אובמה וארדואן נתנו 'הזדמנות אחרונה' לאסד לחסל את המורדים. גיוס מילואים בטורקיה

נשיא ארצות הברית באראק אובמה, וראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, נתנו ביום ה' 11.8 בלילה, 'הזדמנות אחרונה' מצמררת באכזריות ובציניות שלה, לחסל את המרד נגדו.
'הזדמנות אחרונה' זו תימשך שבועיים עד 27 לאוגוסט. כך עולה מהמידע הבלעדי הנמצא בידי מקורות תיקדבקה בוושינגטון ובאנקרה. משיחתם הטלפונית האחרונה ביום ה', בו ארדואן דיווח לאומבה על שיחתם בת השש שעות של אסד עם שר החוץ שלו אחמט דואווטולו  מתברר, כי אסד הצליח לשכנע את הטורקים כי נחוצים לו עוד עשרה יום, עד שבועיים, כדי לחסל את ההתנגדות של המורדים נגדו, וכי מיד לאחר שיסיים לבצע זאת, הוא ינהיג בסוריה רפורמות פוליטיות אמיתיות, כולל עריכת בחירות חופשיות בהן תוכל להשתתף גם האופוזיציה.
נשיא ארה''ב אובמה, הסכים עם ארדואן, כי צריך לתת לאסד את הזמן הנחוץ לחסל את המורדים, מתוך הבנה שאם הוא לא יעמוד בדיבורו ולא יבצע רפורמות פוליטיות אמיתיות, יחזרו השניים לדון באפשרות של פעולה צבאית משותפת אמריקנית-טורקית, נגד אסד.
המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים כי מהדיווח של ארדואן לאובמה עולות שש הנקודות הבאות:
1. בשאר אסד בטוח כי הוא עומד לנצח ולדכא את הסיבוב הנוכחי של המרד, תוך כמה ימים.
2. אין לאסד אשליות, כי בכך המרד ידוכא לחלוטין. לדעתו צפויים עוד התפרצויות נוספות, או כפי שאסד התבטא 'סיבובים נוספים', של המרד לפחות עד סוף 2012.
3. אסד מבטיח, כי הוא 'ינסה לקדם את הרעה', כלומר את הסיבובים הנוספים של המרד נגדו, על ידי הנהגת רפורמות פוליטיות אמיתיות.
4. אסד הביא אתו לשיחה שהייתה לו בארבע עיניים עם אחמט דואווטולו, ונמשכה שלוש שעות, תיקים של חומר מודיעני, שכלל מסמכים וצילומים, המוכיחים כי רוב המורדים הם מוסלמים קיצוניים, אנשי האחים המוסלמיים ואל קעידה.
אסד הזהיר את דואווטולו, כי אם המורדים בסוריה ינצחו , המרד המוסלמי יעבור לטורקיה. זו הסיבה העיקרית מדוע אסד אמר לדואווטולו, כי על  טורקיה  לגלות סובלנות לגבי מה שמתרחש היום בסוריה.
דבריו של אסד הפוכים מדבריו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן אשר אמר בשבת שעברה 6.8, כי טורקיה איבדה את סבלנותה לגבי המתרחש בסוריה.
5. אסד ביקש מדואווטולו,(במילים האלה) 'כי טורקיה תקפיד על כך' לא להפוך את סוריה 'לאדמה עליה תתחולל המערכה הטורקית, ( ומכאן גם של נאט''ו), נגד איראן'.
דברי של אסד הם למעשה חזרה על אזהרתו של שגריר רוסיה לנאט''ו דימטרי רוגוזין, שאמר ביום שישי 5.8, 'כי נאט''ו מתכנן פעולה צבאית שתפיל את משטרו של בשאר אסד, פעולה לה יש מטרה רחוקת טווח יותר של הכנת ראש גשר לתקיפת איראן'. רוגוזין הדגיש, 'כי התכנון של מערכה זו נמצא בשלבים מתקדמים'.
6. במהלך חנופה לארצות הברית ולאנקרה, שנועד לשפר את הסיכויים שוושינגטון ואנקרה יקבלו את הקו שלו, אמר אסד, כי סוריה מעדיפה שההשפעה הטורקית בעיראק תהייה חזקה יותר מאשר ההשפעה האיראנית, וכי הוא מוכן לפעול ביחד עם אנקרה, (ודרכה עם ארצות הברית), כדי להשיג מטרה זו. כלומר, סוריה מוכנה לעזור לארצות הברית להדוף את האיום האיראני בעיראק.
לאחר שארדואן דיווח לאובמה, על שש נקודות אלה, הסכימו השניים לתת הזדמנות נוספת לבשאר אסד להנהיג רפורמות פוליטיות בארצו, ולשתף בשלטון את האופוזיציה הסורית, זאת למרות שהבטחות דומות של אסד בששת החודשים האחרונים לבצע מהלכים כאלה, נתגלו כתרמית שאין מאחוריה כלום.
ההסכמה בין אובמה לארדואן, אפשרה לשרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון להציג ביום ה' 11.8, בראיון שערכה עם רשת CBS, כי המדיניות האמריקנית מתרכזת עתה בהקמת קואליציה בין-לאומית אשר תהווה 'מקהלת גינוי' I think, building the chorus of international condemnation, אשר תבהיר לאסד כי אם לא ינהג בדרך שעליה אובמה וארדואן הסכימו, תגיד לו שעליו לרדת מהשלטון. אולם קלינטון לא השתמשה בראיון במילים ש'על אסד לרדת מהשלטון'. היא הסתפקה במשפט הכללי: 'ובכן אני חושבת שאנחנו (ארה''ב), היינו ברורים מאוד לגבי מה שאנחנו אומרים לגבי איבוד הלגיטימיות…' (של אסד). Well, I think we've been very clear in what we have said about his loss of legitimacy.
קלינטון הזכירה בדבריה את החשיבות, כי למקהלה בינלאומית כזו יצטרפו סין, ברזיל והודו. אולם היא לא סיפרה, כי למעשה מדובר בהצעה של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארודאן, שאמר לאובמה, כי אם יוחלט לתת לאסד את השבועיים שהוא מבקש, ארדואן ינסה לשכנע בזמן זה את מנהיגי שלשות המדינות שהן חברות מועצת הביטחון, שלא להתנגד לפעולה צבאית של נאט''ו נגד אסד, באם המהלך ייכשל.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הנשיא אובמה קיבל את ההצעה הטורקית הזו, למרות שמדובר בניסיון טורקי מחודש להפעיל את ציר מדינות 'העולם השלישי העשיר', שניסה בסוף 2010 ותחילת 2011, לתווך בנושא הגרעין האיראני, ונכשל.
ביום ו' 12.8, מסרו עיתוני טורקיה, כי הצבא הטורקי החל בגיוס קציני מילואים והעברתם לאזורי הגבול בין טורקיה-לסוריה. הסיבה שניתנה לכך, היא האפשרות שטורקיה תעמוד בפני גלי פליטים סוריים גדולים, שהפעם יביאו אתם בעלי חיים, (מהכפרים הסוריים), שייווצר בגלל החרפת הפעולות הסוריות נגד המורדים, ובגלל אפשרות של הנחת מכה צבאית של נאט''ו על סוריה. ציטוט המקור:
Turkey expects not only people but also animals to cross the border in case of a NATO strike on Syria.

Print Friendly, PDF & Email