אובמה מנסה לארגן פגישה בספטמבר עם נתניהו, בניסיון לחדש ההבנות אמריקניות-ישראליות בנושא תקיפת איראן

יום אחד בלבד לאחר הופעתם ביום ג', של שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, וראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, בה הם דיברו בעקיפין נגד תקיפה ישראלית של תוכנית הגרעין האיראנית, חולשתו של צה''ל, וחוסר התועלת שבתקיפה, מוסרים  המקורות של תיקדבקה, כי הבית הלבן פתח במגעים דחופים עם לשכת ראש ממשלת ישראל בירושלים, בניסיון לארגן מפגש בין הנשיא אובמה, וראש הממשלה בנימין נתניהו.
המקורות שלנו מדווחים, כי הבית הלבן יודע כי נתניהו עומד להגיע לניו יורק להשתתף בעצרת האו''ם ה-67, שתפתח ב-18 בספטמבר. הבית הלבן גם יודע על ההכנות שראש הממשלה נתניהו עושה כבר עכשיו  לשאת נאום חריף באו''ם לא רק נגד התוכנית הגרעין האיראנית, אלא גם נגד קריאותיהם של אנשי הצמרת הפוליטית והצבאית האיראנית להשמיד את מדינת ישראל ולמחוק אותה מהמפה.
נתניהו עומד להאשים את איראן, כי מהווה את הנאצים של תקופתנו, ולדרוש את סילוקה מכל מוסדות האו''ם.

הירייה הראשונה במסע תעמולה זה נגד טהרן, נורתה כבר ביום ג', כאשר לפני הופעתם של פאנטה ושל דמפסי, פורסם בעיתון רב ההשפעה בניו יורק 'וול סטרייט ג'ורנאל'  Wall Street Journal, מאמר תחת הכותרת 'איראן איננה שייכת לאו''ם, או ל-IMF, קרן המטבע הבינלאומית'  Iran Doesn't Belong in the U.N. or IMF.
על מאמר-פנייה זה חתומים ג'ון בולטון John Bolton, מי שהיה שגריר ארה''ב באו''ם בתקופת הנשיא בוש, מארק וולס Mark Wallace, וקריסטן סילברברג Kristen Silverberg, העומדים בראש הארגון 'מאוחדים נגד איראן גרעינית' United Against Nuclear Iran.
השלושה כותבים, כי בכך שהאו''ם וקרן המטבע הבינלאומית מרשים לנציגי איראן להופיע ולהשמיע על בימותיהם את תעמולתם האנטישמית, הם הופכים להיות שותפים במתן עזרה לפיתוח התוכנית הגרעינית האיראנית'.
אנשי הנשיא אובמה, והאסטרטגים הראשיים של מערכת הבחירות שלו חוששים, כי הופעה חזקה של נתניהו נגד איראן בעצרת האו''ם, כאשר ההתקדמות המהירה בתוכנית הגרעינית האיראנית והאנטישמיות עומדים במרכזה, והתגברות המסע הציבורי ברחוב האמריקני נגד איראן, יכולים להזיק למערכת הבחירות של אובמה המציג את עצמו בציבור האמריקני כמי שמתנגד לא רק לתקיפה אמריקנית באיראן, אלא בעיקר לתקיפה ישראלית.
בשיחות סגורות מודים אנשי אובמה, כי ההופעה  של שר ההגנה ליאון פאנטה וראש המטות המזוינים ליאון פאנטה ביום ג', בה הם דיברו נגד תקיפה ישראלית, הייתה הופעה חלשה ובלתי משכנעת, בעיקר משום שהם חזרו ואמרו דברים דומים אותם השמיעו אנשי אובמה במשך כל השנה האחרונה, והם לא הביאו אף עובדה או פרטים, אותם דעת הקהל בארה''ב וישראל לא שמעו קודם לכן.
'אם אין לשר ההגנה האמריקני ולראש המטות המזוינים אפילו גילוי, או טיעון חדש בנושא', אמר אחד מהאנשים המרכזיים במטה הבחירות של אובמה, 'מדוע הם בכלל הופיעו'. 'הופעתם הביאה יותר לנזק לנשיא מאשר תועלת'.
מקורות אחרים המקורבים בוושינגטון להלך מחשבתו של הנשיא אובמה, אמרו ביום ד' בלילה, למקורות תיקדבקה, כי ההופעה של פאנטה ודמפסי, באה בעיתוי גרוע מאוד לנשיא, מאחר ואנשי אובמה נמצאים עתה בעיצומו של מהלך להביא לקיום פגישה בין הנשיא אובמה,  ובין ראש הממשלה נתניהו, שתחדש את הקשר בין שני המנהיגים בנושא האיראני.
המקורות האמריקנים הודו, כי למרות שארצות הברית וישראל, מציגות כלפי חוץ כאילו הן מתואמות ביניהן בנושא האיראני, לא מתקיימים יותר מגעים בנושא, מאחר כפי שהגדיר זאת אחד המקורות האמריקנים, 'שני הצדדים יודעים כי הכול נאמר כבר בנושא זה,, כאשר הם יודעים כי הם נשארו חלוקים בעמדותיהם'.
'מצב כזה' אמר המקור האמריקני, 'מזיק מאוד לאובמה במערכת הבחירות שלו, והוא ינסה לתקן זאת בספטמבר בפגישתו עם ראש הממשלה נתניהו'.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובירושלים, מוסרים כי הבעיה העיקרית עתה לגבי הפגישה המיועדת בין אובמה ונתניהו היא, שראש הממשלה עומד על כך, כי אם הוא ייפגש בספטמבר בארה''ב עם אובמה, תתקיים גם פגישה בינו ובין המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני. אנשי אובמה מתנגדים לכך, באומרם כי פגישה כזו כבר התקיימה כאשר רומני ביקר בישראל בחודש שעבר.  על כך ענה נתניהו לאנשי הבית הלבן, כי הוא ישמח מאוד לארח את הנשיא באראק אובמה בישראל, עוד לפני הבחירות לנשיאות.
הנשיא אובמה לא ביקר אף פעם בישראל בתקופת כהונתו כנשיא. 


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות