אובמה עדיין לא החלטתי לתקוף בסוריה. תיקדבקה: מחפש זמן בשביל מגעים חשאיים שמקיים עם פוטין בדבר 'מכה חלשה' על אסד

למרות שפקידים בכירים אמרו כבר בוושינגטון, כי ממשל אובמה חצה כבר הנקודה של אל חזור לגבי המתקפה האמריקנית על סוריה, אמר ביום ה' 29.8 לפנות בוקר, הנשיא אובמה, כי עדיין לא קיבל החלטה באם לתקוף בסוריה, וכי הוא ממשיך לעיין באופציות הצבאיות שהונחו לפניו.
אובמה הוסיף ואמר, כי אין לו ספק כי משטר אסד השתמש בנשק כימי, ולא המורדים, כפי שאסד אומר, וכי כל מי שמפר את הנורמות הבינלאומית לגבי נשק כימי צריך להיענש.
שני סימנים אחרים המעידים, כי בבית הלבן מנסים להרוויח זמן ולדחות את ההתקפה על סוריה, הייתה הודעה קודמת לדברי הנשיא של חוגים בבית הלבן שאמרה, כי עוכב פרסמו של הדו''ח שהובטח לציבור האמריקני ולדעת הקהל העולמית שיציג את ההוכחות שיש לארה''ב, כי אכן צבא אסד הוא שהשתמש בנשק כימי, מאחר 'והדו''ח עדיין איינו מוכן'.
כמו הועלתה לפתע הבעיה, כי הנשיא נקלע ללוח זמנים כמעט בלתי אפשרי בגלל הצורך שלו להשתתף בשבוע הבא בוועידת מנהיגי מדינות ה-G-20 העומדת להתכנס בסנט. פטרבורג. פקידים בבית הלבן אמרו, כי לא ייתכן שארצות הברית תתקוף בסוריה, בזמן שמנהיגי העולם ידונו במצב הכלכלי העולמי.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה מוסרים, כי בעוד הנשיא אובמה כבר החליט לתקוף בסוריה, ולמרות שעדיין לא שונו שני התאריכים בהם ההתקפה האמריקנית עומדת להתבצע- בלילה שבין יום שישי ושבת בבוקר 31.8, או לאחר 'יום העבודה' Labour Day בארה''ב שחל ביום שני 2.9, מנסה אובמה בדבריו להרוויח זמן כדי לקדם מגעים חשאיים המתנהלים בדרג של שרי החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגי לברוב.
במגעים אלה נדונה האפשרות, כי ארה''ב תנחית מכה חלשה על סוריה, שלא תסכן את הנשיא אסד, את משטרו ואת צבאו, ותהייה יותר סמלית מאשר ממשית. לאחר המכה המוחלשת הזו, יודיעו אובמה ופוטין, כי וושינגטון ומוסקבה מסכימות לקרוא לכינוס וועידת ז'נווה 2, כדי לדון במציאת פתרון למלחמה בסוריה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי עדיין לא הושג הסכם בשיחות החשאיות בין וושינגטון למוסקבה, ולכן כל המצב הזה שיצר הנשיא אובמה בדבריו ביום ה' לפנות בוקר, כולל הסיכויים וקביעת תאריכים למתקפה, יכולים להשתנות עוד כמה פעמים בשעות ובימים הקרובים.
 

Print Friendly, PDF & Email