אובמה: האיראנים צריכים לסגור את פורדו, ולהפסיק לייצר צנטריפוגות מתקדמות. בנושא הפלסטיני קבע כי יהיה רק הסכם מסגרת, ותקופת מעבר

בהופיעו בשבת 7.12, בפורום סבן בוושינגטון, ובדברו על הדרכים לפתור את הבעיה הגרעינית האיראנית ואת הסכסוך הישראלי, קבע הנשיא אובמה, כי בעוד הוא שואף להשיג הסכם סופי עם איראן שימנע ממנה מממנה להשיג נשק גרעיני, הרי עם הפלסטינים הוא שואף להגיע רק להסכם מסגרת, שיקיף רק את הגדה המערבית, ולא את רצועת עזה, ולא יקיף את כל הנושאים הנמצאים במחלוקת בין ישראל לפלסטינים.
כלומר, אובמה מדבר על תקופת מעבר שתתחיל לאחר השגת הסכם חלקי מבלי שיושג הסכם סופי עם הפלסטינים.
בכך פתח אובמה בפעם הראשונה בפומבי בשבת בוושינגטון את האפשרות, כי בין ישראל והפלסטינים יושגו בתקופת כהונתו רק הסכמי ביניים על נושאים מסוימים.
בתשובה לשאלה, של חיים סבן שראיין אותו, אמר אובמה כי ההסכם בין ישראל לפלסטינים, יחול קודם רק על הגדה המערבית ולא יכלול את רצועת עזה. רק לאחר שאנשי החמס יראו את המתהווה בגדה, הביע אובמה תיקווה, הדבר יהווה לגביהם תמריץ להצטרף למהלך.
בנושא איראן והתוכנית הגרעינית שלה, אובמה  מבלי להזכיר במילה אחת את חלקיה של התוכנית הצבאית האיראנית, בדיוק כפי שעושה ההסכם הגרעיני שהושג בין שש המעצמות ואיראן בז'נווה ב-24.11, הודה הנשיא, כי אין באפשרות ארצות הברית בשלב  לפרק את התוכנית הגרעינית האיראנית. 'אם הייתה אפשרות להפסיק את העשרת האורניום, ולפרק את היכולת הגרעינית האיראנית, הייתי בוחר באפשרות כזו' אמר אובמה. אבל אי אפשר לקחת הטכנולוגיה והידע האיראניים ולפרקו.
לכן,בניגוד לדבריו בנושא הפלסטיני, צריך להגיע עם איראן להסכם סופי שימנע ממה להשיג נשק גרעיני.
אובמה מנה ארבע נקודות עיקריות אליהן ארה''ב תשאף:
1. סגירת, או הפסקת הפעולה הנוכחית של המתקן הגרעיני האיראני התת-קרקעי בפורדו.
2. איראן איננה זקוקה בהסכם כזה, אמר אובמה, לכור המים הכבדים ההולך ונבנה באראק.
 בכך רמז אובמה לאפשרות להפוך את המתקן באראק לכור גרעיני של מים קלים.
3. האיראנים אינם זקוקים, לדעתו, לצנטריפוגות מהירות, כפי שהם בונים ומפתחים כיום.  המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בכך אובמה מאותת לאיראנים, כי בהסכם סופי הוא לא יסכים להמשך ייצורן והצבתם באולמות העשרה של האורניום של הצנטריפוגות מדגם IR2.
העדר צנטריפוגות מהירות כאלה אצל האיראנים, יקשה עליהם להפוך במהירות את האורניום המעושר על ידם לדרגה צבאית. 
4. אובמה מסכים, כי האיראנים ימשיכו להעשיר אורניום בדרגות נמוכות. כלומר של 3.5 אחוז.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בעמדות שאובמה הציג לפני פורום סבן, הוא הלך כברת דרך ארוכה לקראת דרישותיו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו גם בנושא האיראני, וגם בנושא הפלסטיני.
בכך השמיט אובמה את הקרקע מתחת לרגליהם של מבקריו הפוליטיים העיקריים של  נתניהו בישראל, ובראשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, וראש השב''כ לשעבר יובל דיסקין.
אין ספק כי דבריו של אובמה יידחו בתוקף רב גם על ידי האיראנים וגם על ידי הפלסטינים. 
אפשר וצריך להניח, כי ההנהגה בטהרן, תגדיר את דבריו של אובמה 'כנסיגה אמריקנית מהסכם ז'נווה'. בייחוד יידחו האיראנים את דבריו של אובמה על מעורבותה של איראן בטרור ובחתרנות במזרח התיכון ובחלקים נוספים של עולם, ויאיימו, כי אם זו היא דעתו של נשיא ארה''ב עליהם הם מטילים ספק ביעילות ההמשך של המו''מ בינם לבין ארה''ב.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בנושא הפלסטיני הרחיק אובמה לכת בקבעו כי מסגרת המו''מ עם ישראל תניב רק הסכם, או הסכמי מסגרת, משום שהנשיא ידע כי ביום חמישי  5.12, בעת שיחותיו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, עם יושב ראש הרשות הפלסטינית, דחה אבו מאזן סופית את תוכנית הביטחון האמריקנית שקארי הניח לפניו.  

 

Print Friendly, PDF & Email