אובמה מאיים להפסיק את העזרה לדרום סודן, גם של ישראל, אם הקרבות לא יפסקו

נשיא ארה''ב אובמה, איים בשבת 21.12, להפסיק את העזרה האמריקנית לדרום סודן, אם שני המחנות היריבים של נשיא דרום סודן סלבה קיר, ושל סגן הנשיא המודח ריק מאצ'אר, לא יפתחו במשא ומתן, ולא יגנו על האזרחים האמריקנים הנמצאים שם. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אזהרתו של נשיא ארה''ב כוללת גם את הפסקת העזרה הישראלית לדרום סודן, וגם הגנה על אזרחים ישראליים. הממשל הודיע גם כי הוא שולח לג'ובה שליח מיוחד, השגריר דונלד בות' Ambassador Donald Booth, שירכז את שיחות הפיוס בין שני היריבים.
הודעת אובמה באה, לאחר שנכשלו ניסיונות ראשונים, אמריקנים-ישראליים לתווך בין שני הצדדים היריבים.  
בשבת, פתחו המורדים באש על שלושה מטוסים צבאיים אמריקנים שניסו לפנות אזרחים אמריקניים, וכנראה גם ישראליים מהעיר בור Bor, המוחזקת על ידי אנשיו של סגן הנשיא המודח של דרום סודן ריק מאצ'אר Riek Machar,  הנלחמים מול אנשיו של נשיא דרום סודן סלבה קיר Salva Kiir. לפחות ארבעה אנשי צבא אמריקנים נפגעו, אחד מהם מצבו אנוש. המטוס האמריקני שבו היו הפצועים נחת נחיתת אונס באנטבה שבאוגנדה.
בשלב זה מדובר על למעלה מ-2,000 איש אזרחי מדינות שונות שנקלען לקרבות בבור ואינם יכולים לצאת ממנה.
מתוכם כ-1,000 איש הם קנייתים. בריטניה הודיעה ביום א' 22.12 לפנות בוקר, כי היא שולחת מטוס שלישי לדרום סודן לפנות את אזרחיה, וכי לא ישלחו מטוסים נוספים.
ביום שישי 20.12, דיווח תיקדבקה על המצב המתפתח בדרום סודן.
וושינגטון בגלוי, וישראל תוך כדי הטלת איפול כבד, משתפות ביום ו' 20.12 פעולה, למניעת פריצתה של מלחמת אזרחים בדרום סודן, ובהחזרת המשמעת בצבא, ופיוס בין שני היריבים נשיא דרום סודן סלבה קיר Salva Kiir, ומי שהיה סגנו המודח ריק מאצ'אר Riek Machar, ושבטיהם. קיר משתייך לשבט דינקה Dinka, ומאצ'אר משתייך לשבט ניור Nuer.
מעשי טבח בין חיילים ואזרחים המשתייכים לשני השבטים, על רקע גזעני והבדלי לשון, גרמו השבוע למותם של כמה מאות אנשים, מבלי שאיש יודע את המספר המדויק של ההרוגים הנע בין 400  ל-600.
מעשי הטבח והשמועות עליהם הביאו למנוסה המונית של אנשי שני השבטים כאשר הם מחפשים מקלט או הגנה מפני מעשי טבח נוספים. מקורות  במנגנוני האו''ם בדרום סודן מעריכים את מספר הפליטים שנעו השבוע בדרכים בלמעלה מ-100,000 איש.
ביום ו' שהו למעלה מ-30,000 פליטים במחנות כוח האו''ם לדרום סודן  U.N. Mission in South Sudan-UNMISS, כאשר אנשי הכוח מנסים להפריד בין שני הצדדים היריבים.
נשיא ארה''ב באראק אובמה, הודיע ביום ה' במכתב לקונגרס, כי הוא שולח  כוח של 45 חיילים אמריקנים לבירה ג'ובה Juba, כדי להגן על שגרירות ארה''ב, על אזרחים אמריקנים, ועל אינטרסים אחרים של ארה''ב בדרום סודן.
ישראל לא פרסמה דבר, אבל המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי קבוצה גדולה של קציני צה''ל ושירותי המודיעין הישראליים, חלקם אנשי מילואים, הגיע כבר ביום ה'  19.12 לג'ובה.
רובם של אנשי ביטחון ישראליים אלה שירתו בשנים שעברו בדרום סודן כיועצים צבאיים, ועבדו ביחד עם הנשיא קיר, עם סגנו מאצ'אר, ועם שורה של מפקדים בצבא דרום סודן.
התכנון האמריקני-ישראלי הוא להצמיד לכל אחד מאישים אלה את היועץ הישראלי המוכר לו  משנים קודמות, ויש ביניהם אמון ומהבסיס האישי ליצור בסיס לפיוס לאומי, שבטי.
שתי המטרות הראשונות  של מבצע אמריקני-ישראלי זה הן:
1. לשים את היסודות להידברות בין הנשיא קיר, לסגנו לשעבר מאצ'אר, שפוטר ביחד עם כל שרי ממשלת דרום סודן ביולי.
2. להחזיר את המשמעת לשורות הצבא, ולהפסיק את מעשי הטבח ההדדיים של החיילים בני שבט דינקה, לחיילים משבט ניור. זאת כדי למנוע פילוג הצבא לשתי סיעות יריבות. אם המהלך הזה יצליח והצבא יתחיל לפעול מחדש על בסיס לאומי, ולא על בסיסי שבטי כפי שפעל בשבועות האחרונות, קיים סיכוי גבוה למנוע את התרחבותם של הניצנים הראשונים של מלחמת אזרחים שהתחילו להופיע כבר השבוע, עם כיבושה  של העיר בור Bor, הנמצאת במרחק של כ-200 ק''מ צפונית לבירה ג'ובה בידי חיילים ולוחמים משבט ניור.
מהלכים כאלה דורשים גם כספים היכולים לעזור להרגיע את הרוחות, וזו הסיבה מדוע שר החוץ האמריקני ג'ון קארי הודיע ביום ה' מהפיליפינים כי וושינגטון מעבירה מיד 25 מיליון דולר לדרום סודן, במטרה לייצב את המצב בה.  
בינתיים, בשלב זה, נראה כי המאמץ האמריקני-הישראלי הזה החל לשאת פירות.
הנשיא קיר, אמר ביום ה' בלילה, 'כי אני מוכן לדיאלוג עם כל אחד שרוצה בכך' I am ready for dialogue with anyone who is willing.  במילים אחרות, קיר, אומר כי הוא מוכן לדבר עם סגנו המודח.
סגן הנשיא לשעבר מאצ'אר אמר: 'לא היה ניסיון הפיכה' (האשמה העיקרית של הנשיא קיר נגדו). 'מה שקרה בג'ובא הייתה אי הבנה פנימית בין אנשי דוויזיית המשמר הנשיאותית'. ציטוט המקור: There was no coup. What took place in Juba was a misunderstanding between presidential guards within their division.
במילים אחרות, את ניסיון חלק מאנשי המשמר הנשיאותי להתמרד אולי בהשראתו מגדיר, מאצ'אר  'כשורה של אי הבנות פנימיות' שאינן צריכות להעיב על יחסיו עם הנשיא קיר.
אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי מדובר במאמצי פיוס הנמצאים רק בתחילתם, וכי בכל רגע מאמצים אלה יכולים להתמוטט, בגלל אירועים בלתי צפויים.  
לדרום סודן ולנשיאה קיר, קשרים הדוקים גם אם ארה''ב, ועוד יותר עם ישראל.
הנשיא ג'ורג בוש ב-2005, הביא את סודן להסכים לחתום על הסכם המאפשר את חלוקת סודן לשתי מדינות, ובכך סלל את הדרך להקמתה של מדינת דרום סודן במרכז-מזרח אפריקה.
חשיבותה האסטרטגית של דרום סודן לארצות הברית, היא בהפיכתה לבסיס העיקרי האמריקני מול ההשפעה שאל קעידה וגורמים מוסלמיים קיצוניים אחרים רכשו בסודן הצפונית, שבירתה חרטום, ובשליטה שיש לסודן על החופים המערביים של הים האדום, הנמצאים מול סעודיה נתיבי הנפט מהמפרץ  לתעלת סואץ
ישראל שמרה על הקשרים עם תושביה הנוצרים של דרום סודן במשך למעלה מ-50 השנה האחרונות, גם באמצעות תמיכה מדינית וכספית, וגם באימונים ואספקת נשק.
מובלעת לא מוסלמית באזור זה של העולם, שיש לה קשרים עם גורמים לא מוסלמים אחרים ביבשת אפריקה, ובמיוחד בקרן אפריקה, הייתה תמיד אינטרס ישראלי, בייחוד שאוכלוסיה זו החזיקה בחלק גדול של אוצרות הנפט של סודן, ושלטה על מקורות הנילוס, מקור המים של מצרים.
במשך השנים הארוכות האלה, האינטרסים הישראליים האלה השתנו וקיבלו כיוונים ומטרות שונות. כיום האינטרס האסטרטגי של ישראל בדרום סודן מתרכז בעיקר במעקב מרחוק  אחר ההשפעה ההולכת והמתרחבת של איראן, כולל הקמת בסיסים של צי ולוגיסטיקה איראניים בצפון סודן. חלק מבסיסים אלה הם למעשה מפעלים לייצור והרכבת מערכות נשק איראניות, כולל טילים, עבור חיזבאללה, החמס והג'יהאד האיסלמי.        

 

Print Friendly, PDF & Email