אובמה מוסר את בנק המטרות האמריקני בסוריה לרוסים


( נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חותר להקמת בסיסים אוויריים רוסים בטורקיה, עיראק, ואפילו בישראל. )
שרי החוץ של ארצות הברית ורוסיה ג'ון קארי וסרגי לברוב, הגיעו ביום שישי 15.7, להסכם על הידוק הפעולה הצבאי האמריקני-רוסי במלחמה בסוריה.
פיגוע הטרור הקשה בניס בצרפת, וניסיון ההפיכה הצבאית שנשכל בטורקיה עזרו לממשל אובמה להסתיר התפתחות זו מעיני דעת הקהל העולמית והאמריקנית, למרות שראשי הפנטגון האמריקני מתנגדים לה בחריפות בפומבי.
קארי ולברוב סירבו למסור פרטים על ההסכם השיגו מלבד מלבד שלוש נקודות: ההסכם הוא רק לגבי ההתקפות האוויריות הרוסיות על חזית אל-נוסרה, הקשורה עם אל קעידה. לגבי ארגון המדינה האיסלמית ISIS, וושינגטון ומוסקבה 'תשמורנה על זכותן לתקוף אותו בנפרד' each country would reserve the right to strike ISIS independently. ההסכם גם קובע, כי חיל האוויר הסורי  'יקורקע בחלקו הגדול'. the air force of the Syrian regime would largely be grounded.
במילים אחרות, רוב ההפצצות על ISIS תבוצענה על ידי הרוסים, חיל האוויר הסורי, לפחות חלק ממנו, לא יקורקע, וישתתף בהתקפות על אל-נוסרה ועל ISIS. 
שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר והפנטגון פרסמו, בצורה חריגה ללא תקדים בוושינגטון, הודעה האומרת כי הם אינם מאמינים שהרוסים ימלאו את חלקם בהסכם. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי עקרון ההסכם המתרקם בין הצדדים פשוט: ארה"ב תספק לרוסיה מודיעין איכותי בזמן אמת על מטרות אסטרטגיות, טקטיות, צבאיות ולוגיסטיות של ארגון 'המדינה האסלאמית' ושל אל-קעידה הפועלים בסוריה וחיל האוויר הרוסי, או הסורי,  יפגעו בהן. בתמורה, יפסיקו הרוסים והסורים להפציץ מטרות של ארגוני אופוזיציה הנלחמים באסד ונתמכים על ידי ארה"ב.
בכירי הפנטגון, הצבא, ארגוני הביון, המודיעין והביטחון האמריקניים זועמים על ההסכם המתרקם, חוששים ממנו ומהשלכותיו קצרות וארוכות הטווח ומתריעים בפני הבית הלבן (גם באמצעות הדלפות) מפני הסכנות המצויות בו. 
עיקר טענתם היא, כי לא ראוי להחיל הסכם אסטרטגי כל כך עם מעצמה יריבה וזרה בשלהי כהונת הממשל, רק חודשים ספורים בטרם תום הקדנציה של הנשיא אובמה. כן הם מצביעים על העובדה שכל הצדדים יוצאים מופסדים מההסכם, למעט לדעתם, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מציינים ומנתחים 11 פגמים וסכנות העיקריים בהסכם המוצע ואת ההשלכות הצפויות מקיומו:
1. חשיפת ליבת סודות המודיעין האמריקני: 'שיתוף מודיעין' איננו רק העברת קואורדינטות לידי טייסי חיל האוויר הרוסי כדי שיבצעו הפצצה. 'שיתוף' כולל את  חשיפת מקורות המודיעין, את השיטות באמצעותן הוא הושג ואת האמצעים שסיפקו אותו: האלקטרוניים (SIGINT SIGnal INTelligence ) או האנושיים (HUMINT UMan INTellience).
במהלך כזה המודיעין האמריקני יצטרך לחשוף בפני ארגוני הביון הרוסים את המבנה הארגוני שלו, תורת ושיגרת העבודה, וקשריו עם ארגוני מודיעין אחרים.
2. 'הלבנת' טבח האזרחים בסוריה ומתן לגיטימציה: השותפות המתוכננת עם ארה"ב תציל את רוסיה מוועדות חקירת פשעי מלחמה וממשפטים בבית הדין הבינלאומי בהאג לכשתסתיים מלחמת האזרחים בסוריה והעולם יתפנה למנות את מניין האזרחים ההרוגים, הפצועים ואת מספר חסרי הבית. במילים אחרות, רוסיה תקבל יד חופשית לפעול בסוריה ואולי גם בעיראק.
3. חשיפה קיצונית כל כך של ליבת המודיעין האמריקנית  יביא גם לסיכון מערכי הביון של שותפותיה העיקריות של וושינגטון, בעיקר זו של  קואליציית המודיעין 'חמשת העיניים' הכוללת את אוסטרליה, ניו זילנד, קנדה ובריטניה.  ארצות הברית מקיימת עם מדינות אלה באמצעות  NSA National Security Agency מערכת  ריגול וההאזנה ענקית המשתרעת על פני כל העולם.
אם המודיעין האמריקני יתחיל לשתף פעולה עם המודיעין הרוסי בתנאי מלחמה אמיתיים, ברית מערבית זו תפגע קשה.
4. לוושינגטון ומוסקבה הגדרות מנוגדות לארגוני המורדים הסוריים החמושים הפועלים בסוריה. גם אם ISIS מוסכם על שני הצדדים כארגון טרור אותו יש להביס, הרי שלצידו פועלים עוד עשרות קבוצות חמושות, בעלות אידיאולוגיות שונות. חלק מהארגונים נלחמים זה בזה וחלקם רק בצבאות סוריה ורוסיה. בעוד ארה"ב תומכת בכמה ארגונים הרי ברובם היא נמנעת מלתמוך.  
התוהו ובוהו  על הקרקע בסוריה כל כך עמוק עד  כי קשה מאוד לראות איך וושינגטון ומוסקבה לא יבזבזו את רוב הזמן בדיונים האינסופיים את מי לתקוף ואת מי לא? 
5. מלכודת רוסית: שיתוף הפעולה המוצע על ידי האמריקנים נופל לידי מוסקבה כפרי בשל. היא תסיט לחלוטין את הדיון מסוגיית הישארותו של אסד בשלטון לדיון בשאלת מידת הקיצוניות של הארגונים המורדים לדרכי הלחימה בהם או לחלופין שיתוף הפעולה עימם.
6.  ההסכם האמריקני-רוסי יביא שיתוף פעולה עקיף בין אסד וצבאו  לצבא האמריקני. מטרות שהושגו על ידי מודיעין אמריקני יימסרו על ידי הרוסים לידיו של טייסים סוריים, גם אם אלו יבטיחו שדבר זה לא יתרחש, כאשר ברוב המקרים הרוסיים אפילו לא יודו בכך ולא ידווחו זאת לאמריקנים. 

7. ה'מוניטין' הרוסי לאי קיום הסכמים או ל'פרשנות' חד צדדית, ידוע ומוכר. ב-11 החודשים האחרונים בהם רוסיה מעורבת  במלחמה סוריה, הפרו הרוסים מספר פעמים ובתואנות שונות את הפסקות האש עליהן  הם עצמם הכריזו. גרוע מכך: מטוסי חיל האוויר הרוסיים הפציצו מטרות בדרום סוריה, על גבול ירדן ועיראק, בידיעה ברורה שבמקום פועלים ארגונים הנתמכים על ידי צבא ארה"ב למרות בקשות אמריקניות לחדול מהאש.
8. עוד בטרם חלפו 3 יממות השבוע  מאז דלף לרשתות החברתיות סרטון האבטחה בו שוטר רוסי מפעיל כוח רב ומתעמת עם עובד שגרירות ארה"ב במוסקבה המנסה להימלט אליה, וגירוש הדדי של דיפלומטים משתי המדינות מוושינגטון וממוסקבה, מתדפק שר החוץ האמריקני ג'ון קרי על דלתו של ולדימיר פוטין  ובידו הצעת שיתוף פעולה.
לאן נעלם המעמד המעצמתי האמריקני?
9. פוטין ידרוש תשלום עבור הסכמתו להצעות האמריקניות. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה כבר דיווחו בתחילת יולי ( בגיליון מס' 716 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW שיצא לאור ב-8 ביולי), כי פוטין ידרוש מוושינגטון להסכים כי מפציצים ומטוסי קרב רוסיים ייצבו בכל הבסיסים במזרח התיכון בו חיל האוויר האמריקנים מקיים נוכחות.  במילים אחרות, מטוסים רוסיים יוצבו בעיראק ובטורקיה, ואפילו אולי בישראל.  (ראו מפה מצורפת).   
ולבסוף, שתי נקודות ישראליות:
10. חיל האוויר הישראלי ואגף המודיעין של צה"ל, כמו גם גופי הביון והאיסוף הישראלים האחרים מהווים לשון מאזניים משמעותית ב'משחק הכוחות' במזרח התיכון בכלל וסביב סוריה בפרט. האפשרות המסוכנת מאוד שמודיעין אותו אספה ישראל והנמסר דרך קבע  לשותפתה הבכירה ארה"ב – יגיע לידיים רוסיות, עלול לגרום למערך הביון הישראלי נזקים עצומים, בלתי הפיכים, כולל לעלות בחיי אדם.
11. שיתוף פעולה ישיר מודיעיני בלתי אמצעי בסוריה בין  שתי  המעצמות  יהפוך את מערכת המודיעין הישראלית בסוריה למיותרת ותחליש את מקורותיה ומעמדה.
אחד מבכירי המערכת הביטחונית האמריקנית היטיב לבטא את התמיהה סביב עסקת שיתוף המודיעין ההולכת ומתרקמת כששאל: 'מה אנחנו מרוויחים?' “What do we gain?”
אולם בעיקר תמוה העיקרון עליו מושתת ההסכם:
הרי לחיל האוויר האמריקני יש את יכולות ההפצצה המתקדמות בעולם ונוכחות בשדות תעופה צבאיים בטורקיה, בישראל ובמפרץ  המאפשרת להם הגעה לכל יעד בסוריה ובעיראק.
מדוע ארצות הברית צריכה למסור את תוצרי המודיעין שלה ושל בעלי בריתה, ואת  'בנק המטרות' שלה לרוסים?
מדוע ארצות הברית איננה מבצעת בעצמה את ההפצצה?

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות