אובמה לנתניהו: איראן מרכזת חומר בקיע ל-4 עד 6 פצצות גרעיניות. מתקן העשרה בנטאנז יוכפל

ההערכות המודיעין האמריקניות האחרונות שהנשיא אובמה העביר השבוע לראש הממשלה בנימין נתניהו, במסגרת התיאום החשאי שביניהם לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית, כוללות בפעם הראשונה ההערכה כי הנשיא יודע כי הסנקציות והלחצים הבינלאומיים לא יעצרו יותר את התוכנית הגרעינית האיראנית, וכי מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי החליט, כי איראן תמשיך בכל מחיר, אפילו במחיר של התקפה צבאית, בהתקדמות לקראת בניית פצצה בכל התחומים, החל מצבירת כמויות האורניום המעושר הדרושות לבניית מאגר של פצצות גרעיניות, ועד להמשך הפיתוח של המסלול שיאפשר לאיראן לבנות פצצות מפלוטוניום.
המקורות המודיעיניים ובוושינגטון של תיקדבקה מוסרים כי ההערכות אמריקניות אלה כוללות עוד את ארבעת הנקודות העיקריות הבאות:
1. איראן נערכת לקראת האביב 2013, כלומר בעוד כששה חודשים, בחודש מרס 2013, לרכז את כל האורניום המעושר הדרוש לה לבניית בין 4 ל-6 פצצות גרעיניות. עתה החומר הזה מפוזר בכמה אתרים גרעינים, כאשר רובו מעושר לדרגה של 20 אחוז.
ההערכה מודיעינית אמריקנית זו מחזקת את דבריו של המועמד הרפובליקני לסגנות הנשיאות פול ראיין, אשר בעימות שקיים עם סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן ב-10.10 אמר, כי בידי איראן יש מספיק חומר בקיע לייצור חמש פצצות גרעיניות. ביידן ביטל את דבריו של ראיין כשטויות שאינן ראויות להתייחסות.  עתה הדברים קיבלו אישור מהנשיא אובמה.
2.
לאחר שבימים האחרונים השלימו האיראניים את התקנת כל הצנטריפוגות במתקן התת-קרקעי בפורדו, עומדים האיראניים להרחיב בצורה דרמטית את מפעל העשרת האורניום בנטאנז, ולהכפיל את מספר הצנטריפוגות הפועלות בו. במילים אחרות, רק בנטאנז בלבד תפעלנה למעלה מ-6,000 צנטריפוגות. בנייתו של המבנה החדש בו יימצאו אולמות הייצור החדשים שהחלה לפני שנה במרס 2011, כבר הושלמה במבצע בנייה מזורז, והתקנת הצנטריפוגות החדשות הראשונות בו תחל בזמן הקרוב.
3. האיראנים כבר הכינו את כל התשתית הטכנולוגית הדרושה להפיכה מהירה של כמויות האורניום המעושר לרמה של 20 אחוז שבידיהם, לרמה צבאית של 90 אחוז מהם אפשר לייצר פצצות גרעיניות. ההערכה האמריקנית היא, כי ברגע שמנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי ייתן הוראה להעשיר את האורניום לדרגה של 90 אחוז, לא יעברו יותר משבועיים עד שלושה שבועות עד שמטרה זו תושג.  ראשי גופי המודיעין האמריקנים העוקבים אחר התוכנית הגרעינית האיראנית בטוחים בכך, כי הם ידעו מתי הוראה כזו של חמנאי תינתן.
4.
למרות כל ההתפתחויות האלה, עדיין הנשיא אובמה, דוחק בראש הממשלה נתניהו להמשיך ולהמתין עם התקיפה הישראלית על מתקני הגרעין האיראניים.
אובמה מבטיח לנתניהו  שבאם הוא ייבחר הוא יציג לאיראנים זמן קצר לאחר היבחרו, מסמך אולטימטיבי בו תפורטנה הדרישות האמריקניות לגבי התוכנית הגרעינית. איראן תידרש להשיב על מסמך זה תוך זמן קצוב. אובמה איננו אומר  לנתניהו  כיצד ארה''ב תפעל באם האיראנים יענו בשלילה על הסעיפים העיקריים במסמך, או שיכנסו למו''מ על המסמך כאשר במקביל הם אינם עוצרים את התקדמותם לקראת בניית הפצצות הגרעיניות.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי במקביל הולכת ומתרחבת בבירה האמריקנית קבוצת המדינאים, רובם מילאו בעבר תפקידים בכירים בממשלים דמוקרטים ורפובליקנים שונים, וקבוצת בכירים לשעבר במודיעין ובצבא האמריקני, אשר מביעים הסתייגות גוברת והולכת ממדיניות החוץ של הנשיא אובמה, ובמיוחד ממדיניותו כלפי איראן.
המקורות שלנו מוסרים, כי כמה אישים בולטים בקבוצה זו, התקשרו בימים האחרונים עם ראש הממשלה נתניהו והזהירו אותו, כי כל המטרה של הדו-שיח המודיעני שמקיים הנשיא אובמה אתו בנושא הגרעיני האיראני, היא רק למנוע התקפה ישראלית על מתקני הגרעין האיראניים, וכי אובמה, גם אם ינצח בבחירות לנשיאות וייכנס לתקופת כהונה שנייה בבית הלבן, אף פעם לא יפעל להפסיק את התוכנית הגרעינית האיראנית, כפי שהוא מבטיח בפומבי.  האיראנים יודעים זאת, מזהירים אנשי המדינה והמודיעין האמריקנים את נתניהו, ומכאן החלטתם שלא לעצור את תוכניתם הגרעינית.  
תגובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לדברים אלה איננה ידועה.
עוד מוסרים המקורות שלנו בוושינגטון, כי כבר עכשיו ידוע כי בעימות על מדיניות החוץ שייערך בין שני המועמדים לנשיאות אובמה ורומני ביום ב' 22.10, שיהיה העימות השלישי והאחרון ביניהם, תוצגנה למתמודדים שלוש שאלות על איראן, ואחת על  ישראל.    


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות