אוויאשיין וויק: אפשרות שאובמה ישתמש בהפלת אסד, כמהלך למתקפה על איראן

השבועון אוויאשיין וויק Aviation Week: הולכים וגוברים הסימנים, כי ממשל אובמה והממסדים הצבאיים האמריקנים, אשר נערכו לכך כי 2013 תהייה השנה בה ארה''ב תתקוף את איראן, ייצרו קשר בינה ובין הפלת משטר אסד, יקדימו את ההתקפה, וישתמשו בזירה הסורית ככסות להתקפה על איראן. 
לדברי השבועון, אובמה כבר החליט, כי אסור לאפשר לתוכנית הגרעינית האיראנית זמן נוסף לפיתוחה. 'כל המערכות (הצבאיות) האמריקניות לתקיפה כזו כבר מבצעיות'. The tools for such an attack are all operational.
הולך וגובר החשד בארה''ב, כי איראן ביצעה כבר ניסוי גרעיני בצפון קוריאה.
הדברים האלה מתפרסמים בארה''ב, כאשר ביום ו' 29.6, נכשלה הפגישה בין שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון ושר החוץ הרוסי סרגי לברוב בסנט. פטרבורג, בנושא סוריה. במילים אחרות, הניסיון של קופי אנאן שליח האו''ם והליגה הערבית לנושא סוריה, לעקוף את מועצת הביטחון ולהביא את המעצמות לאמץ הצעת  מפת דרכים מוסכמת לפתרון המלחמה בסוריה נכשלה עוד לפני כינוס הוועידה על סוריה בשבת 30.6 בז'נווה.
חוסר ההסכמה האמריקנית-רוסית בסנט.פטרבורג היה כל כך עמוק, עד כי בכיר אמריקני אמר לאחר הפגישה, כי אין ביטחון שקלינטון תבוא בכלל לפגישה בז'נווה. We may get there tomorrow, we may not. בכך אותתו האמריקנים, כי הם אינם שלמים גם עם המסמך שקופי אנאן עומד להגיש לאישור הוועידה.
כל התפתחויות אלה מתרחשות בשבת 30.6 לפנות בוקר, כאשר נמשכת הכוננות בצבאות סעודיה, ירדן, טורקיה, וסוריה, ולפי  כמה דיווחים מהמפרץ, גם בישראל, לקראת אפשרות של פעולה צבאית מערבית-ערבית בסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו בלעדית על כוננות צבאית ביום שישי 29.6. להלן הדיווח: 
כוננות מלחמה הוכרזה ביום ה' 28.6 בשעה 5:00  לפנות בוקר בצבא סעודיה לקראת השתתפותו בפעולה צבאית מערבית-ערבית בסוריה,
כך מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה. במשך כל הלילה בין יום ה' ויום ו' 29.6, נראו כוחות סעודיים גדולים הכוללים, שריון, כוחות מיוחדים, טילים, ויחידות נ''מ זורמים לעבר גבולות סעודיה עם ירדן ועם עיראק. 
הכוחות הסעודים מתרכזים על גבול ירדן כשהם נערכים לחצות את  הגבול לתוך ירדן בגלל שתי מטרות:
1. חלק מהכוחות הסעודים  יגן על משטרו של מלך ירדן עבדאללה, מפני פעולות תגמול סורית ואיראניות היכולות להתבצע מסוריה, ומעיראק.
2.
חלק  אחר של הכוחות הסעודיים יחצה את ירדן לכל אורכה, יחצה את גבול ירדן ועם סוריה וייכנסו לדרום ומזרח סוריה, שם יקימו אזורי ביטחון מסביב לערים הסורית דרעא, דיר-אל אזור, ואבו קמאל. בשני האזורים האחרונים מתגוררים שבטי השמר Shammar tribes, שהם חלק משבט השמר הסעודי, שהוא השבט הגדול ביותר  באזור נאג'ד Nejd בסעודיה.
ריכוז הכוחות הסעודיים לאורך גבול  סעודיה-עיראק נועד לבלום התקפות תגמול של מליציות שיעיות עיראקיות בתוך שטח סעודיה. מליציות  עיראקיות אלה מאומנות, מחומשות, ונמצאות תחת פיקוד של קצינים איראניים, אנשי גדודי אל-קודס, זרוע החוץ של משמרות המהפכה האיראנים.
מקורות צבאיים מערביים במפרץ הפרסי אמרו כי גם צבא ירדן הועמד בכוננות מלחמה.
במקביל, המשיכה טורקיה ביום ה', וביום ו', בריכוז כוחות צבאיים גדולים לאורך גבולה המשותף עם סוריה. שיירות צבאיות טורקיות ארוכות ממשיכות  להעביר לאזורי הגבול  טנקים, טילים, ויחידות נ''מ. 
קצין בכיר בצבא סוריה החופשית ה-FSA,  גנרל מוסטפה אל שייח' General Mustafa al-Sheikh , אמר ביום ו' בבוקר, כי צבא סוריה ריכז מול הכוחות הטורקיים, יחידות שריון גדולות המונות לפחות 170 טנקים רובם מהדיוויזיה הסורית הממוכנת מס' 17, Syrian 17th Mechanised Division, באזור העיירה מוסלמייה  Musalmieh. עיירה זו נמצא צפונית לחלאב Allepo, במרחק של 30 ק''מ מגבול סוריה-טורקיה. כוחות סוריים אלה, אמר הגנרל אל-שייח' נערכים לתקוף כוחות טורקיים שיחצו את הגבול לתוך סוריה.
במקביל, הגיעה ביום ה' בלילה, שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון לסנט. פטרבורג  Saint Petersburg ברוסיה, שם היא תשתתף ביום ו' בוועידה על מקומן של נשים בכלכלה. אולם המטרה האמיתית והחשובה של נסיעתה לרוסיה, היא הפגישה שתקיים ביום ו' עם שר החוץ הרוסי סרגי לברוב. פגישה זו נערכת ערב כינוס של מספר מדינות שיזם בשבת 30.6  בז'נווה, קופי אנאן שליח האו''ם והליגה הערבית, כדי לדון במצב בסוריה.  בכינוס ישתתפו שרי החוץ  של חמשת המעצמות, ושרי החוץ של טורקיה, קטאר, ועיראק.
אנאן עומד להגיש למשתתפי הכינוס הצעה חדשה שלו לפתרון מלחמת האזרחים בסוריה, במטרה למנוע מעורבות צבאית מערבית-ערבית בסוריה.
כמה מקורות מדיניים ערביים טענו במשך יום ה', כי התוכנית כוללת נוסחה להעברה מסודרת של השלטון בדמשק, מידיו של הנשיא בשאר אסד, לממשלת אחדות לאומית סורית שתקום, ובה ישתתפו נציגי האופוזיציה הסורית.  לדברי המקורות הערביים האלה, מוסקבה נתנה את הסכמתה לתוכנית, שפירושה ירידתו של אסד מהשלטון בסוריה.
אולם ביום ה' בלילה, לא היה לכך שום סימן בדבריו של שר החוץ הרוסי סרגי לברוב. לברוב הדגיש כי רוסיה לא תיתן את ידה לשום מעורבות חיצונית מחוץ לסוריה שמטרתה להביא לשינוי המשטר בדמשק. בכך רמז לברוב להכנות הצבאיות הנערכות ביומיים האחרונים במזרח התיכון.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה, ומקורות במפרץ הפרסי מציינים, כי ההכרעה אם בסוריה תתבצע פעולה צבאית מערבית-ערבית, תתקבל בפגישתם של קלינטון ולברוב בסנט. פטרבוג.  אם שני שרי החוץ יגיעו לנוסחה אמריקנית-רוסית מוסכמה על פרישתו של בשאר אסד מהשלטון, תמנע פעולה כזו. אם פגישת לברוב-קלינטון תיכשל, המשבר הסורי יעמיק, וצפויה פעולה צבאית מערבית-ערבית בסוריה.
מקורות צבאיים במפרץ הפרסי מסרו, כי פעולה צבאית כזו תתחיל בסוריה בשבת  30 ביוני.       

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות