אובמה מוכן לדחות את התקיפה בסוריה ואת ההצבעות בבתי הנבחרים, ולתת הזדמנות להצעה הרוסית לגבי הנשק הכימי הסורי

בניגוד לדברי יועציו, שר החוץ ג'ון קארי, והיועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, הפך ביום ג' 10.9 לפנות בוקר, הנשיא אובמה את ההצעה הרוסית להעביר את הנשק הכימי לפיקוח בינלאומי, לנושא המרכזי של מדיניותו הסורית, כשהוא מכריז על דחיית ההתקפה האמריקנית, ועל דחיית ההצבעה על הנושא בשני בתי הקונגרס האמריקניים.
אובמה חזר ואמר, כי מאחר ולאסד אין יכולות צבאיות רציניות אפשר יהיה לחזור ולתקוף אותו גם בעוד כמה שבועות. בינתיים, אמר אובמה, ארה''ב תבדוק ביסודיות את ההצעות הרוסיות לפירוק הנשק הכימי הסורי ולהעברתו לידיים בינלאומיות.
אובמה הודה, כי דיבר כבר על אפשרות כזו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעת וועידת ה-G-20 בסנט, פטרבורג. לדבריו, הציע למנהיג הרוסי לפתור את בעיית המלחמה בסוריה בשני שלבים: קודם לטפל בבעיית הנשק הכימי, ומנקודה זו לגשת לפתור את שאר הבעיות הקשורות במלחמת האזרחים.
אובמה ניסה להציג את הדברים בדרך אשר לפיה הוא איננו מתחמק מההצבעה בבית הנבחרים, שם יש רוב ברור נגד מתקפה אמריקנית על סוריה. לדבריו עד שהממשל יברר האם אפשר להתקדם עם ההצעות הרוסיות, יסיים בית הנבחרים את דיוניו, וייגש להצבעה.
היה קשה מאוד ביום ג' לפנות בוקר למצוא משקיפים פוליטיים רבים בוושינגטון אשר לא יתקפו את הנשיא אובמה, ויגדירו את מהלכיו האחרונים, כנסיגה גם מפעולה צבאית בסוריה וגם מהתמודדות פוליטית בבתי הקונגרס.
קודם לכן ביום ב' 9.9, דיווחו המקורות של תיקדבקה, על ההצעות הרוסיות החדשות לגבי הנשק הכימי הסורי תחת הכותרת: 'אולטימאטום רוסי לאסד: העבר את הנשק שלך לפיקוח בינלאומי, או עמוד לבדך מול מתקפה אמריקנית':
התפתחות דרמטית בדרך להתקפה האמריקנית על סוריה. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, אמר ביום שני 9.9 אחה''צ במוסקבה, כי הוא יאיץ בסוריה להסכים להעביר את הנשק שלה תחת פיקוח בינלאומי, באם מהלך כזה ימנע התקפה על סוריה.
לברוב הרים את הכפפה שזרק שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ביום ב' בבוקר בלונדון, שם אמר בתשובה לשאלה מה יכול אסד לעשות כדי למנוע התקפה עליו, כי אסד 'צריך למסור כל פריט של נשק כימי לקהילה הבינלאומית עד שבוע הבא'. ציטוט המקור: Sure, he could turn over every single bit of his chemical weapons to the international community in the next week — turn it over, all of it, without delay and allow the full and total accounting.
במילים אחרות, קארי שירטט לוח זמנים לאולטימאטום הרוסי לאסד.
לרשותו של אסד עומד שבוע ימים עד 17.9 להתחיל להעביר את הנשק הכימי שברשותו לצוותים בינלאומיים שימונו כפי הנראה על ידי ארה''ב, רוסיה, והאו''ם.

במוסקבה נמצא שר החוץ הסורי ואליד מועלם, והמקורות של תיקדבקה במוסקבה מדווחים, כי הקרמלין הודיע למועלם, כי מוסקבה מצפה לתשובה חיובית מהנשיא בשאר אסד עוד הלילה.  לברוב אמר למועלם, כי אנו מצפים לתשובה חיובית ומהירה.
זמן קצר מאוד לאחר מכן הודיע שר החוץ הסורי ואליד מועלם, כי סוריה מקבלת את ההצעה הרוסית להעמיד את הנשק בכימי שלה תחת פיקוח בינלאומי. אולם מועלם לא אמר, כי סוריה מקדמת בברכה את הוצאת הנשק הכימי מסוריה, והשמדתו בידי הקהילה הבינלאומית. כיפי שגם לברוב וקארי מתכוונים לכך.
כבר ביום א' 8.9 דיווחו המקורות של תיקדבקה על ההצעות המתגבשות במו''מ החשאי המתנהל בין האמריקנים, הרוסים, והאירופאים, לפתרון המשבר בסוריה. בין ההצעות עליהן דיווחנו, העברת הנשק הכימי הסורי לפיקוח בינלאומי.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי הנשיא בשאר אסד איננו יכול לדחות את האולטימאטום הרוסי. הוא רק יכול לנסות להתמקח עם מוסקבה בניסיון להרוויח זמן.
הסיבה: אם מוסקבה תחליט להפסיק את הרכבת האווירית שהיא מבצעת לסוריה, יישאר הצבא הסורי ללא תחמושת להלחם נגד המורדים הסוריים.
 

Print Friendly, PDF & Email