אובמה החליט לשלוח למורדים 'עזרה צבאית', אבל לא לעצור את המתקפה של סוריה ושל חיזבאללה על חלב ואידליב

הנשיא אובמה, החליט ביום ו' 14.6, לשלוח 'עזרה צבאית' למורדים הסוריים, לאחר שהבית הלבן הודיע כי משטר אסד השתמש בגז העצבים סארין נגד המורדים. 'העזרה' תכלול נשק. לא פורט איזה סוגי נשק יישלחו ומתי. הנשיא דחה הצעות אחרות שהונחו לפניו להתערב במתקפה המתפתחת של צבאות סוריה וחיזבאללה, במטרה לעוצרה. הנשיא דחה גם תוכנית מבצעית שהציעה לו לפרוש מעל חלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה, ומעל אזור אידליב בצפון-מערב סוריה מטריה אווירית. אם כוחות סוריה וחיזבאללה יכבשו את חלב ואידליב, וכל האזורים בצפון סוריה הגובלים עם טורקיה, יפלו גם הם, התפתחות אשר תביא לניצחונו של אסד במלחמה.
במילים אחרות, למרות שהבית הלבן החליט, לאחר חודשים ארוכים של התלבטות 'כי אסד השתמש בנשק כימי', עזרה צבאית אמריקנית בעלת משמעות לא תוגש למורדים הסוריים.
המורדים הסוריים אשר הבינו את המשמעות האמיתית של ההודעה המתפתלת של הבית הלבן, קראו לנשיא אובמה לשלוח להם לפחות נשק אנטי אווירי אשר יאפשר להם להתגונן בפני חיל האוויר הסורי.
ההצעה שהונחה לפני הנשיא  דיברה על 20 מטוסי קרב-הפצצה אמריקנים וטורקיים שייכפו את אזור האסור לטיסה מעל אזורים אלה בסוריה.
ההחלטה של הנשיא נמסרה ביום חמישי בלילה על ידי דובר הבית הלבן ג'י קרני Jay Carney, שאמר את הדברים הבאים: הנשיא וכל אחד מאנשי צוות הביטחון הלאומי מודאגים מאוד מהמצב ההולך ונהייה גרוע יותר בסוריה'. The president and every member of his national security team are greatly concerned by the terrible situation in Syria and the worsening situation in Syria.
עד כמה שהמצב בסוריה הוא נורא, עליו (על אובמה), לקחת החלטות הנוגעות למדיניות כלפי סוריה, לפי מיטב האינטרסים של ארצות הברית'. As terrible as the situation is in Syria, he has to make decisions when it comes to policy toward Syria, that are in the best interests of the United States.
במילים אחרות, לפי החלטת אובמה, מאמץ אמריקני-מערבי-מוסלמי לעצור את ההתקפה על חלב, היא אולי חשובה לגבי המתרחש בשטח, אולם היא נוגדת את האינטרסים של ארצות הברית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם כוחות סוריה וחיזבאללה יכבשו את חלב, כפי שהם כבשו בשבוע שעבר את אל קוסייר, גם מחוז אידליב, וכל האזורים בצפון סוריה הגובלים עם טורקיה, יפלו גם הם. ההערכה הצבאית היא, כי מבצע סורי כזה יימשך בין חודש לחודשיים.
בעוד שכיבוש אל קוסייר היה ניצחון אסטרטגי מקומי במלחמה, כיבוש חלב ואידליב יהיו, באם יושגו, ניצחון במלחמה כולה עבור אסד.

Print Friendly, PDF & Email