אובמה תומך בהפצצות שלא תפסקנה של פוטין בסוריה


(השבוע הכניסו הרוסים לפעולה מבצעית בסוריה את מטוס הקרב המתקדם סוחוי SU 35S, המיועד בעיקר לתקיפות של מטרות קרקעיות.)
חיל האוויר הרוסי המשיך ביום ג'  2.2 את הפצצותיו הכבדות בסוריה, שחלקן מבוצע על ידי מפציצים אסטרטגיים כבדים מדגם טופלוב מדגם Tupolev Tu-22M הממריאים מבסיסים ברוסיה.
הפעם האחרונה שבמזרח התיכון בוצעו הפצצות כבדות אלה, היה לפני 13 שנה  כאשר חיל האוויר האמריקני הפציץ ב-2003 את בגדאד בעת הפלישה האמריקנית לעיראק.
עכשיו מתקיימת פלישה רוסית לסוריה, ולנשיא רוסיה ולדימיר פוטין אין שום כוונה להפסיק את ההפצצות, גם אם הן תפגענה במאות אזרחים, כפי שקרה ביום ג' ליד חלאב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים,  כי קצב הפצצות הרוסיות בדרום סוריה איננו שונה מצפונה. ביום ג' ערכו מפציצים רוסיים כ-300 גיחות הפצצה על העיירה הסורית הקטנה נאווה Nawa, הנמצאת במרחק של כ-10 ק''מ בלבד מרמת הגולן.
השרים חברי הקבינט המדיני-ביטחוני הישראלי  שסיירו ביום ג' בצפון ישראל, יכלו לשמוע היטב את הדי ההתפוצצויות הרוסיות. המסר הרוסי היה גם מופנה אליהם.  
פוטין החליט להפציץ את המורדים הסוריים עד שיביא אותם לכניעה, כאשר הוא מעמיד אותם לפני שתי ברירות:
1. המשך הפצצות המתבצעות בקצב של מאות גיחות קרביות ביום, ואולי אפילו הגברתן.
2. כניעה של המורדים והסכמתם לשתף פעולה עם מוסקבה בפיתרון המדיני  שהיא מציעה, ומציגה בימים אלה בוועידת ז'נווה, לסיום המלחמה בסוריה.
הפיתיון שפוטין קשר לחכת הפתרון המדיני שלו אותה הוא מנופף לא רק כלפי המורדים, אלא גם מול מדינות המפרץ ובראשן סעודיה ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, הוא  שבסופו של התהליך נשיא סוריה בשאר אסד יפרוש מהשלטון.
מאחר והרוסים אינם אומרים מתי אסד יפרוש, הם מנופפים בפיתיון נוסף לפיו לא רק אסד יפרוש, אלא גם כל משפחתו  תפרוש מהשלטון ומהפיקוד על הצבא ועל גופי הביטחון והמודיעין הסוריים.

נקודה רוסית זו הובהרה היטב על ידי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שביקר ביום שלישי באבו דאבי.
לברוב אמר לסעודים ול-UAE, כי עליהם לתמוך במהלך הרוסי בסוריה מאחר ובסופו הוא ישיג עבורם את המטרה המרכזית בגללה הם תומכים במורדים הסוריים ובגללה הם כבר הוציאו מיליארדי דולרים להחזיק ולחמש את המסגרות הצבאיות שלהם—והיא הדחתו של בשאר אסד.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה מדווחים, כי  מלבד המפציצים האסטרטגיים  וההפצצות הכבדות  יש בידיו של פוטין כלי נשק מדיני רב עוצמה נוסף. המדובר בהסכמתו של נשיא ארצות הברית אובמה לפתרון המדיני והצבאי שהרוסים מבצעים בסוריה.
במילים אחרות, וושינגטון ומוסקבה החליטו לפעול ביחד כדי לכפות הסדר מדיני בסוריה ולהביא לסיומה של המלחמה בסוריה הנמשכת כבר חמש שנים.
זו פעם ראשונה בהיסטוריה של המזרח התיכון שהאמריקנים והרוסים החליטו לפעול ביחד כדי לכפות הסדר מדיני, כאשר וושינגטון מסכימה לכך כי מי שייכפה פתרון-הסכם כזה יהיו כוחותיה הצבאיים של רוסיה.
זו הסיבה מדוע לא הרוסים וללא האמריקנים מתרגשים מהודעתם של המורדים הסוריים ביום ד' 3.2, כי אם ההפצצות הרוסיות לא תפסקנה הם יעזבו את שיחות ז'נווה.
הפיתרון המדיני למלחמה בסוריה איננו נמצא עתה בז'נווה. הוא נמצא בהסכמה שבין וושינגטון ומוסקבה.
השיחות בז'נווה הן רק התפאורה החיצונית למהלך האמריקני-רוסי.
גם אם משלחת המורדים תעזוב את ז'נווה, ההפצצות הרוסיות תמשכנה עד אשר פוטין בתמיכתו של אובמה ישיג את הפסקת המלחמה לפיו התנאים שהוא קבע.  

 

Print Friendly, PDF & Email