אובמה: הפיתרון לנשק הגרעיני האיראני דומה לפיתרון הנשק הכימי הסורי. ארה"ב לא תאפשר לישראל לטרפד את המהלך בסוריה ובאיראן

עוד לפני שהוכח שההסכם לפירוק והשמדת הנשק הכימי הסורי, עשה צעד אחד קדימה, כבר הזדרז הנשיא אובמה, וביום א' 15.9, בראיון לרשת ABC אמר, כי הצעדים בהם נקט ממשלו מול הנשק הכימי הסורי, צריכים להראות לאיראן, כי קיים פוטנציאל לפיתרון דומה לקיפאון ששורר בנושא הנשק הגרעיני האיראני.
אובמה הוסיף ואמר, כי האיראנים מבינים כי המרוץ שלהם לנשק הגרעיני, 'הוא נושא הרבה יותר גדול עבורנו (ארה''ב) מאשר השימוש בנשק כימי בסוריה', ציטוט המקור:the Iranians understand that their pursuit of a nuclear weapon is “a far larger issue for us” than the use of chemical weapons in Syria.
ני משער, כי האיראנים מבינים שאין הם צריכים להסיק מכך שלא תקפנו את סוריה, שאנו לא נתקוף באיראן'. My suspicion is that the Iranians recognize they shouldn’t draw a lesson that we haven’t struck [Syria] to think we won’t strike Iran.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זה בדיוק מה שהאיראנים הבינו ממדיניותו של אובמה כלפי איראן, וכי דבריו אלה לא ישנו את דעתם, וגם זו של מוסקבה ודמשק, על מדיניות הזיגזגים של אובמה בסוריה.
אובמה הודה, בפעם הראשונה,  כי הוא כבר החליף אגרות עם נשיא איראן חסן רוחאני, אולם לא הוא אמר כמה אגרות הוחלפו בין שני המנהיגים, ומה הייה תוכנן.
בהערה אחרת בראיון אמר אובמה, כי הבנתו של רוחאני את הפוטנציאל הדיפלומטי כפתרון לתוכנית הגרעין האיראנית לא תהפוך את המו''מ (בין ארה''ב ואיראן), לקל יותר.
במקביל, בהופעה ביום א' בירושלים, ניסה שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, לדחות את הביקורות הקשות שנשמעו מכל חלקי המזרח התיכון, ומהמורדים הסוריים, על ההסכם לפירוק נשק כימי שהוא השיג בז'נווה, יום אחר קודם לכן, עם שר החוץ הרוסי סרגי לברוב.
כאשר לידו עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר קארי, כי כל הפרה, או שימוש נוסף בנשק כימי במלחמה סוריה, יובא מיד לדיון בפני מועצת הביטחון, והיא תדון בנושא לפי סעיף מס' 7 הכולל אפשרות של שימוש בכוח צבאי.  קארי חזר ואמר, כי האיום בשימוש כוח צבאי 'הוא אמיתי'.
אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי זה לא הנוסח המופיע בהסכם בין ארה''ב ורוסיה, ודברים אלה גם סותרים את דבריו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בז'נווה בשבת. קרוב לוודאי כי לא יעבור זמן רב, ומוסקבה תודיע כי דבריו של קארי אינם מקובלים עליה.
ער לביקורת החריפה, כי ההסכם לפירוק הנשק הכימי, איננו מביא להפסקת המלחמה ושפך הדמים בסוריה, אמר קארי, כי ארה''ב מבינה זאת, וכי מדובר בצעד ראשון. לאחר שצעד זה יבוצע יבואו צעדים נוספים שיביאו לפתרון המלחמה בדרכים דיפלומטיות.
קארי גם אמר כי ביום ב' 16.9, הוא ייפגש בפריס, נוסף על שרי החוץ של בריטניה וצרפת, גם עם שרי החוץ של טורקיה וערב הסעודית, שיבואו לצרפת כדי להיפגש אתו. גם לאנקרה וגם לריאד, ביקורות חריפות ביותר על המדיניות האמריקנית כלפי סוריה, ועל ההסכם האמריקני-רוסי לפירוק הנשק הכימי. אולם שתי מדינות אלה, כמו ישראל, מעדיפות שלא להבליט את חילוקי הדעות שלהן עם וושינגטון.
ראש הממשלה נתניהו אמר במסיבת העיתונאים עם קארי, כי כל מהלך מדיני צריך להיות מלווה באופציה צבאית, כדי שהוא יצליח.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי דבריו של יו''ר  ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אביגדור ליברמן ביום א', כי לאחר שאסד יגיש תוך שבוע ימים את רשימות מאגרי הנשק הכימיים, ארה''ב תוכל להשוות אותן עם הרשימות הנמצאות בידי המודיעין הישראלי, הן נאיביים.
אם הרשימות שאסד ימסור יקבלו את אישור הרוסים, ומוסקבה תעביר אותן לוושינגטון, ימנע ממשל אובמה מליצור עימות בין רשימות שיוגשו על ידי גופי המודיעין השונים, בייחוד כאשר מדובר ברשימות המלאי הישראליות אשר אפשר כבר לדעת מראש כי תהיינה שונות.
למרות דבריו של קארי בירושלים, ממשל אובמה לא יאפשר לישראל להפריע למהלך האמריקני-סורי לא לגבי הנשק הכימי הסורי, ולא לגבי הנשק הגרעיני האיראני.

 

Print Friendly, PDF & Email