אובמה מממן הקמת צבא עיראקי שיהיה חלק ממשמרות המהפכה האיראניים

בפגישה בטהרן, ביום ד' 31.12, חתמו שר ההגנה האיראני גנרל חוסיין דגאן Brig. Gen. Hossein Dehqan, ושר ההגנה העיראקי חאליד אל-עוביידי Khalid al-Obeidi, לפיו 'האיראנים', כלומר משמרות המהפכה האיראנים, 'ימשיכו לאמן את היחידות החדשות של הצבא העיראקי, אשר נמצא בתהליך הקמה מחודש, לאחר שהובס ופורק בחצי השנה האחרונה, מאז יוני 2014, על ידי כוחות אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS.
'איננו רואים שום אופציה אחרת, מלבד שיתוף פעולה ועמידתנו באותו צד בו איראן עומדת לעקור את הטרוריסטים משורשיהם', אמר שר ההגנה העיראקי. we do not see any other option than cooperation and being on the same side with Iran to uproot the terrorists.
הוא נמנע כנראה בכוונה מלהזכיר את 1,850 החיילים האמריקנים הנמצאים כבר בבגדאד, אירביל, ובבסיס האוויר אל-אסד al-Asad air base, במחוז אל –אנבאר במערב  עיראק, ועוד 1,300 חיילים אמריקנים קרביים נוספים, רובם צנחנים מיחידת העילית הדווייזיה ה-82, the 82nd Airborne Division's 3rd Brigade Combat Team. במילים אחרות, 3,150 חיילים אמריקנים, שלהם תפקיד דומה לזה של האיראניים להקים את צבא עיראק מחדש, ישתפו פעולה עם אנשי משמרות המהפכה במלאכה זו.
שתי נקודות נוספות חשובות ששרי ההגנה של איראן ועיראק  לא התייחסו אליהן בטכס החתימה היו מי יממן, או מי מממן, את הקמת הצבא העיראקי מחדש, דבר שיעלה מיליארדים של דולרים, סכומים שאין לטהרן ולבגדאד, ומהיכן יבואו המגויסים של הצבא החדש.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי הנשיא אובמה הבטיח בחשאי גם לאיראניים וגם לעיראקים כי ארצות הברית תישא בהוצאות הכרוכות בצבא החדש, וכי תקציבים אלה יבואו מהתקציבים האמריקנים למלחמה בטרור.
את התשובה מהיכן יבואו המגויסים לצבא החדש, סיפק השבוע סגן מפקד משמרות המהפכה האיראנים גנרל חוסיין סאלאמי Brig. Gen Hossein Salami כאשר אמר, כי איראן מקימה צבא ענק שיהיה מורכב מלוחמי המליציות השיעיות השונות הנלחמות בסוריה ובעיראק, וכי 'צבא זה יהיה יותר גדול וחזק אפילו מחיזבאללה בלבנון'.
מאחר וכל המליציות השיעיות האלה נמצאות תחת הפיקוד של משמרות המהפכה האיראניים, מדובר למעשה בחיזוק הקשרים הצבאיים בין וושינגטון וטהרן, ומתן עזרה צבאית וכספית אמריקנית לקמת צבא שיעי אזורי, שיאפשר לאיראן להפוך למעצמה צבאית אזורית במזרח התיכון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כבר היום קיים תיאום מלא בין  המפקדים והחיילים האמריקנים הנמצאים בעיראק, לבין אנשי מטהו של מפקד גדודי אל-קודס האיראניים הגנרל קסאם סוליימני. התיאום-המתנהל באמצעות ודרך לשכת ראש ממשלת עיראק היידר אל עבדי  Haider al-Abadi, הוא כל כך הדוק עד שכיום אין שום תנועה של כוחות שיעיים עיראקיים שהאמריקנים אינם יודעים עליו, ואינם מאשרים אותו מראש.    
 

 

Print Friendly, PDF & Email