אובמה נגד הציר הסוני החדש שההפיכה במצרים הקימה. קרובים צעדים נוספים של אל סיסי נגד האחים המוסלמים, כולל בסיני

בתגובה לביקורת שנמתחה עליו ועל שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, כי במקום לטפל במשבר במצרים הם יצאו לחופשה, הודיע נשיא ארה''ב באראק אובמה, ביום א' 7.7 לפנות בוקר, כי ממשלו איננו תומך בשום מפלגה או גורם במצרים, U.S. is not aligned with and is not supporting any particular Egyptian political party or group . אובמה גינה במילים כלליות את האלימות במצרים. כדי להדוף את הביקורת, פרסם הממשל גם, כי שר ההגנה צ'אק הייגל, שוחח שלוש פעמים במשך סוף השבוע עם שר ההגנה המצרי הגנרל אל-סיסי, וביקש ממנו להחזיר במהירות את השלטון לידים אזרחיות. בוושינגטון לא נמסר מה הייתה תגובתו של אל סיסי, אבל היא הייתה ברורה: אנו הצבא לא לקחנו את השלטון, רק הדחנו ממנו את האחים המוסלמים, מינינו נשיא זמני חדש, ובאמצעותו אנו עושים את כל המאמצים להחזיר את השלטון לידי העם.
זוהי כמובן העמדת פנים של שני הצדדים.
אובמה התנגד ומתנגד להדחת האחים המוסלמים מהשלטון, ועצם העובדה כי הוא מודיע בפומבי, כי איננו תומך בשום גורם במצרים, פירושו שאיננו תומך גם במהלכיהם של ראשי הצבא המצרי. וכשאר וושינגטון איננה מודיעה מה הייתה תשובתו של האיש החזק עכשיו במצרים הגנרל אל-סיסי, לפנייתו של הייגל, פירוש הדבר כי אל-סיסי דחה את פניית ממשל אובמה.
גורמים מזרח תיכוניים אשר שוחחו עם הגנרל אל-סיסי, מאז שהדיח את שלטון האחים המוסלמיים במצרים ביום ד' 3.7, אומרים לתיקדבקה, כי הוא יודע שהתהליך של כתיבת חוקה חדשה למצרים, עריכת בחירות לנשיאות ולפרלמנט, איננו קצר, והוא יכול לקחת בין חצי שנה לשנה, וכי תקופה זו עומדת להיות מתוחה ביותר במצרים.
אל-סיסי אומרים המקורות יודע, כי הצעד של הדחת האחים המוסלמים מהשלטון היה רק צעד ראשון, וכי התמודדות אתם נמצאת רק בתחילת הדרך, ובקרוב יבואו צעדים נוספים, שבלעדיהם השלטון חדש במצרים לא יוכל להתבסס.
אל סיסי, גם מודע לכך, כי אף אחד מהצעדים הבאים שהוא עומד לנקוט אינם מקובלים על הנשיא אובמה ועל ממשלו, וכי הוא נמצא במסלול של התנגשות עם וושינגטון.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מוסרים, כי אל-סיסי עומד לנקוט בקרוב בשני צעדים עיקריים אחד פוליטי ואחד צבאי:
1. עד עתה הצבא המצרי פעל רק נגד שכבת המנהיגים העליונה של האחים המוסלמים. מאוד בקרוב, תלוי בהתפתחויות ברחוב המצרי, יפשטו אנשי שירותי הביטחון המצריים על מרכזי האחים המוסלמיים בערי השדה המצריות, ויעצרו אלפים מהם, כאשר הם מעבירים אותם למחנות מעצר שכבר נמצאים בתהליך הקמה. במילים אחרות, הגנרל אל סיסי מתכנן ללכת בדרכיהם של נשיאי מצרים ג'מאל נאצר, בשנות החמישים, ואנואר סאדאת בשנות השבעים, כאשר שמו במחנות מעצר דומים את כל שכבת המנהיגים ופעילי השדה של האחים המוסלמיים, ורק לאחר שנים רבות של מעצר, החלו לשחרר אותם בהדרגה.
אל סיסי יודע כי ממשל אובמה יתנגד בחריפות למהלכים אלו ויגנה אותם, אבל הוא גם יודע כי מדינות המפרץ הפרסי ובראשן ערב הסעודית תומכת במהלך כזה.
אם אובמה יחליט להפסיק או לקצץ את הסיוע הצבאי האמריקני למצרים, המסתכם ב-1.3 מיליארד דולר, מדינות המפרץ יעמידו לרשותו את הסכומים הדרושים.
במלים אחרות, אין כאן רק תחילתה של התנגשות בין ממשל אובמה ובין צמרת הצבא במצרים, יש כאן התחלה של התנגשות בין ארה''ב ובין מדינות המפרץ הפרסי.
אל סיסי, אומרים המקורות המזרח תיכוניים, מקווה שתמיכת מדינות המפרץ בו, תאפשר להן ולו להגיע בסופו של דבר להבנה מהירה מחודשת עם הממשל, למרות שאם יהיה צורך בכך הוא נערך לתקופה מתוחה ביחסי וושינגטון וקהיר.
2.
הצעד השני-הצבאי, קשור לחצי האי סיני. הגנרל אל סיסי, וראשי הצבא המצרי, קבלו החלטה לשבור את הריכוז של כ-10,000 לוחמים סלפיים חמושים, חלקם קשור עם גורמי אל קעידה, הנמצא ופועל במרכז הרי סיני ובצפון סיני.
כדאי לזכור כי אל סיסי עצמו מילא פעם את התפקידים של ראש המודיעין הצבאי המצרי, ושל מפקד הכוחות המצריים בצפון סיני, והוא מכיר היטב את השטח ואת המתרחש בו.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי מדוחות המודיעין המונחים לפניו ולפני הגנרלים המצריים עולה, כי אין זה מקרה ששלטון האחים המוסלמיים הרשה ועצם עין בשנה האחרונה מהברחות הנשק מלוב אל חצי האי סיני ומשם אל רצועת עזה.
ראשי הצבא המצרי מאמינים עכשיו, כי האחים המוסלמים חימשו בכוונה תחילה את הסלפיים בסיני, ואת החמס ברצועת עזה, כדי להפוך אזורים אלה למרכזי מרד מזוינים נגד קהיר במקרה וידיחו אותם מהשלטון במצרים.
על כך תעדנה ההודעות המתפרסמות בימים האחרונים מטעם קבוצות סלפיות חמושות בסיני בהן נאמר, כי סיני הפכה עכשיו 'למרכז המרד נגד ההפיכה הצבאית שהדיחה את מוחמד מורסי מתפקיד הנשיא'. ציטוט המקור: Sinai its center of revolt against the military coup which deposed Mohamed Morsi as president.
ראשי הצבא יודעים, כי קיומו של מרכז מרד כזה, מסוכן לשלטונם בקהיר, וכי המרד הזה יכול להתפשט בקלות לערי תעלת סואץ, כמו פורט סעיד, סואץ, ואיסמעיליה, שלא להזכיר את יכולתם הצבאית של הסלפיים לפגוע במטרות בתעלת סואץ ולשתק את תנועת האוניות והמכליות הנפט בה.
בסיני, ניצב ממשל אובמה לפני בעיה חמורה יותר אפילו מזו שעומדת לפניו בקהיר.

מצד אחד וושינגטון איננה יכולה להתנגד למבצע נרחב של צבא מצרים נגד גורמי טרור סלפיים הקשורים מצד אחד עם אל קעידה, ומצד שני עם החמס. הממשל יודע כי המדובר בחיסול מאגרי הנשק שהאחים המוסלמיים הכינו לעצם בחצי האי סיני. במילים אחרות כל מבצע של צבא מצרים בסיני, יחליש עוד יותר את האחים המוסלמיים במצרים.
בנקודה זו נכנסת גם ישראל לתמונה. מאחר וצבא מצרים איננו יכול לפעול בסיני, ללא קבלת רשות מישראל, התמיכה הישראלית בגנרל אל-סיסי ובצעדיו בקהיר, יהפכו לברורים וגלויים יותר כאשר הוא יורה לכוחות הצבא המצרי לפעול בסיני.
אם ממשל אובמה ימשיך במסלול שעליו עלה, של התנגדות לפעולותיהם של ראשי הצבא המצרי, הוא יגיע לא רק להתנגשות עם מדינות המפרץ הפרסי, אלא גם עם ישראל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות