אולמרט, וברק, הכריעו כבר נגד פעולה צבאית בעזה.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה: ערב פגישתו בשארם-א-שייח', ביום ב' 19.5, של שר הביטחון אהוד ברק,עם נשיא מצרים חוסני מובראק, הבהירה קהיר לירושלים כי אם ישראל רוצה ששחרור גלעד שליט יהיה חלק מהסכם הפסקת האש, על ישראל יהיה לשחרר מספר גדול יותר של מחבלים רוצחים שיש להם דם על הידיים. עד עכשיו ישראל הסכימה במו"מ החשאי שמתנהל עם החמס לשחרר 72 מחבלים כאלה.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון אהוד ברק, כבר הכריעו, מבלי לשאול את אישור הקבינט המדיני-ביטחוני או הממשלה, כי לא תהייה פעולה צבאית גדולה של צה"ל נגד החמס ברצועת עזה. וכי ישראל הולכת לקראת הסכם הפסקת אש עם החמס, שבמסגרתו ישוחררו מחבלים שיש להם דם על הידיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים בשלב זה, ישראל לא הסכימה לשחרר עוד 280 מחבלים הנמצאים ברשימות שהחמס הגיש, ואשר נחשבים שכאלה שיש להם דם על הידיים. אולם גם לישראל, למצרים, ולחמס ברור, כי המדובר במו"מ בו ישראל תסכים בסופו של דבר לשחרר גם חלק מהמחבלים האלה.
דבריו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בפתיחת ישיבת הממשלה ביום א' 18.5 כי ההכרעה ברצועת עזה קרובה, וכי אי אפשר לתת למצב הזה שבו הדרום נמצא להימשך. ובייחוד המילים שאמר ראש הממשלה 'צומת ההכרעה לגבי איך יתנהלו העניינים קרוב מאוד', הם הטעייה מכוונת של דעת הקהל הישראלית, שנועדה ליצור את הרושם כאילו יש עוד סיכויים לפעולה צבאית קרבה, בעוד שלמעשה כבר הוחלט כי לא תהייה פעולה כזו, ועכשיו רק מתנהל מיקוח על 2 נושאים:
1. מספר המחבלים הרוצחים שישוחררו. כלומר, התנאים הסופיים לשחרורו של גלעד שליט.
2. הצורה והמידה בה יוסר המצור הישראלי על רצועת עזה. כלומר באיזה מהירות ייפתחו המעברים של הרצועה עם ישראל, במסגרת הסכם הפסקת האש.
זו הסיבה מדוע הפגישה בין הנשיא מובראק, ושר הביטחון ברק, ביום ב' תהייה פגישה מכרעת. חוגים מצריים בכירים אמרו ביום א' בלילה, כי הנשיא מובראק ער לעובדה כי מי שקובע כרגע את מהלך העניינים בירושלים הוא אהוד ברק, ולכן מובראק רוצה לסכם אתו את כל המהלך.

Print Friendly, PDF & Email