אובמה כבר נתן התחייבות לפוטין לא לתקוף בסוריה. אובמה הסכים כי רוסיה תשלח נשק לאסד, תמורת פירוק הנשק הכימי

ככל שעובר הזמן, מאז נסיגתו הפומבית של הנשיא אומבה מההתקפה האמריקנית על סוריה עוד ב-31.8, כך הולך ומתברר עומקן של ההבנות בינו ובין נשיא רוסיה ולדמיר פוטין בקשר לסוריה. בעוד ממשל אובמה מנסה להציג את ההבנות חשאיות, כהסכם אמריקני-רוסי להשמדת הנשק הכימי הסורי, מציג זאת נשיא רוסיה פוטין כהסכם להצלת משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד. גם לפי הגרסה האמריקנית, וגם לפי הגרסה הרוסית, הקורבן העיקרי של הסכם לא יהיה בשאר אסד, אלא המורדים הסוריים.
המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי במוסקבה אומרים ביום ג' 10.9 בלילה, כי נשיא ארה''ב באראק אובמה נתן כבר התחייבות לפוטין שלא לתקוף את סוריה. מוסקבה איננה מסתפקת בזה, ודורשת מוושינגטון לבטל מיד גם כל פעולה מדינית אחרת נגד אסד, כולל במועצת הביטחון.
הרוסים אומרים, כי על אובמה לעמוד בהתחייבויותיו כלפי פוטין, ביניהן התחייבות שלפני מועצת הביטחון תובא רק הצעת החלטה הקוראת לפירוק והשמדת הנשק הכימי הסורי. כל הצעה אחרת שתובא למועצה, תתקל בהתנגדות ובווטו רוסי, אומרים במוסקבה. המקורות שלנו מוסרים, כי זה הוא טיבו של הוויכוח המתנהל מאחורי הקלעים בשעות האחרונות בניו יורק, לפני כינוסה של מועצת הביטחון הלילה.
זו הסיבה מדוע מוסקבה מתעקשת, כי המועצה תקבל רק 'הצהרה' declaration, ולא 'החלטה' resolution, וכי בהצהרה לא יהיה שום רמז על סנקציות. 
בשעות הערב של יום ג' דיבר נשיא רוסיה פוטין בטלוויזיה הרוסית בשפה הערבית, כדי שהדברים יגיעו הישר לאוזניו של הנשיא אסד. פוטין דרש, כי סוריה תמסור את כל הנשק הכימי שברשותה כדי שלאחר מכן יושמד. אולם בסוף דבריו הוסיף פוטין משפט בו אמר, כי תוכנית זו תופעל רק באם ארצות הברית תדחה את השימוש בכוח. Putin on Moscow Arabic broadcast demanded that Syrian hand over of its chemical weapons for them to be destroyed. He added that the handover plan will only work if US rejects the use of force. לפי המקורות הצבאיים של תיקדבקה, נשיא ארה''ב אובמה הסכים כבר בשתיקה במגעיו עם פוטין, כי רוסיה תספק לבשאר אסד וצבאו משלוחי נשק גדולים, אשר יפצו אותם על אובן הנשק הכימי שלהם.
זו הייתה פשרה של ההודעה 'המוזרה' שמוסקבה מסרה ביום ו' 6.9, שאמרה כי היא שולחת למזרח הים התיכון אוניית מלחמה נוספת, את אוניית הנחיתה 'ניקולאי פילצ'אנקוב' Nikolai Filchenkov landing ship. ההודעה הרוסית הדגישה כי האונייה תעגון קודם לכן בנמל נובורוסיק Novorossiisk שבים השחור ותטעין שם מה שהוגדר 'משלוח מיוחד', הגדרה שנועדה לאותת כי רוסיה מתחילה לשלוח מערכות נשק מתקדמות לסוריה, בהתאם להסכם בינה ובין ארה''ב.
 

Print Friendly, PDF & Email