אולימפיאדת החורף בסוצ'י באווירת טרור. הסכנה: מחבלים/ות מתאבדים ותקיפות הספורטאים במסלולי השלג הארוכים

מקורות ביטחון בסוצ'י, מסרו ביום ג' 21.1 לפנות בוקר, כי בעיר נערך מצוד אחר מחבלת מתאבדת. המקורות אמרו כי רוזאנה איברגימובה Ruzana Ibragimova בת 22, שנושאת את הכינוי  'סאלימה'  Salima, נראתה לאחרונה באחד מרחובות מרכז העיר, בה עומדת להיפתח ב-7 לפברואר אולימפיאדת החורף. מקורות אחרים אומרים, כי נוסף 'סאלימה', ישנן באזור עוד שלוש מחבלות מתאבדות, שכל אחת מהן נושאת את התואר 'האלמנה השחורה'. 
במקביל הודיע צבא ארה''ב ביום ג', כי יעמיד בתקופת האולימפיאדה, במשך חודש פברואר, בכוננות אוניות מלחמה ומטוסים צבאיים אמריקנים הנמצאים בים השחור, שיפנו אזרחים אמריקנים מסוצ'י במקרה של מתקפת טרור גדולה.
זהו רק קצה הקרחון של שיתוף פעולה ללא תקדים בין כוחות רוסיים ואמריקנים, אשר הקימו מסביב לסוצ'י אזור ביטחון המשתרע על פני 2,400 קילומטרים. זהו אזור הביטחון הגדול ביותר שהוקם אי פעם בתולדות המשחקים האולימפיים. באזור זה נמצאים עתה למעלה מ-40,000 אנשי צבא וביטחון רוסיים. מדובר בצבא האולימפי הראשון שהוקם לאבטחת המשחקים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי סיכום מעשי הטרור שבוצעו באזורים הסמוכים לסוצ'י בחודש האחרון, מעלה תמונה מדאיגה ביותר, בה נהרגו מספר גדול יותר של אזרחים ואנשי ביטחון, מאשר טרוריסטים.   

  • קרבות בין אנשי טרור וכוחות הביטחון המקומיים- 11
  • חיסול של אנשי שלטון וביטחון רוסיים בפיגועי ירי שבוצעו על ידי טרוריסטים- 10 הרוגים
  • חיסול אזרחים על ידי טרוריסטים בפיגועי ירי – 19 הרוגים
  • מספר אנשי טרור שנהרגו בפשיטות של כוחות הביטחון ובקרבות- 15 הרוגים
  • מטעני חומרי נפץ שפורקו על ידי כוחות הביטחון – 14

יחד עם ההרוגים בפיגועי ההתאבדות שבוצעו בעיר וולגוגראד Volgogard, בימים האחרונים של חודש דצמבר, מדובר בתקופה של חודש ב- 79 הרוגים.
אף פעם ללא התקיימו משחקים אולימפיים כאלה באזור בו מתרחשות פעולות טרור בהיקפים כאלה.
גורמים בוועד האולימפי התקשרו בימים האחרונים עם מומחים ללוחמה בטרור מערביים ומזרח תיכוניים לקבל מהם הערכה מקצועית עצמאית לגבי הסיכונים שפעולות טרור יכוונו ויפגעו במשחקים האולימפיים.
הערכות שהם קבלו היו מדאיגות, והם התרכזו בשלוש נקודות עיקריות:
1. לדעת רוב המומחים הפיגועים והחיסולים הדדיים שהתרחשו עד עכשיו  הם רק יריית הפתיחה של גורמי אל קעידה בקווקז, ובקרוב מאוד צפויים פיגועים נוספים.
2. בעוד שהעיר סוצ'י עצמה בטוחה יחסית, מאחר והיא מוקפת בטבעות של אנשי ביטחון רוסיים, קווי התחבורה מהעיר אל אתרי הספורט הנמצאים בהרים אינם מאובטחים דיים מפני פעולות טרור. זאת לא מפני שהרוסים נכשלו בארגון האבטחה שלהם, אלא בגלל המרחקים הגדולים שבין המעונות שבהם הספורטאים המתחרים יתגוררו, ובתי המלון בעיר לאתרי התחרויות והעובדה כי קווי התחבורה-האוטובוסים והרכבות הארוכים עוברים בתוך עמקים והרים שההגנה עליהם קשה.
3.  מומחי הטרור מעריכים, כי הסכנה הגדולה ביותר נשקפת לספורטאים הלוקחים חלק במשחקים האולימפיים. לדעתם אין כל אפשרות להגן  ביעילות על מסלולי הגלישה הארוכים. לאנשי הטרור בקווקז יש מומחית רבה בתנועה מהירה באזורי הרים מושלגים, וקשה מאוד לאתר אותם גם מהאוויר, בייחוד כאשר תנאי מזג האוויר קשים ויורד שלג.     

 

Print Friendly, PDF & Email