אובמה וחמנאי 'הסכימו' לדבר ישירות. המגעים החשאיים בין ארה"ב ואיראן מתקיימים כבר שנה

אין שום הפתעה בדברים שפורסמו ביום א' 21,10 לפנות בוקר בארה''ב, (עדיין שבת לפני חצות לפי שעון ארה''ב), לפיהם הנשיא אובמה ומנהיגי איראן, האייטוללה עלי חמנאי, ונשיא איראן אחמדינז'אד הסכימו לשיחות ישירות. זאת למרות שהבית הלבן מיהר לפרסם הכחשה לדברים אלה.
המקורות של תיקדבקה, כתבו כבר לפני שבעה חודשים ב-16 באפריל 2012 כי המגעים הישירים האלה מתקיימים, בפריס ובווינה.
עכשיו מקורות המקורבים לנשיא החליטו להדליף אותם לעיתונות כדי להשיג שלוש מטרות:
1. לנסות לעצור את הסחף בתמיכה בקרב קולות הבוחרים האמריקנים בנשיא אובמה. הצגתו של הנשיא כמי שמוכן אפילו לדבר ישירות עם טהרן ולא לתקוף אותה, בניגוד למועמד הרפובליקני מיט רומני החושב כי צריך להעמיד לפני האיראנים קו תקיף יותר, צריכה לדעת מומחי הבחירות של הנשיא, להוסיף לו קולות בקרב הציבור האמריקני המתנגד למעורבות  צבאית אמריקנית כזו.
2. למנוע מהמועמד הרפובליקני מיט רומני לזרוק את הפצצה בדבר קיומם של המגעים החשאיים האמריקנים-איראניים בעת העימות שייערך בין המועמדים ביום ב' 22.10 בוושינגטון.
במקום שרומני יזרוק את פצצת הבחירות הזו ביום שני, הנשיא אובמה זרק אותה בעצמו יום קודם ביום א'.
3. לאותת לטהרן, כי בתרגיל הגנת הטילים האמריקני-הישראלי ,Austere Challenge 12, הנפתח ביום א' 21.10, והמוגדר ע''י מקורות אמריקנים 'כתרגיל הצבאי הגדול ביותר שארה''ב וישראל ערכו  אי פעם', למרות שדבר זה איננו נכון, אין שום כוונה להמשיך ולהתגלגל הלאה למה שהוגדר 'כהפתעת אוקטובר', כלומר לתקיפה אמריקנית-ישראלית פתאומית על איראן. 
צריך רק לשים לב, כי איש לא בארה''ב ולא בישראל העלו או דיברו על אפשרות כזו. מלבד  דיויד רוסקוף David Rothkopf, המקורב להנהגה הדמוקרטית, ששיגר ב-9 לאוקטובר, ב'פורין פוליסי' Foreign Policy את בלון הניסיון, לפיו ישנה סיעה בבית הלבן המציעה עתה לנשיא באראק אובמה, לשתף פעולה עם ישראל, בהתקפה צבאית כירורגית על התוכנית הגרעינית האיראנית, אותה כותב המאמר מכנה 'הפתעת אוקטובר' October surprise.
הנשיא אובמה מאותת עתה לאיראנים, כי הוא דחה את הצעותיה של סיעה זו, וכי לא רק שהוא ממשיך עם טהרן במגעים החשאיים, אלא  עתה הוא מודיע בפומבי כי הוא הופך אותם למגעים ישירים.   
אולם מלבד כל שיקולי בחירות אלה יש כאן נקודה חשובה מרכזית אחת אליה צריך לשים לב.
עד עתה כל המגעים החשאיים האמריקנים-איראניים המתקיימים כבר שנה, לא הביאו לשום תוצאה, בעיקר משום שנציגי הנשיא אובמה אף פעם לא העמידו בשיחות את הדרישה, כי כל זמן שהן מתקיימות על איראן להפסיק את העשרת האורניום. אובמה סירב להעמיד לאיראנים תנאי כזה.
גרוע מזה, במהלך השיחות האלה רמזו נציגיו של אובמה לאיראנים, כי ארצות הברית איננה מתנגדת יותר להעשרת האורניום האיראני, וכי טהרן יכולה להעשיר כמה אורניום שהיא רוצה, בתנאי שהיא לא תעשיר אותם לדרגה צבאית של 90 אחוז ולא תיגש לבנות מאורניום זה פצצות גרעיניות.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המחלוקת העיקרית בשיחות החשאיות האמריקניות-איראנית עומדת עתה על הנקודה, האם פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA יורשו לפקח מעתה על כמויות האורניום המעושר האיראניות מסביב לשעון, כלומר 24/7, כדי שלא יתברר פתאום כי איראן העבירה חלקים מהאורניום המעושר לייצור נשק גרעיני, או שהפקחים יורשו לבדוק כמויות אלה רק פעם בשבועיים, כפי שהאיראנים דורשים.
גם בגילוי זה אין חדש.
ב-11.10 בעימות שבין סגן הנשיא ג'ו ביידן, והמועמד הרפובליקני לנשיאות פול ראיין, אמר ביידן בגלוי, אם כי לא במילים כאלה ברורות, כי ארה''ב איננה מעוניינת בשאלה כמה כמויות אורניום מעושר יש, או יהיו לאיראן, אלא רק מה איראן עומדת לעשות אתם.
כל זמן שאיראן לא תהפוך אותם לחומר נפץ גרעיני צבאי, הדבר הוא בסדר מבחינתה של ארצות הברית.

הבעיה הייתה שביידן אמר את הדברים האלה, אולם איש לא שם אליהם לב.
נקודה זו שהעלה ביידן, היא לא רק הפוכה מהעמדה הישראלית האומרת כי הקו האדום הישראלי לגבי איראן, הוא כמויות האורניום שיש לה, אלא היא גם מבטלת את כל יתר הקווים האדומים הישראלים, שקודם דיברו על כניסת התוכנית הגרעינית האיראנית 'לאזור המוגן' immune zone, דבר שכבר התרחש בתחילת אוקטובר, ואחר כך דיברו כי אי אפשר לסמוך על ההנחה האמריקנית שיהיה לה מודיעין מדויק מתי ואיך איראן לקחה את כמויות האורניום המעושר כדי להפוך אותם לחומר נפץ צבאי.
במילים אחרות, הנשיא אובמה מחק בעקביות כל קו אדום שהציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית. הם רק 'שכחו' לספר על כשלון אסטרטגי זה שלהם לדעת הקהל הישראלית. 
בעוד אובמה מציג ערב הכרעת הבחירות לנשיאות בגלוי את תוצאת המגעים החשאיים עם איראן, ומאותת לבוחר האמריקני כי אם הוא יצביע עבורו הוא יצביע עבור אופציה של מו''מ ישיר גלוי אמריקני-איראני, הרי נתניהו וברק העומדים גם הם לפני בחירות, לא רק שמסתירים את כישלונם, אלא עדיין מעמידים פנים כי קיימת התאמה מוחלטת בינם לבין ממשל אובמה לגבי ההערכות המודיעין האמריקניות והישראליות לגבי הגרעין האיראני.
בעצם הדיבורים על ההתאמה הקיימת כביכול, נתניהו וברק מעודדים לא רק את אובמה, אלא גם את איראן.
התאמה כזו איננה קיימת במציאות, וארצות הברית וישראל ממשיכות להיות חלוקות ביניהן.

למרות שאובמה וסגנו ביידן ממשיכים להפגין ולומר זאת בפומבי, נתניהו וברק מעמידים פנים שהם לא רק חרשים אלא גם עיוורים.
בינתיים ממשיכה איראן גם בהעשרת האורניום וגם בפיתוח הפצצה הגרעינית שלה.   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות