אולטימאטום אמריקני-טורקי לאסד: החזר את הצבא למחנות, או תעמוד בפני פעולה של נאט"ו

המתיחות הצבאית בין ארה''ב, טורקיה, סוריה ואיראן, עלתה ביום ב' 8.8 לפנות בוקר, כאשר שרת החוץ האמריקנית דיברה בטלפון עם שר החוץ הטורקי אחמט דאווטולו, העומד להגיע לדמשק ביום ג' 9.8 וסיכמה אתו,  כי הוא ידרוש מנשיא סוריה להפסיק מיד את פעולות הצבא הסורי נגד המתמרדים 'ולהחזיר את הצבא לבסיסיו' return its military to the barracks. תיקדבקה: מאחורי דברים אלה עומד אולטימאטום אמריקני-טורקי לאסד, שאם לא יפעל ככה, תפתח פעולה צבאית של נאט''ו, שבעיקרה תבוצע על ידי צבא טורקיה, נגד הצבא הסורי.
אולם בטרם הגיע דאווטולו לדמשק, ענו לאולטימאטום דמשק וטהרן. דמשק הודיעה, כי אם דאווטולו יציג בדמשק קו נוקשה, הוא יחזור לאנקרה עם קו נוקשה יותר, he would be given an even tougher message to take home. כלומר, אסד דוחה את האולטימאטום האמריקני-טורקי עוד בטרם הוגש לו רשמית.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי איראן הזהירה כמה פעמים בימים האחרונים את טורקיה, כי אם היא תפתח בפעולה צבאית נגד סוריה, היא לא תשב בחיבוק ידיים ותבוא לעזרתו של משטר אסד.  מקורות איראניים: באם הצבא הטורקי יתקוף מטרות של הצבא הסורי, תתקוף איראן מטרות צבאיות טורקיות ואמריקניות בתוך טורקיה.
גם עבדאללה מלך סעודיה הגביר את הלחץ על משטר אסד, כאשר הודיע ביום א' 7.8 לקראת חצות, כי הוא מחזיר את השגריר הסעודי מדמשק לשם התייעצויות. 'מה שמתרחש בסוריה איננו מקובל עלינו', אמר המלך.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ב' בבוקר הגביר צבא סוריה את התקפתו על דיר אל-זור, כאשר בפעם הראשונה בששה החודשים האחרונים מאז פרוץ המרד הסורי, הוטלו למערכה על העיר תותחים מתנייעים המפגיזים את מטרות המורדים. השימוש בתותחים אלה בא להפגיז שטחים נרחבים של עמק הפרת והמדבר הסורי, מהם כוחות המורדים הנלחמים בעיר יכולים לקבל תגבורות. עוד מציינים המקורות שלנו כי אסד שכבר ידע בסוף השבוע על קיומו של האולטימאטום האמריקני-טורקי, החליט בכל זאת להתחיל את הפעולה הצבאית נגד דיר אל זור,  זאת כדי להקדים את וושינגטון ואת אנקרה ולהציב לפניהן עובדות מוגמרות בשטח.
ביום א' 7.8 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה תחת הכותרת: 'בעוד טנקים סוריים כובשים את דיר אל זור, חידשה טורקיה את האיום של התערבות צבאית בסוריה'.
נשיא סוריה בשאר אסד הרחיב ביום א' 7.8, את אופנסיבת הטנקים שלו כלפי הערים המתמרדות נגדו, כאשר ביום א' שלח דוויזית טנקים המונה 200 טנקים ועוד עשרות כלי רכב משוריינים, לכבוש את בירת עמק הפרת ומרכז שדות הנפט הסוריים דיר אל זור Dair Alzour, בה מתגוררים למעלה חצי מיליון תושבים.
במקביל טוען משטר אסד כי הוא סיים את כיבושה של העיר חמה בצפון סוריה, והטנקים של הצבא הסורי שולטים בה שליטה מלאה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד בחמה נלחם הצבא הסורי נגד מורדים סונים, רובם אנשי האחים המוסלמיים, הרי בדיר אל זור נלחם הצבא הסורי בסונים מסוג אחר. המדובר בעשרות שבטים נודדים של בדואים סונים המונים כ-2.1 מיליון איש.
הגדול בשבטים אלה הם פדרציית שבטי הבאקארה Baqqara tribes, שהיא לבדה מונה כ-1.2 מליון איש. שבטים נוספים הם, פאדאן וואלד Fadan Walad, וואלד חארג'ה Fadan Kharsah, ממדבר נהר הפרת, והשמר אל חארג'ה Shammar al Kharsah, המרוכזים בדיר אל זור ובסביבותיה.
לשבטים אלה אין נשק אנטי טנקי מתאים בו הם יוכלו לעצור את הטנקים הסוריים, ולכן יש לצפות כי כיבוש דיר אל זור, יסתיים תוך יומיים-שלושה, כאשר לוחמי השבטים נסוגים לכיוון יערות הגומא הסבוכים המשתרעים משני עבריו של נהר הפרת, ואל הוודאיות העמוקים של מחוז אל-אנבאר המשתרע ממזרח סוריה לתוך עיראק, שניהם משמשים מסתור מצוין ללוחמי גרילה.
המקורות הצבאיים שלנו מעריכים, כי באזורים אלה יתארגנו השבטים האלה ללוחמת גרילה ממושכת נגד משטרו של אסד ונגד הצבא הסורי.
צריך וכדאי לזכור כי מדובר באותם שבטים אשר במשך שלוש שנים, החל מ-2003, ועד 2006, ניהלו, ביחד עם אל קעידה, מערכה עקובה מדם נגד הכוחות האמריקנים שפלשו לעיראק, כאשר הם מסכנים את שלטונם הצבאי של האמריקנים במרכז עיראק. הצבא האמריקני לא הצליח אף פעם לנצח את השבטים האלה, ולכן השליטה האמריקנית באל אנבאר ובמרכז עיראק, בייחוד בערים פאלוג'ה ורמאדי, הייתה רופפת ונתונה כל הזמן להתקפות טרור קשות של מתאבדים.
רק ב-2006 כאשר הנשיא ג'ורג בוש אישר את הצעתו של הגנרל דיוויד פטראוס, היום ראש סוכנות הביון האמריקנית ה-CIA, לשלם לראשי השבטים באל אנבאר סכומי עתק על בסיס חודשי, שיאפשר להם לנתק את הקשר עם אל קעידה ולהחזיק את המליציות הצבאיות הפרטיות שלהם, הצליחו האמריקנים לפרוש את שליטתם על האזור, אבל גם אז אך ורק באמצעותם.
למרות ששירותי הביטחון הסוריים עצרו בדמשק בשבוע שעבר, ערב פתיחת המתקפה על דיר אל זור, את ראש שבטי הבאקארה שייח' נאווף אל באשיר Sheikh Nawaf al-Bashir, ומחזיקים בו כבן ערובה כדי שהשבטים לא יפתחו נגדם במלחמת גרילה, ספק רב באם הם יצליחו למנוע זאת. ספק עוד יותר גדול הוא באם ראשי המודיעין הצבאי הסורי המחזיקים בשייח' אל באשיר, ישכנעו אותו, כפי שהאמריקנים עשו בשעתו, להסכים לקבל סכומי כסף גדולים כדי להבטיח שאנשי השבטים יפסיקו להלחם נגד הצבא הסורי.
במצב כזה יכולים המשטר בדמשק והכוחות הסוריים, למצוא את עצמם במצב בו בעוד הם ישיגו שליטה מלאה בערים דיר אל-אזור ואבו קמאל, הם למעשה ישימו את עצמם במצור צבאי, כאשר לוחמי השבטים הסוניים שולטים בכל דרכי התחבורה לשתי ערים אלה, ומבצעים גיחות לשם פיגועים בצבא הסורי.
מטרה אסטרטגית מרכזית באזור זה של מזרח סוריה יהיו שדות הנפט וצינורות הנפט הסוריים. המדובר בשדות נפט קטנים, אולם התפוקה היומית שלהם מכניסה לקופת האוצר הסורי בין 8 ל-10 מיליון דולר ביום, שהוא עיקר הכסף המזומן המאפשר לאסד לממן את המלחמה נגד בני עמו. לכן, עם פתיחת המערכה על דיר אל זור, יש לצפות להתגברות ההתקפות על שדות וצינורות הנפט הסוריים.
ביום ג' 9 באוגוסט עומד להגיע לדמשק לביקור שר החוץ הטורקי אחמט דאווטולו Ahmet Davutoglu, לאחר שראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן אמר בשבת 6.8, כי טורקיה הולכת ומאבדת את סבלנותה לגבי המתרחש בסוריה, וכי טורקיה אינה יכולה להישאר בתפקיד של צופה מהצד במלחמה המתרחשת בסוריה. ציטוט המקור: urkey's patience with its neighbor was running thin and his country could not remain a bystander to the violence.
ארדואן תיאר את שליחותו של אחמט דאווטולו, כמי 'שיעביר את המסר (שלנו לדמשק) בצורה הרבה יותר החלטית'. ציטוט המקור: to deliver our message in a more determined way. ארדואן המשיך ואמר כי לאחר ביקורו של שר החוץ הטורקי בדמשק 'יחל תהליך חדש (אותו לא פירט), אשר צורתו תקבע לפי התגובות שלהם (של הסורים) ושל פעולותיהם'. ציטוט המקור: a new process will take shape according to their response and actions.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו הייתה ההתבטאות הברורה ביותר מצד אנקרה, כי היא עומדת להתערב צבאית במתרחש בסוריה.
ביום שישי 5.8, אמר שגריר רוסיה לנאט''ו דימטרי רוגוזין, 'כי נאט''ו מתכנן פעולה צבאית שתפיל את משטרו של בשאר אסד, פעולה לה יש מטרה רחוקת טווח יותר של הכנת ראש גשר לתקיפת איראן'.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות