אוניות מלחמה רוסיות ילוו מעתה אוניות איראניות הנכנסות לים התיכון מתעלת סואץ והמובילות נפט וחיטה לסוריה. הוקם חדר תיאום ימי-צבאי רוסי-איראני-סורי

אוניות מלחמה רוסיות ילוו מעתה אוניות איראניות הנכנסות לים התיכון מתעלת סואץ והמובילות נפט, חיטה ושאר מוצרים חיוניים, לנמלים בסוריה. כך מדווחים, ביום ב' 19.4, מקורות רוסיים ואיראניים.
המקורות מוסרים, כי בימים האחרונים התקיימו פגישות אינטנסיביות  בין נציגים רוסיים, איראניים וסורים, בהן הוחלט על הקמת חדר תיאום ימי-צבאי של שלוש המדינות למה שהוגדר, 'למצוא דרכים לשבור את המצור שהוטל (על סוריה ) על ידי ארצות הברית ואירופה', to find ways to break the blockade imposed by the United States and Europe on Syria.
המקורות מציינים, 'כי הפעולה המשותפת היא לשדרג בראש ובראשונה את התיאום והביטחון של הגעת נפט' ( לסוריה ), the joint mission is tasked with improving multi-sided coordination to secure the arrival of oil in the first place.
ישראל איננה מוזכרת בהודעה זו  זאת למרות שמקורות אמריקניים דיווחו בחודש האחרון כי הצי הישראלי תקף בים התיכון 12 מכליות נפט איראניות שהובילו נפט לסוריה.
אם כי ההודעה הרוסית-איראנית-סורית מתייחסת רק לציים האמריקנים והאירופאים (האחרונים פועלים בים התיכון במסגרת נאט"ו ), אין ספק כי היא מכוונת גם לצי הישראלי. אפשר וצריך להניח, כי חיל הים הישראלי לא יתקוף מעתה אוניות/מכליות איראניות שתהיינה מלוות באוניות מלחמה רוסיות, וכי ישראל תעדיף שלא להיכנס לעימות צבאי-ימי עם רוסיה בים התיכון.
מקור רוסי אמר, כי הצי הרוסי יבטיח את תנועותיהן של 4 מכליות נפט איראניות, המובילות נפט גלמי וגז.
המקור הרוסי המשיך ואמר: ' אספקת הנפט לסוריה תימשך  בתקופה הקרובה באמצעות ריכוז של מספר אוניות איראניות בקבוצה אחת בהנחה שהצי הרוסי בים התיכון ייקח על עצמו לאבטח אוניות אלה ולהבטיח את הגעתן לנמלים הסוריים-לפחות עד סוף השנה', The supply of oil will continue during the coming period through the collection of a number of Iranian ships and sending them to Syria in a single batch, provided that the Russian naval fleet in the Mediterranean would take over the safety of their access to the Syrian ports continuously until the end of this year.
מהדברים לא ברור באם ארבע מכליות הנפט האיראניות תכנסה ביחד לים התיכון, או  שמדובר ב-4 מכליות שתקיימנה באורח שוטף את אספקת הנפט האיראני לסוריה.
לפי ההודעה הרוסית, הצי הרוסי יאבטח לא רק מכליות איראניות, אלא גם אוניות המובילות מזון וצרכים חיוניים אחרים, כמו מוצרים רפואיים', carrying foodstuffs and some basic commodities to enter the pharmaceutical industries in particular.  
ההודעה הרוסית מדגישה, כי הצעד הזה ננקט, לאחר שארצות הברית שמחזיקה כוחות במזרח סוריה, שם היא שולטת על שדות הנפט הסוריים, ממשיכה להעביר את הנפט שהיא מפיקה מהשדות האלה אל מוץ לסוריה בעיקר דרך עיראק.
שר הנפט הסורי באסם תומא Bassam Tomeh, העריך, כי האמריקנים הוציאו משדות הנפט הסוריים כמויות נפט ששווין 92 מיליארד דולר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי עד עתה ליוו אוניות מלחמה רוסיות פעם אחת בלבד מכליות נפט איראניות שעברו דרך תעלת סואץ ונכנסו לים התיכון בדרכן לסוריה.
כמו כן ראויה לציון העובדה, כי החודש היה צריך להיפתח קו ימי להובלת סחורות בין נמל באנדר עבאס באיראן ונמל לטקיה בסוריה. הקו לא נפתח עד כתיבת דברים אלה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות