אובמה נערך להתערב צבאית בסוריה לעצור השתלטות אל קעידה על הנשק להשמדה המונית

בעוד שדעת הקהל בעולם מצפה שנשיא ארה''ב באראק אובמה יפעל נגד נשיא סוריה בשאר אסד ומשטרו, מתרכז הנשיא במה שהוא מעריך הסכנה הגדולה ביותר הנשקפת לארה''ב ולעולם והיא נפילתם של מאגרי הנשק הכימיים והביולוגיים הסוריים, שהם בין הגדולים בעולם, לידי גורמי אל קעידה וטרור מוסלמיים.
המקורות המודיעיניים ובוושינגטון של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי אובמה מנסה לשכנע בימים האחרונים את נשיא רוסיה ולדמיר פוטין להעביר החלטה במועצת הביטחון שתאפשר שליחתם המיידית של 3,000 משקיפי או''ם, נושאי נשק, לסוריה שישתלטו על  ששת האתרים הצבאיים בהם מוחזק הנשק הכימי והביולוגי. לאחר הגל הראשון של המשקיפים, כך מציע אובמה, יבואו בגל שני עוד 2,000 משקיפים, כך שמספר כוחות האו''ם שישתלטו על אתרי הנשק להשמדה המונית, יגיע ל-5,000.
כדי שנשיא רוסיה ולדמיר פוטין, לא יחשוב כי מדובר במהלך אמריקני להכניס כוחות מערביים לסוריה, הציע הנשיא אובמה במגעים חשאיים שהיו לו בימים האחרונים עם הנשיא פוטין, כי רוב 5,000 משקיפי האו''ם האלה יהיו אנשי צבא רוסיים, או ממדינות המקובלות על מוסקבה, ככאלה שתומכת בקו המדיני-צבאי שלה בסוריה, כלומר תמיכה בנשיא אסד.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי באחד המגעים האחרונים השבוע בין הנשיאים, אמר אובמה לפוטין: 'אם חבית אחת של אנתרקס תגיע לידי קבוצת טרור מוסלמית בקווקז, רוסיה תעמוד בפני איום הטרור הגדול ביותר בתולדותיה, והתוצאות תהיינה הרות אסון.  מיליוני רוסים ייפגעו'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מדווחים, כי בדברו על 'חבית אנתרקס', התכוון אובמה לכך, כי הנשק להשמדה הסורי איננו נמצא בראשי חץ, פצצות, או פגזים, אלא הוא מרוכז במכלים המאוחסנים בבונקרים תת-קרקעיים. מכלים אלה מכילים גז עצבים סארין Sarin, or GB, גז עצבים טאבון Tabun or GA, גז עצבים VX, לפחות ארבעה סוגים שונים של גז חרדל mustard gas, ואנתרקס Anthrax.
המכלים האלה מאוחסנים בחמישה אתרים צבאיים בסוריה: אל סאפיר Al Safir, בצפון סוריה. בסיס זה משמש גם בסיס הטילים המרכזי של הצבא הסורי. סארין Cerin, שעל חוף הים התיכון. סארין נחשבת כמרכז הפיתוח והאחסון של הנשק הביולוגי הסורי. הבסיסים הצבאיים בחמה  Hama, ובחומס Homs, עיר הנמל ובסיסי הצי הסוריים והרוסיים לטקיה Latakia, ותדמור Palmyra, הנמצאת בשולי המדבר הסורי על הדרך הראשית המובילה מחומס לחלאב.
מידע מודיעיני הנמצא בידי האמריקנים מצביע על כך, כי מלבד העובדה שלפחות שלושה מבסיסים אלה, בחמה, חומס, ולטקיה, נמצאים באזורים בהם מתחוללים קרבות קשים בין צבא סוריה למורדים, קיימת בשבועיים האחרונים חדירה של גורמי אל קעידה לאזורים אלה במגמה ברורה לנסות להשתלט על חלקים של מאגרי נשק אלה להשמדה המונית. המקורות שלנו מוסרים, כי הנשיא אובמה אמר לנשיא רוסיה פוטין, כי אף פעם אל קעידה לא היה קרוב כל כך להשתלט על כמויות גדולות כאלה של נשק להשמדה המונית. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי חמשת בסיסי הנשק להשמדה המונית הסורית מאובטחים על ידי דוויזיה מס' 4 הסורית, שמפקדה הוא אחיו הצעיר של נשיא סוריה, מאהר אסד. מאחר ועל דוויזיה סורית זו מוטל עיקר עול הלחימה במורדים הסוריים, יכולה הדוויזיה להקצות בימי הקרבות האחרונים פחות ופחות כוחות שיישמרו על מאגרי הנשק האלה.
אובמה מקווה, כי אם פוטין יסכים להקמת כוח משקיפים כזה, מוסקבה תוכל לשכנע לא רק את נשיא סוריה בשאר אסד לקבל כוח כזה, אלא גם את טהרן.  
הנשיא אובמה קיים ביום ה' 31.5 לפנות בוקר  שיחת ועידה באמצעות וידיאו, על הנושא הזה עם קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד וראש ממשלת איטליה מריו מונטי, ועדכן אותם במגעים שלו עם פוטין בדבר הקמת הכוח להשתלטות על מאגרי הנשק הסוריים להשמדה המונית.  
המקורות שלנו בוושינגטון ובירושלים מוסרים, כי הנשיא אובמה העביר באחרונה שדרים אישיים לראש הממשלה בנימין נתניהו, ולשר הביטחון אהוד ברק, בהם הזהיר אותם כי ישראל צריכה להיערך לקראת האפשרות כי נשק להשמדה המונית סורי ייפול בקרוב בידי גורמי אל קעידה, או ארגוני טרור מוסלמיים אחרים, וכי קיימת סכנה ממשית שגורמים אלה ינסו להשתמש בו נגד מטרות ישראליות, או להבריחו לקבוצות טרור בגדה המערבית וברצועת עזה.
בשדרים נאמר, כי בהתפתחות כזו, 'אתם (כלומר  ישראל), תהיו מטרה מס' 1'. 
האמריקנים המשיכו להעביר גם השבוע שדרים כאלה לישראל, באמצעות אנשי ביטחון ומודיעין בכירים אמריקנים המבקרים בימים אלה בארץ. האישיים האמריקנים המבקרים בישראל אמרו, כי הנשיא אובמה מעריך, כי הסכנה מנפילת נשק להשמדה המונית סורי לידי גורמי טרור, הוא עתה איום גדול יותר מהאיום הגרעיני האיראני.
אזהרות אמריקניות אלה הביאו את אלוף פיקוד צפון האלוף יאיר גולן לומר ביום ד' 30.5, כי' 'אנחנו (ישראל), יכולים לעמוד תוך כמה שבועות, או חודשים, בפני התקפות אל קעידה מסוריה'.

המקורות של תיקדבקה במוסקבה, מציינים, כי הנשיא ולדמיר פוטין, החושש ממלכודת שהאמריקנים מנסים לטמון לו, כדי לבצע באמצעותו מעורבות צבאית בסוריה, עדיין לא השיב לפנייתו של אובמה. ביום ד'  30.5  בערב פרסם דוברו האישי של נשיא רוסיה את ההודעה הבאה: 'רוסיה איננה שוקלת לשנות את עמדתה לגבי סוריה, וכל הניסיונות להפעיל לחץ על מוסקבה אינם ראויים'. ציטוט המקור: Russia is not considering changing its stance on Syria and that any attempts to apply pressure on Moscow are hardly appropriate. ההודעה הרוסית הזו אשר למעשה אומרת, כי פוטין עדיין שוקל את הצעותיו של אובמה, הביאה כמה שעות לאחר מכן לתגובה החריפה האיראנית החריפה ביותר שנשמעה בחודשים האחרונים מצד טהרן. יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, אמר בלילה, בעת פתיחת מושב הפתיחה של הפרלמנט בטהרן, כי 'לבכירים בצבא האמריקאי יש כנראה הבנה מועטה בנוגע לעצמם ולעניינים אזוריים, מאחר וסוריה אינה דומה כלל ללוב'. אם בסוריה תוקם בנגאזי (רמז עבר למעורבות הצבאית המערבית בלוב),  'הלהבות (ממעורבות צבאית בסוריה) יגיעו ללא ספק עד למשטר הציוני', כלומר עד לישראל. 'על הבכירים האמריקאים להיות מודעים לטיבו של המשחק המסוכן שלהם', הזהיר לריג'אני. במילים אחרות, טהרן מאיימת לשרוף את ישראל, באם תוכניתו של אובמה להציב בסוריה 5,000 משקיפים מזוינים תתבצע.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי האזהרה האיראנית מיועדת יותר לפוטין שלא לשתף פעולה עם תוכניתו של אובמה, מאשר לישראל.
ההודעה הרוסית, והתגובה החריפה האיראנית הביאה את שגרירת ארה''ב באו''ם סוזן רייס Susan Rice לומר, כי במצב הנוכחי בסוריה, בו זורם נשק לכל הצדדים, לא נותרה ברירה לחברות מועצת הביטחון, והקהילה הבינלאומית, אלא להיות מוכנים לנקוט בפעולות שמחוץ למועצת הביטחון, ותוכנית אנאן. ציטוט המקור: This becomes a proxy conflict with arms flowing in from all sides. And members of this Council and members of the international community are left with the option only of having to consider whether they are prepared to take actions outside of the Annan plan and the authority of this Council.
במילים אחרות, רייס הצהירה כי אם הנשיא פוטין יחליט שלא לפעול, ואיראן תמשיך באיומייה,  יורה הנשיא אובמה על פעולה צבאית אמריקנית-מערבית בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות