אובמה שולח כוח עילית קטן לעיראק

הצמרת הפוליטית והצבאית האמריקנית תתכנס ביום ה' 19.6 לדון במצב בעיראק, ובאפשרויות המעורבות הצבאית האמריקנית במלחמה. המקורות אמרו, כי בישיבה ישתתפו הנשיא אובמה, שר חוץ ג'ון קארי, שר ההגנה צ'אק הייגל, היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, וראש המטות המזוינים הגנרל מרטין דמפסי. 
מקורות בוושינגטון אומרים, כי הנשיא יודיע שהוא הורה לשלוח כוח קטן של חיילים מיוחדים לעיראק. כמה מקורות נוקבים במספר של לא יותר מ-300 חיילים-יועצים, שיעזרו לאמן את הצבא העיראקי בשיטות לחימה נגד אל קעידה.
הנשיא גם אמר, כי ארה''ב תגביר את קצב איסוף המידע המודיעיני על המתרחש בתוך עיראק, אבל לא תתערב עם כוחות צבאיים על הקרקע boots on the ground במתרחש.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה, מציינים, כי המדובר בהחלטה שלא תשנה את המצב הצבאי הנוכחי בעיראק-ראו ווידיאו ומפות מפורטות המופיעות בו-לפיו אל קעידה השתלט על חלקים גדולים של מערב, מרכז, ומזרח עיראק.
החלקים עליהם השתלטו כוחות ארגון אל קעידה בעיראק והלבנט ה-ISIS, הם האזורים בהם מתגוררים רוב הסוניים של עיראק, המהווים כ-35 אחוז מאוכלוסיית המדינה הענקית המונה כ-37 מיליון תושבים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי למרות שכלפי חוץ נראה כי כל  ההישגים הצבאיים הם של אל קעידה עיראק והלבנט הISIS, הרי שהכוחות של ארגון זה מהווים רק את ראש החץ של הכוחות הסונים העיראקים, המורכבים גם מעיראקים סופיים  Sufis, ומקצינים וחיילים ששירתו בצבאותיו של של סדאם חוסיין, שהודח מהשלטון על ידי הפלישה האמריקנית לעיראק ב-2003, וקצינים וחיילים של 'קבוצות האחים' Awaking groups, שאומנו על ידי האמריקנים להלחם באל קעידה, אבל נזנחו על ידם כאשר הם נסוגו מעיראק, והעבירו את השלטון לידי נורי אל מליקי, הנתמך על ידי השיעים והאיראניים.
במילים אחרות, לא מדובר בניצחון של אל קעידה בעיראק, אלא בניצחון סוני.   
כוחות  סונים אלה מנסים להתקדם עכשיו לכיוון בגדאד, אבל ראש אל קעידה בעיראק והלבנט, אבו באקר אל בגדאדי, הוא איש זהיר מאוד, המכיר היטב את יתרונותיו ואת חולשותיו, ונראה כי בשלב זה הוא יעדיף להמשיך לאיים על בגדאד, מאשר להסתער עליה ולספוג תבוסה.
כפי שאל בגדאדי חיכה בשנתיים האחרונות להזדמנות טקטית, להשתלט על החלקים הסונים של עיראק, כך הוא ימתין בסבלנות לרגע המתאים בו הוא יוכל להסתער על בגדאד.
בינתיים נראה, כי בגדאדי וראשי הסונים האחרים, יבחרו בטקטיקה, של הקמת והתבססות מדינה סונית-ערבית חדשה בלב המזרח התיכון, ובצבירת כוח צבאי, וכוח פיננסי שיבוא מהשתלטות הדרגתית על מקורות, מרכזי הזיקוק, ומערכות צינורות הנפט העיראקיים. אל בגדאדי הפעיל שיטה זו בסוריה, שם הוא השתלט על שדות הנפט הסוריים, השתלטות שהפכה אותו ואת ארגונו ה-ISIS, לארגון הטרור  העשיר ביותר בעולם-כאשר בקופתו לפחות 2 מיליארד דולר.
ספק באם כוח מיוחד אמריקני קטן, שימנה 300, או אפילו 1,000 חיילים אמריקנים, יוכל לשנות התפתחויות אלה בעיראק.
 

Print Friendly, PDF & Email