אובמה מסר את סוריה בידי פוטין


( נשיא ארה"ב אוובמה ונשיא רוסיה פוטין בוועידת ה-G-20  בסין.)

ההסכם להפסקת המלחמה בסוריה עליו הכריזו שר החוץ האמריקני ג'ון קרי John Kerry ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב Sergey Lavrov  ביום ו' 9.9 בלילה בג'נבה נותן את הטיפול בנושא הסורי בידיהם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין Vladimir Putin וצבא רוסיה.
אובמה לא הסכים לצעדים אלו בפגישתו עם פוטין בסין בשבוע שעבר ואילו קרי הסכים לכך בג'נבה ביום שישי 9.9
הסיבה מדוע אובמה לא הסכים היא פשוטה: הסכם כזה מאשר את מדיניותו ועמדתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות דונאלד טראמפ Donald Trump  לגבי פוטין וסותר את עמדתה של המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון Hillary Clinton.
טראמפ מציע כבר כמה חודשים לתת לפוטין לסיים את המלחמה בסוריה משום שהוא עושה זאת טוב יותר.
במצב כזה אין פלא שקרי לברוב הסכימו ביניהם כי לא ייתנו פומבי לסעיפי ההסכם.
אם סעיפי ההסכם יפורסמו, יתברר כי גורלם של המורדים הסורים באזור חאלב Aleppo ואולי אפילו בסוריה כולה – הופקר.
המורדים הסורים לכודים עתה מצד אחד על ידי ההסכם הרוסי-טורקי ומצד שני על ידי ההסכם הרוסי – אמריקני החדש. המעגל הרוסי-טורקי-אמריקני נסגר סביבם.
מוקדם יותר ביום שישי 9.9 פרסמנו בתיקדבקה את הדברים הבאים:
רעשי הלווי הנשמעים בימים האחרונים, מוושינגטון, מוסקבה, אנקרה וירושלים, כי נשיא ארה"ב אובמה  ונשיא טורקיה  טאייפ ארדואן, דנו בסין, בשולי וועידת ה-G-20,  בפעולה צבאית אמריקנית-טורקית לכיבוש בירת ISIS  בסוריה-ראקא Raqqa, וכי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, וראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ייפגשו בקרוב לשיחות במוסקבה, נועדו למטרה אחת בלבד: להסתיר את האמת על מה שהתרחש בפגישת אובמה עם פוטין, ובפגישת פוטין עם ארדואן.
המקורות המודיעיניים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בפגישת  אובמה ופוטין, הוברר לנשיא האמריקני כי הנשיא הרוסי איננו מוכן להגיע לשום הסכם אמריקני-רוסי בסוריה,  מהסיבה הפשוטה שפוטין מאמין כי כל הקלפים במלחמה בסוריה נמצאים עתה בידיו, וכי לממשל אובמה לא נותרו יותר קלפים במזרח התיכון.
פוטין הגיע ערב הוועידה ובמהלכה להסכם חשאי עם נשיא טורקיה טאייפ ארדון, לשיתוף פעולה צבאי רוסי-טורקי  בסוריה.
במקום שבוועידת ה-G-20, יושג הסכם אמריקני-רוסי, מה שהושג הוא הסכם  רוסי-טורקי.

המקורות שלנו מוסרים, כי הסעיף העיקרי של ההסכם אומר, כי רוסיה מסכימה להקמתו של אזור ביטחון טורקי בצפון סוריה שישתרע על פני 4,000 (ארבעת אלפים) קילומטרים מרובעים.
צבא וחייל האוויר הטורקיים יפעלו באזור נרחב זה, מבלי שהצבא וחיל האוויר הרוסיים יפריעו להם.

האזור הטורקי יכלול את הערים הסוריות ג'ראבאלוס, מאנביג', קיליס, עזעז ואל-באב.
תמורת זאת, הסכימה טורקיה להפסיק את תמיכתה בארגוני המורדים הסוריים, רובם ארגונים פרו-אמריקנים ופרו-סעודיים, המרוכזים בצפון סוריה ובעיר חלאב.
זו היא הסיבה העיקרית בגללה פוטין הסכים לשכנע את נשיא סוריה בשאר אסד להסכים למעורבות הצבאית  הטורקית בארצו.
ההודעות שאסד מפרסם נגד המהלכים הטורקיים נועדו להסתיר הסכמה זו שלו.
במילים אחרות, כמו שממשל אובמה בגד בכורדים הסוריים, והורה להם לסגת מזרחה לנהר הפרת, תכתיב אמריקני של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שכמובן שלא מולא, כך הטורקים בגדו במורדים הסורים, והם מכנים אותם עכשיו טרוריסטים הפועלים בשירותה של ערב הסעודית. 
טורקיה שהיא חברה בנאט"ו, הלכה מאחורי גבה של ארצות הברית, וסיכמה עם רוסיה, מה יהיו הצעדים הבאים במלחמה בסוריה.

במצב  שכזה הדבר היחיד שנותר לשר החוץ האמריקני ג'ון קארי שייפגש בז'נווה בסוף השבוע הקרוב עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, היא לדון בתיאומים שבין חיל האוויר האמריקני וחיל האוויר הרוסי בסוריה ובמזרח הים התיכון.
חוגים צבאיים בוושינגטון ובמוסקבה מודאגים מאוד מהאפשרות כי במצב זה של מתיחות מדינית וצבאית בין שתי המעצמות תתחולל התנגשות בין מטוסים אמריקנים ורוסיים.
כדי להדגיש נקודה זו   שלחה מוסקבה, ביום רביעי 7.9,  מטוס קרב רוסי, סוחוי SU 27, שביצע  תמרון יירוט על מטוס ביון של הצי האמריקני מדגם'פוסידון' P8 שטס מעל הים השחור.  המטוס הרוסי התקרב עד לכדי 5 מטרים מכלי הטיס האמריקני וטס בצמוד אליו דקות ארוכות. הטייסים האמריקנים אשר טסו בנתיב טיסה בין לאומי, קראו  לשווא ברשת קשר ייעודית לחירום למטוס הרוסי. אולם זה התעלם מהם, והמשיך לטוס באופן מסוכן בצמוד אליו עד שהטייסים האמריקנים החליטו לבסוף לוותר ולסטות מנתיבם.
לתוך כל המהלכים האלה השתרבב הניסיון הרוסי לארגן בימים הקרובים פגישה במוסקבה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, וראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס-אבן מאזן.
למוסקבה חשוב להראות כי היא מסוגלת, ככוח  העיקרי כיום במזרח התיכון, לארגן פגישה כזו.
גם כאן נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רוצה להראות כי הנשיא אובמה וממשלו היו כשלון מוחלט, וכי הוא יכול להצליח.
קשה להניח, כי נתניהו ואבו מאזן, ימהרו למלא את רצונו של פוטין, ולפגוע בכך בארצות הברית, בייחוד כאשר עדיין לא ברור מי ינצח בבחירות לנשיאות בנובמבר, ומי ייכנס לבית הלבן בינואר 2017.
גם נתניהו וגם אבו מאזן עדיין שוקלים באם הם רוצים ללכת בעקבות 'הדרך הרוסית' בה נשיא טורקיה טאייפ ארדואן צועד היום.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות