אולטימאטום ישראלי להפסקת הירי. ראשי החמס בטהרן

ישראל הציבה ביום ה' 15.3, אולטימאטום בן יומיים למצרים ולחמס, לפיו אם ירי הטילים לא ייפסק מרצועת עזה, עד מוצאי שבת 17.3, צה''ל יפעל נגד משגרי הטילים. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי לא למצרים ולא לחמס יש כוונה לפעול בכוח נגד משגרי הטילים, שהם ארגון סלפי פלסטיני קטן בשם חארקה אל מוג'הידין, שהוא אחד מארגוני אל קעידה ברצועה, המשתייך לארגון הגג ג'אלאלת.
זו הסיבה מדוע ירי טילי 'הגראד' בימים  האחרונים על מטרות בישראל, באם מדרום הרצועה, שם יש ריכוז של ארוגני טרור סלפיים.
אחד הסימנים הבולטים ביותר שהירי איננו עומד להיפסק, למרות האולטימאטום, היא העובדה שביום חמישי ירי הטילים התגבר. לאחר  שבשעות הבוקר נורו טילים על באר שבע ונתיבות, בלילה נורו טילים על אשדוד, אשקלון, שער הנגב, וחבל אשכול.
גם למצרים וגם לחמס לא ברור בדיוק מי מספק את הטילים האלה למוג'הידין, והדבר היחיד הידוע הוא שהם מגיעים מסיני, ממערכת הברחות המנוהלת על ידי גורמים מודיעיניים איראניים הפועלים בשיתוף פעולה עם אל קעידה.
סיבה מרכזית נוספת בגללה החמס איננו רוצה לפעול בכוח נגד משגרי הטילים, היא שהותו בטהרן של אחד מהמנהיגים המרכזיים של החמס ברצועת עזה, מחמוד א-זאהר Mahmud Zahar . אנשי הצמרת האיראנים אתם א-זאהר נפגש מייעצים לו לא לפעול להפסקת הירי על מטרות בישראל.
ביום ה' רמז כבר א-זאהר כי הנהגת החמס מאמצת קו חדש באומרו, 'כי העקרונות של ההתנגדות הפלסטינית המוסלמית לא ישתנו'. ציטוט המקור: The principles and strategy of the Palestinian Islamic resistance will not change. במשפט אחד הצליח א-זאהר לומר, כי לא רק שהחמס מזדהה עם הירי של הג'יאהד האיסלמי במשך השבוע האחרון, אלא שעכשיו הוא מזדהה גם עם הירי של הקבוצות הסאלפיות ברצועה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו  כבר כמה פעמים השבוע , כי מקבלי ההחלטות המדיניות והצבאיות בישראל מתעלמים מהתפנית החדשה שחלה בעמדות החמס, ובמשך שבוע הירי תארו אותו כארגון העומד מהצד ואיננו משתתף בירי על ישראל. אולם בישראל התעלמו מכל הסימנים שהראו על מציאות שונה.
חמישה ימים לפני התחלת הסיבוב הנוכחי של האש ברצועה, ביום שני 5.3,  נפגש סגן ראש הלשכה המדינית של החמס מוסה אבו מרזוק, עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, ובפגישה זו נערכו כבר התיאומים בין החיזבאללה והחמס לגבי חימום הגבול עם ישראל.
שבוע לאחר מכן, ביום שני 12.3, מיד לאחר שמחמוד  א-זאהר סיכם עם ראשי המודיעין המצריים על תנאי 'הפסקת האש' ברצועה, לתדהמתם של המצרים והישראלים הוא לא חזר לרצועה, אלא עלה על מטוס שהביא אותו לטהרן, שם הוא נמצא עד פרסום דברים אלה.
בעוד ישראל מדברת עם מצרים בניסיון למנוע את המשך הירי מהרצועה, והמצרים מדברים ומנסים לשכנע את החמס, מדבר החמס עם טהרן הקובעת עתה את התרחשויות. 
טהרן מעוניינת עתה בהסתבכות של צה''ל עם ארגוני הטרור הסלפים ברצועה.


 

Print Friendly, PDF & Email