אובמה מסרב להעביר את פרטי הסכם המעצמות עם איראן לישראל. טהרן: התוכנית הגרעינית לא תפורק

למקורות תיקדבקה בוושינגטון ובירושלים נודע, כי סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן, דחה בפגישה שהייתה לו, ביום שני בלילה 13.1 עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בקשה ישראלית לקבל את הפרטים הטכניים של ההסכמות שהושגו, לדברי האמריקנים, בדבר התוכנית הגרעינית האיראנית בשיחות בין שנערכו בתחילת השבוע בין ארה''ב, חמשת המעצמות ואיראן.
זו הפעם הראשונה שהנשיא אובמה הטיל ווטו אישי על העברת מידע על המתרחש במו''מ בין ארה''ב ואיראן לישראל, למרות שבמגעים החשאיים שוושינגטון מנהלת עם ירושלים, ובהופעותיו הפומביות התחייב אובמה  לשקיפות מלאה full transparency , כלפי ישראל בנושא הגרעיני האיראני.
הימנעותו של ממשל אובמה להעביר את הפרטים הטכניים של ההסכם הגרעיני לידיעת ישראל עורר דאגה עמוקה בירושלים בגלל שתי סיבות עיקריות:
1. מדובר בהרעה משמעותית ביותר ביחסים האסטרטגיים בין ממשל אובמה וממשלת נתניהו, ובניתוק המגעים בנושא איראן בין וושינגטון וירושלים.
2. בישראל קיימים חששות כבדים, כי לא קיים הסכם גרעיני כזה, כפי שהנשיא אובמה, שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגי לברוב מציגים, וכי וושינגטון ומוסקבה חוזרים השבוע על המהלך שעשו לפני שלושה חודשים  ב-24 בז'נווה, לפיו הם הודיעו על השגת הסכם עם איראן, בעוד שלמעשה הושגה רק מסגרת כללית של הסכמות בלתי מחייבות, מבלי שנקבעו כל פרטים שהם לפירוק התוכניות הגרעיניות הצבאיות, ותוכניות הטילים המסוגלים לשאת נשק גרעיני.  
בטהרן המשיכו ביום ב', וביום ג' 15.1, מקורות איראנים לומר, כי הצורה והטון שהנשיא ארה''ב  אובמה מציג את ההסכם, כאילו ב-20 בינואר יוחל 'בפירוק כמה חלקים מהתוכנית הגרעינית האיראנית' Iran will begin to dismantle some of its nuclear programme beginning January 20 –מטעים, וכי איראן לא תתחיל בפירוק כזה.
סגן שר החוץ האיראני עבאס ארקצ'י, הנציג האיראני אשר ניהל בסוף השבוע את המגעים האחרונים בפריס, שם הושגו לדברי האמריקנים והאירופאים ההסכמים, הופיע ביום ב' בלילה בטלוויזיה הממלכתית האיראנית ואמר, כי נשיא ארה''ב אובמה מטעה לגבי הפירוש שהוא נותן להסכם. 'פרשנויות שונות נובעות ממסמך אחד' אמר ארקצ'י, 'ודבר זה טבעי'. 'אולם מוטב  שיהיה לנו (אלה שנוטלים חלק במו''מ) פרשנות אחידה, וזו היא הסיבה מדוע אנו עושים הפסקות מידי פעם פעם בשיחות' ציטוט המקור: different interpretations comes out from a single document and it is natural but we better try to have common interpretations that is why during the talks we paused for a couple of times and continued the talks with the higher political ranks participated
בהתייחסו למונח בו השתמש אובמה 'פירוק התוכנית הגרעינית', אמר ארקצ'י, 'אנו מודעים לכך לבעיות שיש לאובמה עם הקונגרס (הממשיך בדיוניים על החמרת הסנקציות נגד איראן למרות התנגדותו החריפה של אובמה), אבל להצהיר 'לפרק' (כפי שאובמה עשה), הוא ביזוי-חילול המילה, לאחר ההסכם שהושג'. ציטוט המקור: Araghchi mentioned Obama’s word “dismantled” and said that “we are aware of Mr Obama’s problems among Congress, but stating ‘dismantled’ is abusing the word after the recent deal.”
במילים אחרות, סגן שר החוץ האיראני ומנהל המו''מ הגרעיני עם ארה''ב אומר, כי דברי הנשיא אובמה אינם נכונים. 
לאור דברים אלה, וסירובו של אובמה להעביר את פרטי ההסכם לעיונה של ירושלים השאלה העומדת לפני ישראל היא: לאיזה הסכם אכן ארה''ב ואיראן הגיעו? ומה באמת יש בתוכו?
פרטים מלאים על מה מתרחש באמת במו''מ  הגרעיני בין ארה''ב,  חמשת המעצמות  ואיראן, וכיצד הנשיא אובמה פתח את הדלת לאופנסיבה מדינית איראנית במזרח התיכון, הכוללת מעורבות איראנית במתרחש בסוריה, עיראק, ולבנון, בגיליון החדש של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, מס' 619,  שייצא לאור ביום שישי 17 בינואר.   

 

Print Friendly, PDF & Email