אולטימאטום של אובמה לאסד: אתה תוחזק אחראי אישית לכל מהלך כוח צבאי של חיזבאללה

מיוחד ובלעדי למקורות בוושינגטון ובביירות של תיקדבקה: נשיא ארצות הברית הציב ביום שישי 8.10, אולטימאטום אישי לנשיא סוריה בשאר אסד כאשר העביר לו בידי שליח אמריקני מיוחד שדר בזו הלשון: אני רואה בכך אישית אחראי על כל מהלך כוח צבאי של חיזבאללה בביירות, או בכל חלק אחר של לבנון. אם יתבצע מהלך כוח כזה, וושינגטון תסיק את כל המסקנות הדרושות כלפיך, וכלפי מעמדה של סוריה.
עוד הודיע הנשיא אובמה לנשיא סוריה אסד כי השליח האמריקני המיוחד שהביא את האולטימאטום לדמשק, פרד הוף Fred Hof, סגן השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, והדיפלומט האמריקני הבכיר ביותר שנחשב לבעל הקשרים הטובים ביותר עם הצמרת הפוליטית והצבאית הסורית, יישאר בימים הקרובים בדמשק וידווח לו אישית משם על ההתפתחויות בסוריה ובלבנון. בכך קבע הנשיא אובמה כי הוף ידווח לו אישית מהבירה הסורית, באם אסד עומד בתנאי האולטימאטום האמריקני שהוצג לו, או שהא מפר אותם.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי אובמה נקט בצעד בלתי רגיל זה כדי להשיג 4 מטרות.
1. לנסות ולמנוע באמצעות הפעלת לחץ ישיר של נשיא סוריה בשאר אסד על מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה מלבצע מהלך צבאי של השתלטות על מרכזי השלטון הלבנוניים בביירות, דבר שיביא להתמוטט ממשלת לבנון בראשות סעד חארירי.
2. מהלך צבאי כזה של חיזבאללה יכול להביא לפריצתה של מלחמת אזרחים בלבנון, או/ו לפריצת מלחמה בין ישראל לחיזבאללה. הנשיא אומבה מנסה למנוע שתי התפתחויות אלה.
3. חלק שרי החוץ הערביים שהתכנסו ביום ו' 8.10, בסירט שבלוב, לדון בהמשך 'השיחות הישירות' בין ישראל לפלסטינים, בייחוד שרי החוץ הסעודיים והמצריים, אמרו לוושינגטון כי אי אפשר להפריד בין המצב בלבנון לבין המצב בישראל וברשות הפלסטינית. אם ארצות הברית תפעל לייצוב המצב המתדרדר בלבנון, הם יפעלו במקביל להשיג לוושינגטון רווח נוסף של זמן בו תושג פשרה בין ישראל לפלסטינים בשאלת המשך הבנייה בהתנחלויות ובירושלים.
בעוד הנשיא אובמה פועל ביום ו' בדמשק, פעלו שר החוץ הסעודי סעוד בין פייסל, ושר החוץ המצרי אבו-רייט בסירט, והביאו לקבלת החלטה האומרת כי הם מעמידים לרשות ארצות הברית חודש נוסף כדי לנסות ולהשיג פשרה בשאלת הבנייה.
4. הצבת שליח אמריקני בכיר בדמשק, אשר בידיו ניתנה היכולת לקבוע אם וושינגטון תפעל נגד סוריה, היא צעד ללא תקדים שאף פעם לא ננקט על ידי ארצות הברית בשום בירה ערבית.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בכך הנשיא אובמה מציב לפני הנשיא אתגר: וושינגטון מוכנה לראות בך אחראי על המתרחש בלבנון, אבל זאת בתנאי שאתה נשיא סוריה, תפעל בתיאום ולפי קווי המדיניות האמריקנים בלבנון. במלים אחרות, על אסד לפעול נגד הקו שמובילים נשיא איראן אחמדינז'אד, העומד לבקר השבוע בלבנון, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. כמו כן על אסד להוכיח לוושינגטון כי השפעתו על חסן נסראללה ועל חיזבאללה גדולים יותר מאשר השפעתה של איראן.
עתה צריך להמתין ולראות באם המהלך האמריקני אכן יצליח ויביא לעצירת מהלך ההשתלטות של איראן וחיזבאללה על לבנון.

Print Friendly, PDF & Email