אולמרט מסתבך בסבך של עצמו.

תיקדבקה: כל מה שאהוד אולמרט עשה או נגע מאז התמנה להיות מ"מ ראש ממשלה לא הצליח או הסתבך.
1. הטיפול הכושל בהעברת השלטון ופרשת אשפוזו של ראש הממשלה אריאל שרון והפרסומים סביבה.
2.הרכבת רשימת קדימה לכנסת, שחוץ מחמשה-ששה שמות הציבור אינו מכיר מי ומה ישנו ברשימה, ומי למשל המועמד של אולמרט להיות שר הביטחון?
3. הבחירות לרשות הפלסטינית. עכשיו ישנם מקורות ישראלים שמדליפים בלשון רפה כי ישראל התנגדה לבחירות. כפי שלא שמעו על התנגדות כזו בישראל, כך לא שמעו עליה בוושינגטון. לא מספיק היה לומר לאמריקנים `אולי` לא כדאי לערוך את הבחירות במועדן? מ"מ ראש ממשלה בעל עוצמה וסמכות, היה צריך לומר לא עכשיו! `תנו לי קודם זמן להתבסס בשלטון, אחר כך נראה איך הדברים יתפתחו.`
4. ואם כבר היה שיקול לערוך את הבחירות בזמן, על אולמרט היה לעמוד על רגליו האחוריות ולא להרשות את השתתפות החמס בבחירות ובוודאי שלא בירושלים.
זו איננה טעות מקומית שאפשר לתקן אותה. זו טעות בעלת ממדים אסטרטגיים-היסטוריים, שלא אולמרט ולא וושינגטון יכולים כבר לתקן אותה.
זו הסיבה בגללה כל מה שאולמרט אומר על נושא זה נשמע רע, וגם לא נכון.
ביום שני 6.1 אמר אולמרט בכנס כלכלי, כי ישראל החליטה להעביר את הכספים לרשות הפלסטינית מאחר ואין לנו עניין `לפגוע ביו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הוא מנהיג שנבחר בבחירות ישירות על ידי רוב מכריע של הציבור הפלסטיני.` אולי מר אולמרט לא שם לב לכך אבל גם החמס נבחר בבחירות ישירות על ידי רוב מכריע של הפלסטינים. `אנו נמשיך להעביר את הכספים לרשות הפלסטינית` כל עוד הרשות איננה משתפת פעולה עם החמס`, המשיך מ"מ ראש הממשלה. אם כך, איזה הגדרה נותן אולמרט לפגישות בשבועות האחרונים בין אבו מאזן עם ראשי החמס בדמשק, בקהיר, בקטאר, וביום שבת 4.2, בעזה? במה מדובר? בפגישה נימוסית על כוס קפה? במשחק שש בש ידידותי? או בדיונים כיצד משתפים פעולה וכיצד מתאמים את הצעדים בין יו"ר הרשות וממשלת החמס העומדת לקום?
את דבריו של ראש השב"כ יובל דיסקין בישיבת הממשלה מיום א` 5.2, כי `כי אינני זוכר תקופה כזו של טרור ושבוע בו נתפסו 12 מחבלים מתאבדים שהיו בדרך לביצוע פיגועים, וישנן בימים האחרונים עוד 10 התרעות כאלה,` מגדיר מ"מ ראש הממשלה, גורמים `הרוצים לעורר בסביבה מהומת אלוהים.` סכין פלסטינית שננעצת ורוצחת ישראלית בת 53 בדרך ראשית במדינת ישראל בין פתח תיקווה לתל-אביב, היא דם ישראלי שנשפך, ולא `מהומת אלוהים`, ביטוי המתאים לסערה בכינוס מפלגתי ולא למצבה הביטחוני של מדינת ישראל.
אותם דברים אמורים גם לגבי הדרך בה מגדיר אולמרט את ארגוני הטרור הפלסטינים. מ"מ ראש הממשלה אומר `כי לא נאפשר לחשוף את אזרחי ישראל לפעילות טרור, שחלק מהארגונים הפלסטינים אינם מוכנים להפסיק אותה.`
אם אהוד אולמרט יודע על ארגון פלסטיני אחד מאלה הקיימים במסגרת הרשות, או מחוצה לה, שאינו לוקח חלק בטרור שיצביע עליו!
אבל אהוד אולמרט הוא האיש אשר פתח, מיד עם מינויו לתפקיד, את דלתות בית כלא `הדרים` לרווחה ואפשר למרואן ברגותי, אשר נשפט על רצח ישראלים, להפוך את תאו לאולפני טלוויזיה של כל הרשתות הבינלאומיות והערביות. עכשיו אולמרט מצדיק את מהלכיו שנכשלו, במילים האומללות, `מהומת אלוהים`.
5. הדבר האחרון בו אולמרט נכשל הוא הפינוי בעמונה.
מבלי להיכנס לוויכוח על האלימות הקשה והברוטאלית שהתגלתה באירועים אלה, כאשר בשני הצדדים שהתעמתו אין צדיקים גדולים, נכשל אולמרט כשלון חרוץ.
לא רק שהוא לא הצליח לבסס מבחן ומעמד מנהיגותי, הוא אפילו לא לקח בחשבון את האפשרות כי הכנסת תקבל ביום ד` 8.2, החלטה להקים וועדת חקירה, שתפעל בתקופת מערכת הבחירות, והוא יצטרך להופיע בפנייה. זה הוא כשלון פוליטי טקטי ששום פוליטיקאי מתחיל לא היה מרשה לעצמו להסתבך בו.
אם מסכמים את חמשת הנושאים העיקריים בהם טיפל אהוד אולמרט בחמשת השבועות האחרונים לכהונתואפשר להתחיל להבחין בסימנים הראשונים של פוליטיקאי, אשר כל כך בטוח במעמדו וביועציו, עד שהוא אינו שם לב למה באמת מתרחש מסביבו.
הטעות הראשונה, הבסיסית של אולמרט היא, שהוא חושב כי הוא ממשיך את דרכו של אריאל שרון. רק בפוליטיקה הישראלית הווירטואלית, (ובאימפריה הקומוניסטית במחצית השנייה של המאה הקודמת,) המדברת כל הזמן על `מורשת`, `ציוויים היסטוריים,` קיים מושג `של ממשיך הדרך.` במציאות הפוליטית הערומה, לא קיימים מושגים כאלה. או שאתה מסוגל להראות כי לך עצמך יש תכונות וכושר של מנהיג או שאין לך זאת.
בהקשר זה צריך לזכור תמיד את המקומות אליהם הגיע אהוד אולמרט בבחירות הפנימיות בכל גוף פוליטי בו הוא השתתף. הישגיו האישיים היו דלים. אולמרט מתחיל להידמות לשמעון פרס, אשר אף פעם אחת בכל הקריירה הפוליטית הארוכה שלו לא הצליח להיבחר בכוחות עצמו, אלא רק אם נצמד למנהיג פוליטי אחר, (בן גוריון, משה דיין, יצחק רבין, זיכרונם לברכה,) או בעזרתן של מניפולציות פוליטיות.
עד עתה אין שום סימנים כי אכן המצב אצל אהוד אולמרט השתנה בצורה מהותית, למרות שהוא נושא את התארים יו"ר `קדימה`, ומ"מ ראש הממשלה.

Print Friendly, PDF & Email