אובמה נגד נתניהו. הממשל קיבל החלטה לא לאפשר לנתניהו להיות ראש הממשלה הבא

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים בלעדית, כי הנשיא אובמה, וצוות המועצה הלאומית לביטחון בבית הלבן בראשותה של סוזן רייס, החליטו בימים האחרונים לנצל את המשבר הפוליטי והבחירות הכלליות בישראל, כדי להביא למצב בו בנימין נתניהו לא ייבחר פעם רביעית לראשות ממשלת ישראל.
אפשר היה לשמוע ביום ג' 3.12 את הדי החלטה זו כבר בדבריו של שר האוצר יאיר לפיד כאשר אמר: 'נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא'.  ממשל אובמה מקיים קשר ישיר ומשוחח עם לפיד.
המקורות שלנו מוסרים, כי עדיין לא התגבשה בבית הלבן מסגרת פעולה מוגדרת, אולם כבר עכשיו מדברים אנשיו של הנשיא על שורה של פגישות כמעט וודאיות בין הנשיא אובמה ובין ראשי המפלגות הישראליות המתנגדים לנתניהו, יאיר לפיד ראש 'יש עתיד', יצחק הרצוג מנהיג מפלגת 'העבודה' וראש האופוזיציה הישראלית, וציפי ליבני ראשית מפלגת 'התנועה'.  הפגישות ילוו בצילומים משותפים ובהצהרות מדיניות אשר תרמוזנה לבוחר הישראלי כי אם יתמוך במנהיגים אלה ויעלה אותם לשלטון הם יזכו במלוא התמיכה של נשיא ארצות הברית.
הממשל גם מתכנן שורה של הדלפות אשר תעמדנה את נתניהו ואת מהלכיו המדיניים באור שלילי.
הממשל גם דאג להעביר איתותים על החלטה זו לכמה אישים בישראל במטרה לדרבן אותם להיכנס לפוליטיקה במפלגות  המתנגדות לנתניהו.
עוד מדווחים המקורות שלנו על פרץ של שימחה בבית הלבן כאשר נודע שם כי ממשלת נתניהו התפרקה. בממשל רואים בכך הזדמנות להביא לסילוקו הסופי של נתניהו וכהזדמנות לחדש את המהלכים המדיניים בין ישראל לפלסטינים, כאשר ממשל אובמה מוביל אותם והפעם בהצלחה.
מקורות בכירים ביותר בוושינגטון אשר דיברו בלילה עם מקורות תיקדבקה ציינו, כי ההתלהבות בה נתון הממשל מההתפתחויות האחרונות בישראל, יכולה להצטנן במהירות בגלל התפתחויות  בלתי צפויות במזרח התיכון, או שקיימת אפשרות שהממשל ייכשל במהלך כפי נכשל עד כה להתערב בפוליטיקה הפנימית הישראלית.
אולם המקורות האלה גם הזהירו כי הממשל 'אופטימי מאוד' כי הפעם תצליח וושינגטון להפיל את נתניהו, כפי שנשיא ארצות ג'ורג בוש האב הצליח בתחילת שנות ה-90 להפיל בשעתו את יצחק שמיר ז"ל מראשות הממשלה. 

 

Print Friendly, PDF & Email