אובמה לא יטיל ווטו על ההחלטה הפלסטינית למועצת הביטחון המגנה את ההתנחלויות

ישראל וממשלת נתניהו-ברק עומדים בפני משבר מדיני גדול לאחר שבסוף השבוע התברר מכמה שליחים שהגיעו מוושינגטון, כי הנשיא באראק אובמה מסרב להטיל ווטו על ההחלטה הפלסטינית-ערבית שהוגשה למועצת הביטחון המגנה את ההתנחלויות. כך מוסרים בלעדית המקורות של תיקדבקה בוושינגטון.
אם הנשיא אובמה יתמיד בעמדה זו, תהייה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של נשיאי ארצות הברית ושל מדינת ישראל, שנשיא אמריקני לא רק שלא יטיל ווטו על הצעת החלטה אנטי ישראלית של הפלסטינים והערביים, אלא שבכך יאפשר הנשיא להעביר החלטה במועצת הביטחון כי ההתנחלויות, כולל השכונות הישראליות במזרח ירושלים הן בלתי חוקיות, דבר שיהפוך כל פעולה ישראלית בישובים אלה, כולל פעולות צה''ל, משטרת ישראל, ושירותי הביטחון והמודיעין, לפעולות לא חוקיות. גם הפעולות האדמיניסטרטיביות הישראליות באזורים אלה תוכרזנה כלא חוקיות. מצב כזה יכול להטיל את ישראל למשבר המדיני החריף ביותר שהיה לה אי פעם ביחסיה עם ארצות הברית, עם האו''ם, ועם האירופאים.
עצם העובדה כי הנשיא אובמה לא יטיל ווטו על החלטה כזו, היא זריקת עידוד לפלסטינים ולערבים להמשיך ולהגיש הצעות נוספות לאישורה של מועצת הביטחון, כולל החלטה על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי כלפי חוץ הבית הלבן ממשיך להעמיד פנים כאילו הכול בסדר ביחסי ממשל אובמה עם ממשלת נתניהו, ולכן בשבוע שעבר שלח הנשיא לירושלים שני פקידים בכירים ביותר, דניס רוס יועצו המיוחד של הנשיא לנושאי איראן והמזרח הקרוב, ואת פרד הוף, סגנו של ג'ורג מיטשל המתמחה בנושאי סוריה ולבנון, ובידיהם הצעה חדשה. וושינגטון מציעה עכשיו כי ממשל אובמה וממשלת נתניהו יסכמו מה הם צרכי הביטחון של ישראל, במקרה שיושג הסכם שלום עם הפלסטינים.
במילים אחרות, וושינגטון אומרת כי אם ארצות הברית וישראל יסכימו על הסדרי הביטחון, וכיצד ומתי הם יתבצעו, יהיה קל יותר לממשלת ישראל לסכם את המו''מ עם הפלסטינים על גבולות הקבע. אולם המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ההחלטה של הנשיא אובמה שלא להטיל ווטו על ההחלטה הפלסטינית-ערבית על ההתנחלויות, מכתיבה למעשה מראש לישראל גבולות, אותם שום ממשלה ישראלית, גם כזו שבראשה תעמוד 'קדימה', תוכל לקבל אותם.
בניגוד חריף למתרחש בוושינגטון, אומר שר הביטחון אהוד ברק למקורביו כי הסיבה העיקרית בגללה פילג את מפלגת העבודה היא כי ישנה התפתחות מדינית דרמטית במו''מ עם גורם פלסטיני, שהוא איננו מוכן לזהות, וכדי שלא להחמיץ התפתחות זו, אותה הוא מגדיר 'כהתפתחות אפשרית היסטורית' חייבים היו להמשיך את קיומה של ממשלת בנימין נתניהו. ברק מוסיף ואומר, כי לאחר שהוא ששכנע לא רק את ראש הממשלה נתניהו ללכת בערוץ הזה ולהסכים לנוסחה המדינית עליה דנים עכשיו בסודיות ישראל, והגורם הפלסטיני האלמוני, אלא גם את שר החוץ אביגדור ליברמן, ראש מפלגת 'ישראל בתינו'.
ברק מוסיף ואומר כי להערכתו 3 מנהיגים ישראליים אלה מהווים את משולש הכוח הפוליטי היחיד בישראל המסוגל להוציא מהלך כזה אל הפועל, ובגלל מהלך זה הוא מוכן לסבול את כל ההתקפות האישיות והפוליטיות הנערכות עליו בימים האחרונים. המקורות של תיקדבקה מציינים כי בוושינגטון ובירושלים, לא מכירים מהלך כזה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות