולת התיאום המבצעית והלוגיסטית האמריקנית התוכנית הזו לא תוכל לצאת אל הפועל .
6. האזורים המוגנים safe havens יוכרזו כאזור אסור לכניסה של כוחות צבא, וביטחון, סוריים. המרחב האווירי שמעליו יוכרז כאזור אסור לטיסה  no fly zone. כל כוח סורי שינסה לחדור לאזור, יותקף על ידי מטוסי הקרב-הפצצה המערביים-ערביים שייקחו חלק במבצע.
7.
באזורים המוגנים יוקם מנהל סורי מקומי, שייהיה מורכב מגורמי אופוזיציה סוריים שלידם יוצבו קציני קישור מערביים. מנהל זה ינהל את החיים השוטפים באזורים המוגנים. המדינות המשתתפות במבצע תדאגנה לאספקת מזון, תרופות, וצוותים רפואיים, לאוכלוסייה האזרחית.
8.  הכוחות האוויריים המערבים והערבים שעמדו להצטרף אליהם, לא יפעלו להפלתו של בשאר אסד מהשלטון, ולא יתקפו מטרות שלטון ברחבי סוריה, כולל דמשק. הם גם לא יתקפו כוחות סוריים לפני  שאלה יכנסו לאזורים המוגנים במטרה למוטט אותם ולהביא להפסקת פעולתם. 
 

Print Friendly, PDF & Email