אובמה וקארי פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להגיב על האיומים הצבאיים האיראניים-ונתניהו נענה

השבוע חזרו מנהיגי איראן, כולל הנשיא חסן רוחאני, לרטוריקה המלחמתית, של אחמדינז'אד, לפיה איראן היא כוח צבאי אותו אי אפשר להפחיד ולהשמיד. להפך איראן, מאיימת בימים האחרונים שוב על ארצות הברית ועל ישראל בלשון ובמושגים שאפילו אחמדינאג'ד לא הרשה לעצמו להשתמש בהם.
בהשתמשו באפקט הידיעות על שתי אוניות המלחמה האיראניות, נושאת המסוקים האיראנית חארג' Khark, ומשחתת הטילים המונחים סבאלן Sabalan, הרשה לעצמו מפקד כוחות הצי של משמרות המהפכה קומנדר עלי פאדהי Navy Cmdr. Ali Fadayi לומר, כי 'האמריקנים יכולים לחוש כיצד אוניות המלחמה שלהם תטבענה כאשר עליהם 5,000 אנשי צוות וכוחות צבאיים (רמז לנושאות המטוסים ולמרינס האמריקנים שעליהן), ואיך הם ימצאו את שלדי האוניות במעמקי הים'. ציטוט המקור:The Americans can sense by all means how their warships will be sunk with 5,000 crews and forces in combat against Iran and how they should find its hulk in the depths of the sea.
בתארו את כוחות הצי והאוויר האמריקנים, כפחדנים המנסים למצוא מקום מסתור מפני הכוחות הצבאיים והימיים האיראניים, אמר עלי פאדהי, 'הם (האמריקנים) אינם יכולים להחביא את עצמם בים, משום שכל אזור המזרח התיכון, מערב אירופה, המפרץ הפרסי, ים עומן, ומצרי הורמוז, נמצאים תחת המעקב שלנו'. They cannot hide themselves in the sea since the entire Middle East region, western Europe, the Persian Gulf, the Sea of Oman and the Straits of Hormuz are monitored by us. מפקד משמרות המהפכה הגנרל ג'פפערי אמר, כי מספיק שני אנשי מליצית הבאסיג', כדי להטביע נושאת מטוסים אמריקנים אחת. במלים אחרות, איראן מאיימת בפיגועי התאבדות מול האמריקנים.
מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי חזר לומר, כי ישראל היא גידול סרטני במזרח התיכון שיש להיפטר ממנו.
שר ההגנה האיראני גנרל חוסיין דאקאן Brig. Gen. Hossein Dehqan, אמר ביום ב' 10.2, לאחר שיגור מוצלח של שני טילים בליסטיים, אחד טיל קרקע-קרקע, ואחד טיל אוויר-קרקע, כי בידי איראן ישנם עכשיו טילים בעלי ראש חץ מתפצל, המסוגלים לחדור את מערכי ההגנה נגד טילים של האויב ( האמריקני והישראלי). דאקאן התכוון לכך בעיקר כי ישראל הנשענת בהגנתה מפני טילים איראניים על טילי החץ, אין לה עדיין תשובה לטילים בליסטיים בעלי ראש נפץ מתפצל, וכנראה גם לא תהייה תשובה לה כזו עד סיום פיתוחו המבצעי של טיל 'החץ 3' שיהיה כנראה לא לפני 2016 ו-2017.  עד אז אפשר וצריך להניח כי לאיראן יהיו  באמת טילים כאלה, או אפילו מתקדמים יותר, כאשר מעמדה הצבאי בסוריה ולבנון, להן גבולות משותפים עם ישראל, חזק יותר.
נשיא איראן חסן רוחאני, שלנגד עיניו שרפו את תמונותיו של הנשיא אובמה והעלו את הדגל האמריקני באש, הרשה לעצמו לומר ביום ג' 11.2, כי 'אני אומר בצורה הברורה ביותר לכל האנשים המשלים את עצמם כי האופציה הצבאית (נגד איראן) נמצאת עדיין על השולחן, שהם צריכים להחליף את המשקפיים שלהם'. ציטוט המקור: I say explicitly to those delusional people who say the military option is on the table, that they should change their glasses. רוחאני לא צריך להסביר את עצמו יותר. דבריו מאוד ברורים, אין יותר, לדעתו, אופציה צבאית נגד איראן, לא לארה''ב, או לישראל.
אפשר כמובן לטעון, כפי שעושים חוגים רחבים בארצות הברית מסביב לממשל הנשיא אובמה, ולשר החוץ האמריקני ג'ון קארי,  הטוענים, כי הדיבורים האלה של מנהיגי ומפקדי צבאות איראן, הן שריקה של איש מופחד ההולך בחשיכה וצועק בקול 'ראו עד כמה אני חזק', כדי לעודד את עצמו.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי הבית הלבן והסטייט-דפרמנט, פנו השבוע אל ראש הממשלה נתניהו וביקשו ממנו שלא להגיב על האיומים האיראניים, כדי שלא לחבל במשא ומתן הגרעיני עם איראן, ובמשא ומן המתנהל בז'נווה למציאת פתרון למלחמה בסוריה, ולדאוג שגם בכירים ישראליים אחרים לא יגיבו.
בעקבות פנייה אמריקנית זו, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביום ג' בסיום קורס קצינים של צה''ל בבה''ד 1 את הדברים הבאים: 'רק היום איראן חגגה 35 שנים למהפכה האסלאמית, והחגיגה הצטיינה בקריאה החוזרת ונשנית להשמדתה של מדינת ישראל'. 'השאיפה להכרית את העם היהודי ומדינתו לא עברה מן העולם עם כינון המדינה'. 'מה שהשתנה זו היכולת שלנו להתנגד ולסכל את מטרתה'.
במילים אחרות, גם נתניהו, כמו אובמה וקארי,  לא ענה אפילו במילה אחת לאיומים האיראניים.
עבור מדיניות בת יענה כזו תשלם ישראל בעתיד ביוקר רוב.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות