אובמה ונתניהו הסכימו לתת למו"מ עם איראן עוד 3 חודשים עד סוף יוני. לאחר מכן תישאר רק האופציה הצבאית

נשיא ארה''ב באראק אובמה, וראש הממשלה בנימין נתניהו, הסכימו ביניהם לתת עוד שלושה חודשים למו''מ המדיני המתנהל על התוכנית הגרעינית האיראנית בין חמשת המעצמות +גרמניה- P5+1.
לפי המוסכם בין שני המנהיגים, באם עד חודש יוני לא יושג הסכם עם טהרן המו''מ ייפסק, סופית, ולא ייחודש.
לכך כוונו דבריו ביום ה' 21.3, של הנשיא אובמה, 'כי יש עוד זמן למו''מ המדיני, אבל איראן צריכה לדעת שזמן זה איננו בלתי מוגבל' there is still time. But Iran must know this time is not unlimited. לכך כוונו גם דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמר, כאשר הוא מדבר על שלושת החודשים להם הסכים: 'כמה זמן שנשאר, אין עוד הרבה זמן', Whatever time is left, there’s not a lot of time.
לא בוושינגטון ולא בירושלים יש ספק, כי החלטה אמריקנית-ישראלית זו שנודעה מיד לאיראניים, הביאה לתגובתו הקשה, ראשונה מסוגה בחריפותה של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, אשר אמר ביום ה' 21.3, 'כי בזמן שהמנהיגים של המשטר הציוני מאיימים לבצע פלישה צבאית, הם עצמם יודעים, כי אם יעשו את הטעות הכי קלה (הזאת), הרפובליקה המוסלמית תמחק את תל-אביב וחיפה מעל האדמה'. ציטוט המקור: At times the officials of the Zionist regime threaten to launch a military invasion but they themselves know that if they make the slightest mistake the Islamic Republic will raze Tel Aviv and Haifa to the ground.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי למרות ההסכמה בין וושינגטון וירושלים על קביעת זמן לסגירה סופית של המו''מ עם איראן, אין זאת אומרת כי כבר בחודש יוני השנה תתבצע תקיפה אמריקנית-ישראלית, או ישראלית חד צדדית על תוכנית הגרעין האיראנית.
בשלב זה של המגעים, ההסכמות, ואי ההסכמות האמריקניות-ישראליות, פירוש ההסכמה האמריקנית-ישראלית, הוא הנחת האופציה הצבאית על השולחן האיראני, שלפי החלטת אובמה ונתניהו יהיה החל מחודש יוני 'נקי', כאשר אובמה מבטיח לא לחזור יותר לדרך המו''מ עם איראן.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בכך נענה נתניהו להסברים של אובמה, שאמרו כי כשם שמנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, 'לא הפריע' למערכת הבחירות לנשיאות האחרונה בארה''ב, ולא התערב בה, כפי שטהרן נהגה לעשות במערכות בחירות אמריקניות לנשיאות קודמות, כך יש לאפשר עתה לאייטוללה עלי חמנאי לבצע בשקט וללא לחצים, את הבחירות לנשיאות איראן אשר תתקיימנה ב-24 ביוני. חמנאי איננו יכול להרשות לעצמו להראות וויתורים בתוכנית הגרעינית בתקופת בחירות, אמר אובמה, אולם עם סיום הבחירות וושינגטון מאמינה כי הוא יגמיש את עמדותיו.
במילים אחרות, אם בסוף יוני לאחר הבחירות בטהרן לא תחול תזוזה איראנית חיוביות במו''מ עם חמשת המעצמות+גרמניה, הוא יגיע לסיומו.

Print Friendly, PDF & Email